Bilgi Toplumuna Doğru

Aşağa gitmek

Bilgi Toplumuna Doğru

Mesaj  NICLENO Bir Perş. Şub. 05, 2009 6:42 am

(Özlem Yüzak)

Davos Kahramanına Birkaç Eğitim Sorusu...
Kendine özgü diplomatik atağını uluslararası arenada da sergileyerek milli ve de dini duyguları(!) şahlandıran Başbakan Erdoğan Davos dönüşü milli kahraman olarak karşılanmayı başardı. Büyük olasılıkla açık oturumdaki öfke patlamasını yerel seçimlerde oya da çevirecek.

Ne gam...

Erdoğan’ın Türkiye’sinin öteki yüzünde yer alan manzaralar kimin umurunda?

Matematik ve fen eğitiminde dünya sıralamasında 49 ülke arasında 30’uncu; AB sıralamasından ise sonuncu sırada olmamız...

Daha okul çağındaki kızların, babalarının ödenmemiş borçlarına karşılık tefecilere kuma olarak verildiği gerçeği...

200 bin öğretmen adayının aylardır atamaları yapılmadığı için sokaklara dökülmesi...

Ucuz kahramanlıklarla, bedava kömür dağıtmakla oyların toplandığı bir ülkede eğitime neden önem verilsin ki?

2009 bütçesinde IMF istedi diye; hem de daha anlaşma bile ortada yokken yapılan kesintinin içinde Milli Eğitim Bakanlığı yatırımlarından da 248 milyon lira olduğunu biliyor musunuz?

Peki ya Milli Eğitimi Bakanı Hüseyin Çelik’in, “Ben istesem de 100 bin öğretmeni işe alamam. Ayrılan bütçe müsait değil” derken Türkiye’de 140 binin üzerinde, öğretmen açığı olduğunu? Ve kimsenin de kalkıp kendisine “O zaman neden bütçeden eğitime ayrılan paydan kesinti yapılmasına göz yumuyorsun?” diye hesap sormadığını...

Başbakan Erdoğan, iktidar olmadan önce kürsülerden öğretmen adaylarına seslenerek, “Binlerce işsiz öğretmen bekliyor, KPSS de neymiş. Okullarımızda öğretmen yok, iktidar olduğumuzda öğretmenler KPSS’ye girmeyecek, okulu bitiren gidip okullarda işe başlayacak” demişti.

Hatırlıyor mu acaba bugün o sözlerini?

Öğretmen açığı Türkiye’nin eğitim sorunları sarmalının yalnızca bir parçası. Eğitimin niteliği ne yazık ki ülke gündeminin içinde yer bile alamıyor.

Buna karşın bakanlık valiliklere şok genelge yollayarak, “üniversitelerin tanıtım gezilerinde içki içmeye teşvik edici eğlenceler düzenlendiğini ve bu konuda gerekli tedbirin alınması” uyarısında bulunabiliyor.

Türkiye’nin birçok yerinde ilkokul 4’üncü, hatta 5’inci sınıf öğrencilerinin bir kısmının 3 kere 4 sorusuna bile yanıt veremediğini biliyormusunuz? Ben bu soruyu bir ay önce Hasankeyf’te bizi karşılayan çocuklara yöneltmiştim. 8 çocuktan sadece 1 tanesi doğru cevabı vermişti. Çocuklar okul formalarıyla dolaşıyorlardı. Ama öğretmenleri yoktu. Çünkü daha ataması yapılmamıştı...

Evet, öğretmen adayları, 6 Şubat’ta Ankara’da bakanlığın önünde toplanarak, sorunlarına çözüm üretmeyen, yıllardır yaptıkları çalışmaları görmezden gelen YÖK, hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı protesto edecekler.

En azından duyarlı yurttaşlar olarak onlara biraz destek verelim...

İstanbul’da Alın teri...

İstanbul’daki iş yaşamının geçmişini, yılların alın terini siyah beyaz fotoğraflardan, üstelik Ara Güler gibi bir ustanın objektifinden görebilmek....

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, büyük ustanın birbirinden nefis ve anlamlı fotoğraflarını, Enis Batur’un sözleriyle birleştirerek seçkin bir kitabın ortaya çıkmasına katkıda bulunmuş. Kitabın ilk sayfalarında Doğan Hızlan’ın hoş bir yazısı bizi karşılıyor: “...Alın terini dökenler bir arada görüldüklerinde, insanı ezenlere karşı yapılan bütün başkaldırıların görsel isyanını görebilirsiniz. Sessiz ürkütücü bir duruş. O insanlar ancak birbirleriyle bir aradayken, bir güç olduklarını hissederler...”

Kitap geleceğe bakarken geçmişe sahip çıkmanın önemini emeğin resmiyle öyle güzel anlatıyor ki etkilenmemek mümkün değil.

Bu arada Yalçıntaş’tan, İTO Vakfı’nın bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin çok yakında bir teknopark projesi ile karşımıza çıkacağını öğreniyoruz. Teknoloji ve emeğin birleşeceği yeni projenin İstanbul’a yararlı olması dileğiyle...
avatar
NICLENO

Mesaj Sayısı : 179
Kayıt tarihi : 07/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz