BAĞDAT YOLU

Aşağa gitmek

BAĞDAT YOLU

Mesaj  NICLENO Bir Paz Şub. 08, 2009 5:57 pm

http://www.lavafilm.de/movies/teaser/bagdadbahn


TARIHTEKI TEKERRÜR ARAP VE AVRUPALILAR (alıntı)
Osmanlı Tarihi ve Bağdat şehrinin rolü. Düşünmemiz gereken geleceğimiz....
Berlin'den Bağdad'a ve Şam'dan Medine'ye kadar giden 2500km lik tren demiryolunun yapılmak istenmesiyle başlayan Osmanlı yıkımı.
Bir zamanların cesaretli Alman demir yolu inşaası firması, bu yolu Osmanlı namına yaparken, bir yandan da Osmanlı'nın tarihini değiştirmiştir.
Böylece Avrupalı'lar Arabistan'a ilk adımlarını atmışlar ve Birinci Dünya Savaşı'nı da başlatmışlardır.
Oriyent Express adı verilen bu tren yolunda, sabotajcılar, casuslar, mühendisler, arkeloglar, diplomatlar, politikacilar, finansmanlar hep beraber orta doğuda herkes kendisi için, bir şeyler başarabilmek adına Bağdat yoluna çıkmışlardır.

1889 -1890 da Sultan Abdul Hamid II bir Alman firması ile anlaşma yaparak –İstanbul' dan Ankara'ya giden ilk tren yolunu yapmaya başlamıştır ve daha sonra Eskişehir'den Konya'ya giden demir yolu bitmiştir. 1898 de ise Abdul Hamid II. Konya'dan Bağdad'a, Basra dan Suveyş Kanalı'na kadar yapılmasını istemiştir. Bu tren yolu artık Osmanlı sınırları içindeki müslümanları hacca götüren tren de olacaktır. Hatta İran bile o zamanlar bu hacca götürecek yol için altın hibe etmiştir.
İşte bu çalışmalar arasında petrol bulunmuş çok yakın zaman içinde İngiliz casusları tarafından İngilizler'e bildirilmiştir.
1912 de Osmanlı bu yollarda bulunan petrolün kazancını Almanlar'a aldığı kredi karşılığı vermiştir. Almanlar zenginlik peşinde koşarken bir an evvel tren yolunu bitirmeye bakıyorlardır.
İngilizler petrolün Avrupalılar için büyük bir kazanç olacağını düsünerek, buralara el koymak planları yapmışlardır.

Bu yol yapılırken sadece demir yolları dösenmemiş, 44 tünel ve bir sürü de köprü yapılmıştır. Alman mühendisler devamlı tren yolunu yaparken, Osmanlı, asker ve silah yollayarak inşaayı korumaya çalışılmışlardır.
Böylece bu tren yolu yapımı İngiliz'ler için tehlikedir. Yoksa oradaki petrolleri Osmanlı'nın elinden almaları zorlaşacaktIr. Tren yolunun yapımı mutlaka engellenmelidir.
İngiliz casusları devreye girmiş Osmanlının elinden arab topraklarını alacak planlar kurmaktadırlar. En iyisi ise Bedevi'leri kandırıp onlara bazı sözler vermektir . Hatta Bedevi'leri kandırmak bir İngiliz kadının planıdır.
Ve o zamanın İngiliz arkeloğu Thomas Edward Lawrence Bedevi'leri kandırmaya kendi tarafına çekmeye başlamıştır. Onlara hür bir ülke sözü vermiştir. Hatta o zamanki Bedevi'lerin prensi 2.ci Faisal ayda 100 000 Sterlin para da isteyerek Osmanlı'ya karşı savaşı kabul etmiştir. Bu yapaılan demir yolları devamlı İngilizl'er tarafından bomba ile bozulmuş veya İngilizlerin Bedevi'leri kandırmasiyla binlerce OsmanlI savaşta veya çölde kalarak şehit olmuşlardır.

Böylece haritada ince bir çizgi gibi görünen yol Osmanlıyı yıkan bir savaş stratejisi olmuştur.
Şimdi çizilen strateji nedir? Yine Bagdat'la mı başladı?

Ey Türk Ulusu uyan artık bu gaflet uykusundan. Uyan ve kendine yakışanı yap. Bu kudret senin damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Görüş farklılıklarını terk et. Bir ol, bir araya gel. Tek ortak görüşün Vatan, bayrak ve ulusunun çıkarlarıdır. Hepimiz biriz, hepimiz Türk'üz. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE, NE MUTLU ATATÜRK'ÜN AÇTIĞI YOLDA YÜRÜME DÜŞÜNCESİNDE OLANLARA
avatar
NICLENO

Mesaj Sayısı : 179
Kayıt tarihi : 07/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz