İDRARA ÇIKAMAMA

Aşağa gitmek

İDRARA ÇIKAMAMA

Mesaj  Admin Bir Ptsi Eyl. 29, 2008 3:24 am

İdrara Çıkamama
Biberiye, kuşdili (Rosmarinus officinalis) çok iyi bir idrar söktürücü.
Sabah-akşam 1′er bardaktan günde 2 bardak çayını içmesi yararlı olur.
Biberiyenin ayrıca çok iyi bir antiseptik özelliği var.

Çayın yapımı :
1-2 tutam biberiye yaprağı tel kafesli çay süzgecine konur ve önce toz ve pislikleri var ise gitsin diye musluk altında tutularak yıkanır.
Sonra bu kaynamış ve altında ateş yanmayan suya konup 2 dakika beklenir, açık sarı rengi çıkınca içilir.

Prof. Dr. Turhan Uslu

Ayrıca

YOĞURTOTU/YAPIŞKANOTU (Galium aparine)

İngl.Cleavers, Alm. Klebkraut

Yöresel adları :Çobansüzeği, sünnetliceotu

Drog adı :Galium aparinae herba / tüm bitki Toplama/kurutma :Nisan-mayıs döneminde, tırmanıcı yapışkanotu henüz körpe ve tam yeşilken, toprak üstündeki bitkinin tümü (sararmış yapraklar ayıklanır) toplanır ve hemen demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra ince kıyılarak bir örtünün üstüne serilir ve 2-3 gün tam anlamıyla kuruması beklenir. Daha sonra hava almayan kaplarda saklanır.

Bileşim: İridoidler(örneğin Asperulosid), Polyphenol asitleri, flavonlar ve tanen.

Etkileri: Lenf sistemini temizleyici, kan temizleyici, deri hastalıkları, kanser tedavileri.

Kullanım alanları: Böbrekleri, karaciğeri ve dalağı zehirli ve zararlı maddelerden arındırır. Lenf kanseri dahil olmak üzere, tüm lenf sistemi hastalıklarında mutlaka kullanılmalıdır. Lenf sistemindeki tıkanıklıkları açar ve sistemi tüm zararlı maddelerden arındırır. Tüm kanser hastalıklarında, kan temizleyici bitki karışımlarında yapışkanotu mutlaka yer almalıdır.
Dölyatağı hastalıklarında kullanılabilir. Bitki çayı içten çay ve dıştan kompres-yıkama biçiminde, deri hastalıklarına, yaralara ve çıbanlara karşı başarıyla kullanılabilir. Ayrıca bu ılık çayla yüz yıkandığında, pörsük, sarkık ve kırışık deri gerginleşir. Tabii ki bu durum kalıcı değildir!

Halk hekimliğinde bitki, epilepsi(sara), histeri, parkinson hastalığı, sinirsel rahatsızlıklar,*** idrar tutukluğu***, kum ve taş rahatsızlıklarında da önerilir. Çok irileşmiş olsa da, guatr, gün boyunca yapışkanotu çayı ile yapılan derin gargaralar ve arada bir yutulan yudumlar yoluyla uygulanan 4-6 haftalık bir kür sonucunda önemli ölçüde küçülebilir. Bu tedavi, ses telleri aksaklığı(disfoni) durumunda da başarıyla uygulanabilir. Dil kanserine ve gırtlak kanserine karşı da (ameliyat öncesi) bu tedavi kürlerinin mutlaka uygulanması önerilmelidir. Tedavinin hiçbir yan etkisi olmadığı unutulmamalı ve denenmelidir!

Her tür böbrek hastalığına ve böbrek iltihabına karşı da yapışkanotu (altınbaşak bitkisiyle eşit oranda karıştırılarak) kürleri uygulanabilir.

Yapışkanotu merhemi ile de, kanser türü deri hastalıkları tedavi edilebilir. Bu tedavi(ameliyat öncesi), tıbbi tedaviyle eşzamanlı olarak da uygulanabilir. Tabiidir ki, tüm kanser hastalıklarında uygulanacak bitkisel tedavilerden önce doktorun onayı alınmalıdır.

Kullanım biçimleri: Yapışkanotu çayı: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yapışkanotu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-5 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.

Karışımlar: Tüm kanser hastalıklarına karşı, beden temizleyici ve güçlendirici olarak, yapışkanotu, aynısafa, ısırganotu, civanperçemi, ıhlamur, mayıs papatyası çok ince kıyılarak eşit oranda karıştırılır.

Demleme biçimi yukarıdaki gibidir. Günde 2-3 bardak çayla başlatılan temizlik ve güçlendirme kürü, 1 hafta içinde 4-6 bardağa kadar çıkarılmalı ve bu miktar çay gün boyuna yayılarak, örneğin, 15-20 dakikada 2-3 yudum alınarak uygulanmalıdır. Böylece mide rahatsız olmayacak ve beden bitki çayının her damlasını emerek yararlanacaktır.

Yapışkanotu merhemi: İyice yıkanarak ince kıyılan nemli bitkinin özsuyu mutfak robotu kullanılarak elde edilir. Oda sıcaklığındaki tereyağı ile bitki özsuyu iyice karıştırılır ve elde edilen merhem buzdolabında saklanır. Uzun süre dayanmaz, küflenir!

Uyarı: yapışkanotunun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5193
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz