ANKA KUŞU GÖRÜNTÜLERİ

Aşağa gitmek

ANKA KUŞU GÖRÜNTÜLERİ

Mesaj  NICLENO Bir Salı Mayıs 27, 2008 5:47 am

Mars'tan ilk görüntü

NASA'nın aylar önce fırlattığı Anka Kuşu isimli aracı Mars'a başarıyla indi. İşte ilk fotoğraflar
[img][/img]

NASA 4 yıl aradan sonra Kızıl Gezegen Mars’a yeni bir uzay aracını başarıyla indirdi.

Phoenix, hava yastığı kullanmadan mekiklerdeki gibi roketlerle yumuşak iniş yaptı. Böyle insanlı yolculuğun önü açıldı

Araç, 90 gün boyunca buz ve toprak kütlelerini inceleyip Mars’ta mikrobik yaşam olup olmadığını araştıracak.

Atmosfere 20 bin kilometre hızla girdi

Geçen Ağustos’ta yola çıkan ve 296 gün süren (yaklaşık 10 ay) yolculuğun ardından Mars’a ulaşan Phoenix, Dünya ila Ay arasındaki mesafenin 1851 katı kadar yol katetti. 711 milyon kilometrelik yolculuk sonrası dün Türkiye saati ile sabah 02.37’de Mars atmosferine girdi. Bu sırada saatteki hızı 20 bin kilometreye ulaştı. California’daki NASA Üssü’nde nefesler tutuldu. Çünkü Dünya-Mars arasındaki uzaklık nedeniyle merkezden verilen bir komut araca ancak 15 dakika sonra ulaşabilecekti.

7 dakika içinde hızı 8 kilometreye düştü

Pasedena’daki Jet Deneme Üssü’ndeki bilimadamları 14 dakika süren inişi “tüm yolculuğun en zor kısmı” diye niteledi. Adı “Anka Kuşu” anlamana gelen Phoenix aracı önce kalkanını açtı. Havada adeta yanmaya başladı. Derken yavaş yavaş hız kesti. Sonra yanmaz malzemeden yapılmış paraşütler devreye girdi. Son yedi dakikada da itici roketler çalıştı. Ve araçın hızını 8 kilometreye kadar düşürdü. Phoenix kuş kadar hafif bir şekilde yere inmeyi başardı.

İniş yeri sadece dört santimetre saptı

İniş sonrası sürtünme nedeniyle aracın sıcaklığı 1426 dereceydi. İniş tahmin edilenden de başarılıydı. Araç belirlenen noktadan sadece dört santimetre saparak Mars’ın Kuzey Kutbu’ndaki Yeşil Vadi adı verilen geniş düzlükte yerini aldı. Phoenix, 1976’daki Viking uzay aralarının inişinden 32 yıl sonra Mars’a hava yastığı yerine roketlerle inen ilk araç oldu. Böylece insanlı uçuşlar için önemli bir adım atılmış oldu.

İki saat sonra 48 kare fotoğraf geçti

Phoenix inişten bir dakika sonra dünyaya sinyal göndermeye verdi. Pillerindeki tüm enerjiyi beş metre uzunluğundaki güneş panellerini açmak için harcadı. İki saat sonra da dünyaya ilk kareleri göndermeye başladı. İlk fotoğraflarda aracın küçük kayaların arasında Mars yüzeyine basmış bacaklarından biri ile ufuk çizgisinin görüntüleri yer aldı. Araç iki saat içinde toplam 48 kare geçti.

Toprağın altındaki buzu inceleyecek

Uzay aracı, kutapta rüzgarın hızı, nem miktarı, sıcaklık gibi verileri ölçecek. Ama asıl görevi, zeminin 1 metre kadar altında bulunan buzul kütlesini incelemek. Öncelikle çevresinden taş ve kaya parçaları toplayarak Mars yüzeyinde bir zamanlar mikrobik yaşam olup olmadığını araştıracak olan Phoenix daha sonra kepçesiyle toprağı kazacak. Buzdan örnekler alacak. Su kütlelerini analiz edecek. İçinde hayatın yapı taşları olan Carbon ve Hidrojen atomları olup olmadığına bakacak. Bir zamanlar yüzeyinde su olduğu sanılan Mars’ta canlı hayat varsa, şimdi bu canlıların buzulların arasına sıkışmış olduğu düşünülüyor. Mars’ın diğer bölgelerine indirilen robot araçların incelediği kayalarda hayata dair iz bulunamamıştı.

420 milyon $’lık proje

Phoenix’in ağırlığı 350 kilo... Bunun 25 kilosunu laboratuvar gereçleri oluşturuyor. 420 milyon dolara mal olan araç enerjisini, genişliği 1.5, uzunluğu ise 5 metre olan iki güneş paneliyle sağlıyor. Yerden yüksekliği ise 2 metre. Üzerinde bulunan kamera yüksek kalitede üç boyutlu görüntüler elde ediyor. Diğer araçların aksine yerinde sabit.
[img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img][img][/img]
avatar
NICLENO

Mesaj Sayısı : 179
Kayıt tarihi : 07/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: ANKA KUŞU GÖRÜNTÜLERİ

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 12, 2008 11:09 pm

Anka Kuşu’yla irtibat kesildi, Mars görevi sona erdi
AP - Istanbul - 12.11.2008


Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’dan yapılan açıklamada Phoenix (Anka Kuşu) uzay aracının beş ay önce başlayan görevinin sonlandırıldığı belirtildi

Kızıl Gezegen’de meydana gelen kum fırtınası nedeniyle güneş panellerinin üzeri kapanan ve dünyayla irtibatı kesilen uzay aracıyla birkaç hafta daha iletişim kurmaya çalışılacak. Bunun için de, kontrol kulesinden Mars’ın yörüngesindeki iki uyduya sinyaller gönderilecek ancak yanıt gelmesi olasılığı düşük.
NASA’nın Jet Motorları Geliştirme Merkezi’nden Barry Goldstein, uzay aracının hayatiyetinin sona ereceğinin zaten beklendiğini ifade etti. Uzmanlar, azalan güneş ışığı ve gezegenin kutup bölgesinde yavaş yavaş kış şartlarının hakim olmasıyla uzay aracının donmasının an meselesi olduğunu belirtti. Mars’a iniş yaptığı mayıs ayından bu yana altın madeni değerinde bilgi toplayan uzay aracı, bölgede buz kalıntılarına dair bulduğu ipuçlarıyla büyük bir keşfe imza attı.
[img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz