Arabaların arka camları niçin tam açılamıyor?

Aşağa gitmek

Arabaların arka camları niçin tam açılamıyor?

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ara. 20, 2008 2:40 pm

(ALINTI)

Bilindiği gibi pek çok model binek arabalarda arka kapıların camlan dibine kadar tam açılamaz. Yaklaşık üçte bir mesafeye gelince dururlar. Tabii bu sürücüler için bir problem değildir. Onlar ön camları tam açıp püfür püfür giderler. Klimalı araç sa­yısı çoğalıp tüm camların kapalı tutulması durumu ortaya çıkın­ca arka camların tam açılamaması konusu gündemden iyice düş­müştür.

Arabaların arka camlarının tam açılmamasının içeriye egzoz gazı, böcek veya gürültü girmesiyle ve arabanın emniyetiyle bir alakası yoktur. Arabaları dizayn eden mühendisler bunu kullanı­cıların çocuklarının arabadan sarkmamaları için tercih ettikleri­ni söylüyorlar. Hatta arka camların açılmaması için arabaya ki­lit dahi koyuyorlar.

Gerçek ise farklıdır. Performansı en yüksek arabayı yapabil­mek için katlanılması gereken bir durumdur bu. Dikkat ederse­niz orta ve küçük boy arabaların çoğunda arka tekerlekler arka kapılara çok yakındır. Bu nedenle ön ve arka kapıların şekilleri farklıdır. Ön kapıda camın dibine kadar girmesi için yer varken arka kapılarda tekerleğin ve çamurluğunun konumlarından dola­yı alt kısım daraldığından yer yoktur. Bu şekilden dolayı zaten arka kapıdan inmek de daha zordur. Cam, kapının düz devam eden kısmındaki yuvasına kadar inebilir, daha sonra gidebilece­ği bir yer yoktur.

Peki arabalarımızın kapıları niçin arkadan öne doğru açılı­yor? Bir sürücü olarak kapınızı hep sol elle açtığınız dikkatinizi çekti mi? Kapı arkadan öne doğru açıldığından zaten sağ elle hiç denemeyin sorun yaşarsınız. Arabaların ilk yapıldıkları zaman­larda kapıların menteşe ve kilit sistemleri bugünkü kadar sağlam değildi. Ancak insanların çoğu sağ ellerini kullandıklarından sü­rücü tarafındaki kapı önden arkaya açılır şekilde yapılıyor, diğer kapı(lar)da da bu şekle uyuluyordu.

Bu durum hareket halinde iken aniden açılan kapının karşı­dan gelen hava akımıyla kapanamamasına hatta kopmasına yol açabiliyordu. Bu nedenle kapıların arkadan öne doğru açılır şe­kilde yapılmasına başlandı. Artık kilit kazara boşalsa bile karşı­dan gelen hava akımı kapının açılmasına müsaade etmiyordu.

Konu arabalardan açılmışken fabrikadan yeni çıkmış araba­lardaki güzel kokudan da söz edelim. ‘Yeni araba kokusu’ deni­len ve insanların hoşuna giden bu koku tek bir koku olmayıp, birçok kokunun birleşmesinden oluşan çok özel bir kokudur. Zamanla kaybolur ve arabaya asılan suni koku yayıcılardan hiç­birinin kokusu onun yerini tutamaz.

Bu koku, boya ve boyadan önce kullanılan astar boya, kon­solda, pencere ve kapılarda kullanılan lastik ve plastik malzeme­lerin kokularının bir karışımıdır. Bunlara yapıştırıcıların, izolas­yon malzemelerinin, koltuklardaki kumaşın, deri parçalarının ve döşemelerde kullanılan vinilin kokuları da karışır. Ortaya çok özel ve taklidi imkansız bir koku çıkar.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz