yönetmenlerimiz

Aşağa gitmek

yönetmenlerimiz

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:04 am

Nuri Bilge CeylanDoğum tarihi 1959
Doğum yeri İstanbul, Türkiye
Mesleği Yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı

Nuri Bilge Ceylan, İklimler filminin afişinde, eşi Ebru Ceylan'la.Nuri Bilge Ceylan (d. 1959, İstanbul) Türk yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü. 1980'lerde kimi portfolyoları Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlanan Ceylan, yaptığı dört filmin de, yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. Sinemaya Koza adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali'nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997'de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olarak pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral Kasaba filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan Mayıs Sıkıntısı'nı çekti. Film, Berlin Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi Uzak, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan filmin başrol oyuncuları Muzaffer Özdemir ve bir trafik kazasında ölen Mehmet Emin Toprak da ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü paylaşarak Türk sinema tarihinin en parlak başarılarından birine imza attılar.

Ceylan'ın dördüncü uzun metrajı İklimler, 2006 Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümüne kabul edildi. Ceylan'ın o güne kadar çektiği en büyük bütçeli eser olan film, dijital görüntü teknolojisiyle kotarıldı ve görüntü yönetmenliğini Ceylan'ın kendisinin üstlenmediği ilk Nuri Bilge Ceylan filmi oldu. Filmin bir diğer önemli özelliği ise, Nuri Bilge Ceylan'ın bu kez kamera önüne de geçerek, eşi Ebru Ceylan'la başrolleri paylaşmış olmasıdır.

2008 Cannes Film Festivali'nde küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatan Üç Maymun filmiyle "En İyi Yönetmen Ödülü"nü aldı. Ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında "Bu ödülü birisine ithaf etmek istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkem Türkiye’ye..." dedi.


Filmografi
Koza (1995)
Kasaba (1997)
Mayıs Sıkıntısı (1999)
Uzak (2002)
İklimler (2006)
Üç Maymun (2008) [img][/img][img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: yönetmenlerimiz

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:09 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Koza - Nuri Bilge Ceylan

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:18 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Uzak Cannes 2003

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:20 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Mikis Theodorakis-The Train Leaves At Eight

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:22 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Les trois singes" de Nuri Bilge Ceylan

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:24 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

***********

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:35 am

FATİH AKIN


Doğum tarihi 25 Ağustos,1973
Doğum yeri Hamburg, Almanya
Mesleği Yönetmen
Fatih Akın (d. 1973, Hamburg, Almanya), Sürmene asıllı, Alman uyruklu yönetmendir.

1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ( Hochschule für bildende Künste Hamburg veya kısaca HfbK )- Görsel İletişim Bölümü'nden ( Visuelle Kommunikation ) 2000 yılında mezun oldu. Eğitimi esnasında Wüste Film şirketiyle çalışmalara başladı. 1995 yılında ilk kısa filmi, You're the one! / Du bist es! / O Sensin'in yönetmenliğini yaptı. Bu ona Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü getirmiştir.

Pek çok ödül kazanan 'Getürkt' isimli ikinci kısa filmini 1996 yılında yönetti. İlk uzun metraj denemesi olan Kurz und Schmerzlos / Short Sharp Shock / Kısa ve Acısız'ı 1998 yılında çekti. Film aynı yıl Locarno film festivalinde Bronz Leopar ödülünü, Bavarian Film Ödüllerinde En İyi Genç Yönetmen ödülünü aldı.

Diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz'da) de pek çok ödül aldı. Başrolllerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul oynamıştır. Bu filmden sonra geniş bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı Solino'yu çekmiştir.

Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı (Head-On) isimli projede hem yönetmen hem de senarist olarak yer aldı. Akın bu filmiyle, Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu.

2005 yılında Kebab Connection isimli bir filmin senaristliğini, diğer kişilerle beraber, üstlendi. Aynı yıl içerisinde Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul / İstanbul Hatırası adlı İstanbul'un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürleri üzerine bir belgeselin yönetmenliğini yapmıştır. Belgeselin anlatımını Almanya'nın ünlü endüstriyel rock gruplarından Einstürzende Neubauten'ın bas gitaristi Alexander Hacke yapmıştır.

2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek,Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer almıştır. Son çektiği film "Yaşamın Kıyısında" Ekim 2007'de Türkiye'de gösterime girmiştir. Fatih Akın Yaşamın Kıyısında filmiyle 27 Mayıs 2007'de Cannes'da en iyi senaryo ödülünü kazanmıştır. Ayrıca önümüzdeki aylarda gösterime girecek filmi Chiko'da yapımcılığını üstleniyor.

-----------
Date of Birth
25 August 1973, Hamburg, Germany


Mini Biography
Fatih Akin was born in 1973 in Hamburg of Turkish parentage. He began studying Visual Communications at Hamburg's College of Fine Arts in 1994. His collaboration with Wueste Film also dates from this time. In 1995, he wrote and directed his first short feature, "Sensin - You're The One!" ("Sensin - Du Bist Es!"), which received the Audience Award at the Hamburg International Short Film Festival. His second short film, "Weed" ("Getuerkt", 1996), received several national and international festival prizes. His first full length feature film, "Short Sharp Shock" ("Kurz Und Schmerzlos", 1998) won the Bronze Leopard at Locarno and the Bavarian Film Award (Best Young Director) in 1998. His other films include: "In July" ("Im Juli", 2000), "Wir Haben Vergessen Zurueckzukehren" (2001), "Solino" (2002), the Berlinale Golden Bear-winner and winner of the German and European Film Awards "Head-On" ("Gegen Die Wand", 2003), and "Crossing the Bridge - The Sound of Istanbul" (2005).

IMDb Mini Biography By: omayra73@yahoo.com


Spouse
Monique Akin (? - present) 1 child


Trivia
Is a fan of Jim Jarmusch

Member of the jury at the Berlin International Film Festival in 2001

Member of the jury at the Cannes Film Festival in 2005

His wife Monique gave birth to their first child, a son (2 September 2005).

His parents emigrated from Turkey to Germany in the 1960s.

Brother of Cem Akin.

Sometimes appears as "DJ Superdjango" in clubs.

Two of his films were submitted for the Best Foreign Langugage Film category of The 80th Annual Academy Awards (2008) (TV): Auf der anderen Seite (2007) (as director, writer and producer) for Germany and Takva (2006) (as producer) for Turkey (September 2007).

Studied at the School of Visual Arts from 1994 to 2000.

His father worked in a dry cleaning company, his mother was an elementary school teacher.

Started writing short stories and scripts in his youth.Personal Quotes
What I'm always trying to say is, this Turkish-German gap, you know, or this connecting element of the two nations, or systems, or worlds - you can change that and put other things instead. Mexico and the U.S., same thing.

If you love the cinema, you have to love America.


[img][/img][img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

*********

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:51 am

FERZAN ÖZPETEK
(d. 3 Şubat 1959 - İstanbul)
Türk yönetmen, senaryo yazarı

Roma'daki La Sapienza Üniversitesi'nde Sinema Tarihi eğitimi aldı. Halen İtalya'da yaşamaktadır.

Hayatı
1959 yılında İstanbul'da doğdu. 1976 yılında, Roma'daki La Sapienza Üniversitesi'nde Sinema Tarihi öğrenimi yapmak üzere İtalya'ya gitti. Accademia Navona'da ve Accademia d'Arte Drammatica'da Silvio D'Amico yönetimindeki sanat tarihi ve kostüm derslerine devam etti.

1982 yılında Julian Beck birlikte ile Yaşayan Tiyatro'da çalıştıktan sonra " Scusate il ritardo "da Massimo Troisi'nin ve " Son Contento " da Maurizio Ponzi'nin asistanlığını üstlendi.

Yapımcılığını Marco Risi ve Maurizio Tedesco'nun birlikte üstlendiği ilk filmi " Hamam ", 1997 Cannes Film Festivali'nde, " Yönetmenlerin Onbeş Günü " tarafından keşfedildi ve hem İtalya, hem de diğer ülkelerde eleştirmenlerin olduğu kadar seyircilerin de beğenisini kazandı.

Uluslararası alanda başarı sağlayan film, İtalya'nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya ve hatta " nüfuz edilmesi çok güç " olarak tarif edilen ABD'de gösterim imkanı buldu.

Yönetmenin ikinci filmi " Harem Suare "nin çekimlerine 1998 yılında başlandı. Türk-İtalyan-Fransız ortak yapımı olarak gerçekleştirilen film, 1999 yılında Cannes Film Festivali'nin " Selection Officielle " kategorisine seçildi ve gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları elde etti. " Harem Suare " aycıca Toronto, Palm Springs ve Londra festivallerinden de resmi davet aldı.

Özpetek'in " Cahil Periler " i , İtalya'da gösterimde bulunduğu haftalar boyunca en fazla izlenen İtalyan filmi oldu. İtalyan Sineması'nın tanınmış yönetmenlerinden Nanni Moretti'nin " La Stanza del Figlio " ve Giuseppe Tornatore'nin " Malena "sını geride bırakan Özpetek'e övgüler yağdı.


Filmleri
Yönetmen
Hamam 1997
Harem Suare 1999
Cahil Periler - Le Fate Ignoranti 2000
Karşı Pencere - La Finestra di Fronte 2002
Kutsal Yürek - Cuore Sacro 2005
Bir Ömür Yetmez - Saturno Contro 2007

Senaryo
Hamam 1997
Harem Suare 1999
Cahil Periler - Le Fate Ignoranti 2000
Karşı Pencere - La Finestra di Fronte 2002
Kutsal Yürek - Cuore Sacro 2005
Bir Ömür Yetmez - Saturno Contro 2007

Ödülleri
34. Antalya Film Şenliği, 1997, Hamam, En İyi Yönetmen
Karlovi Vary Festivali, 2003, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Film
Karlovi Vary Festivali, 2003, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Yönetmen
25. Seattle Film Festivali, 2004, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, En İyi Film
31. Flanders Uluslararası Film Festivali, 2004, Karşı Pencere - La Finestra di Fronte, Canvas Halk Ödülü
-----------
Overview
Date of Birth:3 February 1959, Istanbul, Turkey more
Trivia:Member of the jury at the 42nd Antalya Golden Orange Film Festival in 2005... more
Awards:14 wins & 17 nominations more

--------------------------------------------------------------------------------

Filmography
Jump to filmography as: Second Unit Director or Assistant Director, Director, Writer, Actor, Archive Footage
Second Unit Director or Assistant Director:
1990s
1980s
Anche i commercialisti hanno un'anima (1994) (assistant director)
Branco, Il (1994) (assistant director)
Scorta, La (1993) (assistant director)
Ultrà (1990) (assistant director)


Gioko, Il (1989) (TV) (assistant director)
... aka Alta tensione - Il gioco (Italy: series title)
... aka School of Fear (International: English title)
Maestro del terrore, Il (1988) (TV) (assistant director)
... aka Alta tensione - Il maestro del terrore (Italy: series title)
... aka The Prince of Terror (International: English title)
Uomo che non voleva morire, L' (1988) (TV) (assistant director)
... aka Alta tensione - L'uomo che non voleva morire (Italy: series title)
... aka The Man Who Didn't Want to Die (International: English title: literal title)
Volpone, Il (1988) (assistant director)
Noi uomini duri (1987) (assistant director)
Tenente dei carabinieri, Il (1986) (assistant director)
Qualcosa di biondo (1984) (second assistant director)
... aka Aurora (UK: TV title) (USA: TV title)
... aka Aurora by Night
... aka Encounter (Europe: English title)
Son contento (1983) (first assistant director)
Scusate il ritardo (1982) (first assistant director)

Director:
In Production
2000s
1990s
Giorno perfetto, Un (2008) (post-production)
... aka A Perfect Day (International: English title)


Saturno contro (2007)
... aka Bir ömür yetmez (Turkey: Turkish title)
... aka Saturn in Opposition (USA)
Cuore sacro (2005)
... aka Sacred Heart (International: English title)
Finestra di fronte, La (2003)
... aka Facing Window (Australia) (International: English title)
... aka Facing Windows (USA)
... aka Karsi pencere (Turkey: Turkish title)
... aka The Window Opposite (International: English title)
Fate ignoranti, Le (2001)
... aka His Secret Life (UK) (USA: festival title)
... aka Tableau de famille (France)
... aka The Ignorant Fairies (International: English title)


Harem suaré (1999)
... aka Harem suaré (Italy) (USA: DVD box title)
... aka Dernier harem, Le (France)
Hamam (1997)

Writer:
In Production
2000s
1990s
Giorno perfetto, Un (2008) (post-production) (screenplay)
... aka A Perfect Day (International: English title)


Saturno contro (2007) (writer)
... aka Bir ömür yetmez (Turkey: Turkish title)
... aka Saturn in Opposition (USA)
Cuore sacro (2005) (screenplay) (story)
... aka Sacred Heart (International: English title)
Finestra di fronte, La (2003) (writer)
... aka Facing Window (Australia) (International: English title)
... aka Facing Windows (USA)
... aka Karsi pencere (Turkey: Turkish title)
... aka The Window Opposite (International: English title)
Fate ignoranti, Le (2001) (screenplay) (story)
... aka His Secret Life (UK) (USA: festival title)
... aka Tableau de famille (France)
... aka The Ignorant Fairies (International: English title)


Harem suaré (1999) (writer)
... aka Harem suaré (Italy) (USA: DVD box title)
... aka Dernier harem, Le (France)
Hamam (1997) (story) (writer)

Actor:
Son contento (1983)

Archive Footage:
"Quelli che... il calcio"
- Episode #15.19 (2008) TV episode .... Himself
Trivia
Brother of actress Zeynep Aksu.

Came to Rome to study history of film, art history and drama (1976).

Worked at Julian Beck's "Living Theatre".

Member of the jury at the 42nd Antalya Golden Orange Film Festival in 2005. (with actress Hülya Koçyigit, actress Zuhal Olcay, actor Aytaç Arman, actor Kenan Isik and director Nuri Bilge Ceylan).

Member of the jury at the 64th Venice Film Festival in 2007.

[img][/img][img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

People Airc

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 26, 2008 12:53 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz