DIŞ BASINDA TÜRKİYE

Aşağa gitmek

DIŞ BASINDA TÜRKİYE

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ocak 24, 2009 3:21 am

Erdoğan'ın Hamas'ı destekleyen açıklaması sert yankı buldu. The Wall Street Journal'da yazılan yazı Türkiye'yi üzecek cinsten...

ABD'de yayımlanan The Wall Street Journal gazetesi Türkiye'nin giderek Batı'dan koptuğunu belirterek "AKP döneminde Türk dış politikasını iki yeni faktör yönlendiriyor: Din ve para" ifadesini kullandı.

AKP HÜKÜMETİ BATIDAN KOPTU
Gazetede Washington Enstitüsü Yakın Doğu Politikaları Masası Uzmanı Soner Çağaptay imzasıyla yayımlanan “Türkiye Hala Batı Müttefiki mi?" başlıklı yazıda Türkiye'nin AKP hükümeti döneminde geleneksel müttefiklerinden uzaklaştığını ortaya koyan çok sayıda gösterge bulunduğu kaydedildi.

TÜRKİYE'Yİ YÖNETEN İKİ FAKTÖR
Yazıda “Türk dış politikası yıllarca demokrasi NATO gibi kurumsal üyelikler Batı ve ABD ile aynı kaderi paylaşmak gibi Batı değerleri tarafından yönlendirildi. AKP'nin 200'de iktidar olmasından bu yana ise Türk dış politikasını iki faktör yönlendiriyor: Din ve para" denildi.

Yazıda geçen yıl AKP hükümetinin İran ve Sudan cumhurbaşkanlarını ağırladığı ve Ankara'nın bu ülkelerle yakınlaştığı hatırlatılarak aynı dönemlerde Ankara'nın başta İsrail olmak üzere Batılı müttefiklerine karşı daha sert bir söylem tutturduğu belirtildi.

YENİ MÜTTEFİKLER İRAN RUSYA SUDAN MI?
Türkiye'nin İran Rusya ve Sudan karşısında Batılı değerleri "temsil ediyormuş" gibi yaptığı öne sürülen yazıda aslında AKP hükümetinin bu ülkelerle yakın bağlar kurmakta olduğu hatta Batı'nın Sudan ve İran'a uyguladığı ambargolara karşı çıktığı ifade edildi.

Yazıda Başbakan Erdoğan'ın 2006 yılının mart ayında Hartum'da düzenlenen Arap Birliği Zirvesi'nde “Batı terörizmi bize silah satmak için kullanıyor" şeklindeki ifadesine yer verildi.

İSRAİL ERDOĞAN'IN KUM TORBASI

Yazıda “Başbakan Erdoğan Türkiye'nin hangi medeniyete ait olduğu sorusunun cevabını bulmuş görünüyor. Belli ki bunun cevabı Batı değil. Erdoğan 14 Kasım'daki ABD ziyaretinde de İran'ın nükleer silah yapmasına karşı çıkanların kendilerinin de nükleer silah yapmaması gerektiğini söylemişti. Son zamanlarda enerji politikaları Ankara ile Moskova'yı yakınlaştırıyor. ABD'nin Rusya'yı Gürcistan işgalinden dolayı kınamasından sadece birkaç gün sonra Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ankara'ya gitmişti. Ama hepsinden de öte İsrail gönlünde Hamas yatan Başbakan Erdoğan'ın kum torbası haline geldi. Türkiye'de yaşayan Yahudiler İspanya'dan Anadolu'ya geldikleri 1600'lerden beri ilk kez kendilerini fiziki tehdit altında hissediyor" denildi.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5200
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz