Kalp krizi nedir?

Aşağa gitmek

Kalp krizi nedir?

Mesaj  Admin Bir Salı Şub. 17, 2009 4:06 pm

Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokard enfarktüsü) denir. Kalbimiz günlük yaptığımız işe göre bazen daha fazla bazen daha az oksijene ihtiyaç duyar. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirirler. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Sonuç olarak ölümcül bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar.

Kalp krizi geçirmiş kimselerde ölen dokunun yerine yenisi gelmez. İşlevsiz bir yara tabakası oluşur. Yani kalp krizinin verdiği hasar geridönüşü olmayan bir hasardır.

Kalp krizine neden olan koroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi "atheroskleroz"dur. Atheroskleroz, damarlarının içine yağ birikintilerinin oturması demektir. Sigara içenlerde ve kolesterolü yüksek kimselerde bu birikintiler sinsice büyürler ve zamanla koroner damarı tamamen tıkarlar. Sonuçta kalbin beslenmesi bozulur ve kalp krizi meydana gelir.

Gençlerde kalp krizi çok nadirdir. Olası nedenler şöyledir:

· Vücudun herhangi bir yerinde oluşan bir pıhtının koroner damarlara ulaşıp aniden tıkaması

· Kalp kapakları hasarlanmış kimselerde kapalçıktan kopan parçaların koroner arterleri tıkaması

· Vaskülitler, kronik hastalıklar

· Kokain kullanımı gibi nedenler olabilir.Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?
· Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur.

· Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır

· Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer.

· Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı vardır.

· Nefes darlığı olur.Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

Ne yapmak gerekir?
Bu belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda derhal bir yere oturup dinleniniz ve hemen bir sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışınız. Dışarıdaysanız cep telefonuyla yardım isteyiniz. Kesinlikle yürümeye veya merdiven çıkmaya devam etmeyiniz. Çünkü aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbinizin oksijen talebini daha da artıracaktır.

Son zamanlarda kalp krizi geçirildiğinin anlaşılması halinde bir-iki defa kuvvetlice öksürerek krizde oluşan ritm bozukluğunun düzeltilebileceğini ileri süren yayımlar çıkmıştır, ancak böyle bir yaklaşımın etkinliği henüz tam olarak kanıtlanamamıştır.Kalp Krizi Geçirme Riskim Var mı?
Kalp hastalıkları açısından risk arzeden durumlar şunlardır:

· Sigara içmek

· Kan lipidlerinin (kolesterol, trigliserid) düzensiz olması

· Diyabet Hastalığı

· Obezite

· 65 yaşını geçmiş olmakYukarıdakilerin kaç tanesi yaşamınızda varsa kalp krizi size o kadar yakın demektir. Ancak korkmayın, bu risklerin bazılarını kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Örneğin sigarayı bırakabilirsiniz. Doktorunuzun verdiği tavsiyelere uyarak lipid ve diyabet ilaçlarınızı düzenli kullanabilirsiniz. Hergün düzenli egzersiz yapıp aktivitenizi artırabilirsiniz ve bu risklerin çoğundan uzaklaşabilirsiniz.

Unutmadan ilave edelim; düzenli egzersiz yapmak, ayda bir defa halı sahada arkadaşlarla buluşup maç yapmak değildir. Böylesi düzensizce yapılan sporlar antremana hazır olmayan kalbi yorar. Bir uzmandan yardım alarak düzenli spor yapmanızı tavsiye ederiz.

Kalp krizinden koruyan ürün :

Nitric Oxide isimli bir asidin gece vücutta salgılanmaması sonucu kalp krizleri geceleri oluşur. Bu yüzden de akşam yattı, sabah gitti dedikleri şekli ile kalp krizleri ölümle sonuçlanır.

Genetik olarak bir kalp krizi sorunu taşımıyorsanız bu ürün ile %98 kalp krizi riskini ortadan kaldırıyoruz.

Ürün hakkında detaylı bilgiyi almak için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanın. Etik kurallar gereği DSD üyesi olduğumuz için ürünü umuma açık bir şekilde tanıtamıyoruz o yüzden msn, telefon, mail yolu ile iletişime geçip gereken canlı desteği size sağlıyoruz.

Bizim çözümümüz'ü satın aldığınız zaman daha çok kar yapmış olacaksınız.

MERYEM AKTAŞ

Beslenme Danışmanı

www.kilokontrolu.org

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Kalp krizi için 10 önemli önlem

Mesaj  Admin Bir Cuma Mayıs 29, 2009 5:13 am

Kaynak: Zaman

Kalp krizi için 10 önemli önlem

Dünyada ölümlerin en başında gelen hastalıklardan biridir. Bazı önlemlerle korunulabilir.
Kalp krizi herkesin başına gelebilir. Kalp krizinin oluşmasında sizin genleriniz, ne yediğiniz, ne kadar spor yaptığınız gibi birçok faktör rol oynuyor.

İyi haber yaşam şeklinizdeki bazı değişikliklerle kalp krizini önleyebilirsiniz. Howstuffworks'te yer alan habere göre, size kalp krizinden korunmanın 10 yolu:

Egzersiz yapın: Ağırlık kaldırdığınızda kaslarınız daha çok güçleniyor ve sağlıklı hale geliyor. Kalbiniz de kastan oluşuyor, bu nedenle aynı durum kalbiniz için de geçerli. Doktorlar, haftada 3 kez 30 dakika kardiyovasküler egzersiz öneriyorlar. Eğer koşmayı sevmiyorsanız, biraz tenis oynayabilirsiniz ya da yüzmeyi deneyebilirsiniz. Yüzemiyorsanız, köpeğinizi gezdirebilirsiniz.

İyi uyuyun: Uyku temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Herkes için değişse de doktorlar günde en az 8 saat gece uykusu öneriyor. Yetişkinlerin yüzde 60'ının uyku problemi var, ancak sadece yüzde 37'si tedavi istiyor. Araştırmalara göre, çok az ya da çok fazla uyumak kan basıncınız üzerinde olumsuz etki yapıyor.

Aspirin için: Düşük dozlarda aspirin kanı incelterek, kalp krizinden koruyor. Amerikan Kalp Derneği de ilk ve ikinci kalp krizi risklerini önlemeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

Kolesterolünüzü düşürün: Kolesterol kötü bir darbedir. 2 çeşit kolesterol var. Biri karaciğerde üretilen ve vücut hücrelerinin fonksiyonunda rol oynuyor. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar, yaş ve kalıtsal faktörler yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabilir. Yüksek kolesterol seviyeleri, kan damarlarının zamanla tıkanıp daralmasına yol açabilir. Bu birikim çok yavaş gerçekleşir. Kan damarları daraldıkça, kalbe giden kan azalır. Kalbe giden kanın sınırlandırılması, göğüs ağrısına (anjin) yol açabilir. Kalbe giden kanın büyük ölçüde azalması veya tamamen durması ise kalp krizi ile sonuçlanabilir. Düşürmek için sağlıklı bir diyet uygulamalı ve egzersiz yapmalısınız. Ayrıca ilaç tedavisi de kolesterolünüzün düşmesinde yararlıdır.

Kan basıncınızı düşürün: Birçok insan kan basıncı kelimesini duymuştur ve hatta ne anlama geldiğini bilir. Kan basıncı, kanın arter duvarına yaptığı basınçtır. Kan basıncınız ölçüldüğünde, 2 tane okuma vardır, sistolik (90-140 mmHg) ve diyastolik (60-90 mmHg). Tansiyonunuz 120-139/80-89 aralığında ise prehipertansiyon, bu değerlerin üzerinde ise hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastası olduğunuz anlamına gelir. İlk önce tansiyonunuzu düzenli olarak ölçtürmelisiniz, daha az yağlı yiyecekler yemeli, tuz alımını azaltmalı, alkol ve sigarayı bırakmalısınız ve egzersiz yapmalısınız.

Sakinleşin: Stresli olmak iyi değildir ve vücudunuzda bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bilim adamları, kalp krizi geçiren insanların stresli mesleklere sahip olduklarını tespit ettiler. Stresli olunca kalbiniz daha hızlı atar, kan basıncınız yükselir. Stres seviyenizi azaltarak kalbinizin çarpmasını yavaşlatabilirsiniz, aynı anda kan basıncınız da düşecektir. Stresli bir işiniz varsa, işten sonra arkadaşlarınızla beraber vakit geçirin, yürüyüş yapın. Bunlar da işe yaramazsa, profesyonel yardım alın ve psikoloğa gidin.

Sigarayı bırakın: Sigara içen herkes bunun sağlıklı olmadığını bilir, sorun bırakmanın çok zor olmasıdır. Birçok insan sigarayı bırakmadığı için akciğer kanseri başka olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanıyor. Öncelikle sigarayı azaltmayı deneyin. Nikotin tedavisi ya da bazı ilaçlar farklı farklı kişiler için sigarayı bırakmada yararlı olabilir.

Koruyucu röntgenler çektiricin: İşte size koruyucu hekimlik, diğer bir deyişle problem oluşmadan onu durdurmaya çalışmak. Koruyucu sağlık röntgenleri size ve doktorunuza kardiyovasküler hastalık için ne kadar risk altında olduğunuzu açıklar. Basit kan testleri, muayeneler ve ultrasonlar ile gelişebilecek bir hastalığı önleyebilirsiniz

Ailenizin sağlık durumunu öğrenin: Bazı aileler asla boşanmamıştır ve her şey hakkında dürüst ve açıktır. Diğer aileler ise tam tersidir. Boşanmadan, ölümden dolayı ailenin sağlık durumu çeşitlidir. Bazı insanların belirli hastalıklara karşı genetik yatkınlığı vardır. Ailenizdeki kronik hastalıkları araştırın.

Kalp dostu diyet uygulayın: Kalp dostu bir diyet uygulamak, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü düşürmede size yardımcı olur, kilo alımınızı sınırlar. İşlenmiş gıdalardan uzak durun. Haftada en az 2 kez balık yiyin ve bol bol taze sebze-meyve tüketin. Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan Somon balığı, damar plağı oluşumunu azaltacaktır.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Red Bull içerek 8 ayda 45 kilo verdi

Mesaj  Admin Bir Ptsi Haz. 01, 2009 7:25 am

Sekiz ayda Red Bullla 45 kilo veren kadın ölümden döndü

Sekiz ayda Red Bullla 45 kilo veren Brooke Robertson, kilo kaybının ardından mide ve bağırsak ağrılarıyla hastaneye kaldırıldı. Genç kadın hastanede kalp krizi geçirdi.

YENİ Zelandada yemek yemeden yalnızca enerji içeceği Red Bull içerek 8 ayda 45 kilo verdiğini öne süren bir kadın kalp krizi geçirdi. Auckland şehrinde yaşayan 23 yaşındaki Brooke Robertson doğum yaptıktan sonra aldığı kiloları vermek için iştahını bastırmaya yardımcı olduğunu fark ettiği Red Bullu içmeye başladı. Her gün hiçbir şey yemeden 10-14 kutu Red Bull tüketen kadın 8 ay içinde 102 kilodan 57 kiloya düştü. Ancak ailesinden gizli olarak sürdürdüğü bu rejim, genç kadının başına bela oldu. Şiddetli mide ve bağırsak ağrıları çeken, panik ataklar geçirmeye başlayan ve uyuyamayan Robertson sonunda kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Hayatı boyunca kalp sorunu yaşamak zorunda olan kadın şimdi bu alışkanlığından kurtulmak için mücadele veriyor. Red Bull üreticileri ise içeceğin bağımlılık yapmadığını öne sürüyor.

Red Bull Colada kokain tespit edildi

Almanyada piyasaya çıkan Red Bull Cola içinde kokain kalıntıları bulunmasının ardından 6 eyalette raflardan toplatıldı. İçeceğin satışının ülke çapında yasaklanması da gündemde. Yasaklar, geçen cuma günü Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki sağlık yetkilileri tarafından yapılan testin içeceğin her litresinde 0.4 mikrogram kokain bulunduğunu ortaya çıkarmasının ardından başladı. Diğer 5 eyalet de uyuşturucu yasalarına aykırı olduğu endişesiyle içeceği yasakladı.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Kalp Krizini Tetikleyen Hatalar

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ocak 18, 2010 2:30 am

Eğer koroner arter hastasıysanız veya hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliğiniz varsa, kalp krizi geçirme riskiniz sağlıklı kişilerden daha yüksektir.

Bunu çoğumuz biliyor ama ne yazık ki kalp krizinin tetiğini (bilerek ya da bilmeyerek) genellikle kendimiz tetikliyoruz. Krize davetiyeyi fiziksel ya da duygusal yüklemelerle biz çıkarıyoruz. Bu açıdan bakıldığında kolesterol artışı, şeker yüksekliği, kan yağları dengesizliği, kilo fazlalığı gibi problemlerin, sigara ve aşırı alkol kullanımı gibi hataların hazırlayıcı faktörler olduğu (yani tabancayı dolu hale getirdiği), bilerek veya bilmeyerek yaptığımız hatalarla tetiği bizim çektiğimiz söylenebilir.

Anlatmak istediğimiz şey şu: Kalp damar hastalıklarının oluşumundan değilse bile bu hastalıkların en önemli ve ağır sonucu olan kalp krizinin tetiklenmesinde fiziksel ve ruhsal yüklenmelerin önemli bir payı olduğu aklınızda olsun. Yemenin, içmenin, çalışmanın, kızmanın, öfkelenmenin, sıcağın, soğuğun, yani her şeyin aşırısı özellikle problemli kalpleri vurabiliyor. Kısacası her konuda olduğu gibi kalp krizinden korunmada da “ifrat-tefrit” ilişkisine dikkat etmenizi tavsiye ederim. ışte o hataların en önemlileri...

Ağır sporlar zararlı olabilir

AŞIRI EGZERSİZ

Kalp krizini tetikleyen aşırı yüklenmeleri bedensel ve ruhsal olarak ikiye ayırabiliriz. Fiziksel (bedensel) yüklenmelerin ilk sırasına da aşırı egzersiz çabaları, yoğun çalışma ortamı, dikkate alınmayan aşırı yorgunluk hallerini yerleştirebiliriz.
Bu bazen sıradan bir yürüyüş esnasında bile olabilse de çoğu zaman aşka gelip birden bire ağır spor yapmalar, örneğin halı sahada futbol oynamaya, basket potasında gençlerle yarışmaya kalkmak gibi hatalardan kaynaklanıyor.
Aşırı yüklenmenin derecesi, kişiye, yaşa, önceki sağlık hikâyesine, çevresel koşullara göre değişiyor. Bazen soğuk bir havada egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak bile krizi tetikleyiveriyor.

Öfke kontrolü çok önemli

KONTROLSÜZ ÖFKE

Olayın duygusal boyutu içinde ağır depresyonlar, öfke ataklarının da bulunduğu aklınızda olsun. Kontrolsüz öfke tıpkı “kontrolsüz güç” gibi kalbi de, beyni de vurabiliyor. Özellikle riskli kişilerde öfke ataklarının sadece kalp krizi değil, felç ihtimalini de artırdığı kanıtlanmış. Ani üzüntüleri de bu listeye koymak şart.
Birçok araştırma, birden bire ortaya çıkan ani üzüntülerin özellikle kandaki adrenalin seviyelerini artırarak kalp krizine yol açabileceğini ortaya koymuştur. Sevilen bir kişinin, hayvanın, objenin kaybı, iş hayatındaki pozisyon kayıpları, ekonomik ve mali kayıplar ya da diğer sebeplere bağlı ani hüzünlerin ilk faturası kalp krizi olabiliyor.

Kaçamak seks krize davetiye çıkarıyor

CİNSEL İLİŞKİ

Sık rastlanan bir yüklenme tipi de kaçamak seksüel ilişkilerdir. Düzenli tek eşli seksüel ilişkilerden ziyade kaçamakların, gizli seksüel ilişkilerin tehlikeli olduğu biliniyor. Aşırı alkol, cinsel gücü artırıcı ya da sertleştirici ilaçların fazlaca kullanımı seksüel ilişkiye bağlı kalp krizini daha da artırıyor.

Kalp krizini davet eden başka yüklenmeler de var. Özellikle aşırı yemek yemek önemli bir faktör. Hele bir de dikkat edilmez, alkolle birlikte yüklenilirse ağır yemeklerden birkaç saat sonra göğüs ağrısı, terleme, bulantı, halsizlik gibi belirtilerle kalp krizi kapınızı çalabiliyor. Bu yanlışlara aşırı ve uzun süreli uykusuzlukları , çok yoğun gerginlik, endişe, telaş hallerini de eklemek lazım.

Sauna, hamam keyfine dikkat!

SAUNA-HAMAM

Gözden kaçan önemli bir nokta da yüklenmelerin genellikle dışarıdan gelmesi. Hatta bazen kendimize iyilik yapacağız derken zarar görülmesi durumu.

Buhar banyosunda ya da saunada gereğinden uzun kalan, hamam keyfini fazlaca uzatan ya da sabahtan akşama güneşlenmeye çalışan kişilerde de aşırı ısı nedeniyle kalp krizi tetiklenebiliyor. Hele bir de tansiyonu, şekeri ayarsız biriyseniz, kalp hastası olduğunuzun farkında değilseniz bu risk iyice artıyor.Alıntı / Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz