Cedric'in Düşündürdükleri

Aşağa gitmek

Cedric'in Düşündürdükleri

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mart 09, 2009 6:41 am

Kaynak: http://forum.haber.gen.tr/dusun-dusundur/cedricin-- dusundurdukleri-252153.html#post314340

Cedric'i izliyor musunuz? Hani Cine 5 de yayımlanan 'Eğer sekiz yaşınızdaysanız....' diye başlayan. Daha önce bu konuda foruma yazmıştım. Bu sabah yine ondan bir inciyle güne başladım. 'Hayatta okulda derslerden iyi not almaktan daha önemli şeyler de vardır.' diyordu.

Bu söz üzerinde biraz düşündüm ve ufaklığın ne kadar haklı olduğunu anladım.

Çocuklarımızı yarış atı gibi yıllarca sınavalara hazırlarken onların neler kaçırdığının (kaçırttığımızın) farkında mıyız acaba. Aklıma gelen soruları yazayım.

Öğrencilikleri boyunca ders dışı herhangi bir kitap okuyabiliyorlar mı ? Buna vakitleri oluyor mu? Başuçlarında ders dışı bir kitap oldu mu hiç?

İnsanı insan yapan, yeteneklerinin sergilenmesine ortam yaratan hobilerine ayıracak zamanları oluyor mu?

Hiç bir ciddi müzik eserini, atıyorum, RACHMANNİNOFF'un dünya şaheseri sayılan o güzelim piyano konçertosunu hayatlarında bir kez başından sonuna kadar dinlediler mi ? Ahmet Altan bir hikayesinde bu eseri tam olarak yorumlayabilmek için bir konser piyanistinin bıkıp usanmadan bir ömür çalışması gerektiğini vurgulamıştı. İstatistiklere göre ise konser piyanisti bu eğitimi alan piyanistlerden sadece binde biri olabiliyor.

Okulda 'doldur, boşalt' kabilinden ezberciliğe dayalı bir eğitim sistemi yüzünden kısa sürede hurdaya çıkan beyinleri; gittikçe yaratıcılığın yerine dogmacılığın yer aldığı eğitim sürecinin çağdışılığı; çalışıp çabalamalar sonucu diplomalı işsizler ordusuna yeni bir nefer olarak katılmak durumunda olmanın farkındalığı ve gençcecik yaşlarında üzerlerine düşen kasvet.

Peki, biz bu gençlerden ne bekliyoruz? Onlar bizlerin, 80 lerden bu yana ülke zihniyetinin ürünü değil mi? Köşe dönücülüğün, çürümüş ve kokuşmuşluğun, kısır çekişmelerin, maddiyattan başka bir şey tanımayan değer yargılarının...

Özetle, maalesef insani değerleri çocuklarımız öğrenemiyorlar. Belki bir yüksek tahsil yapıp diploma sahibi oluyorlar ama o kadar boşlar ki? Sanat yok, edebiyat yok, hobi yok, müzik dersen disko tarzı ya da uçkur peşkir havasının ötesine geçemiyor.


Evet, bence Cedric doğruyu söylüyor.

*****
İsmet Ünal Sümer
Sevgili Dostum, çoook haklısın. Kızım bu sene ÖSS ye giriyor. Saymadım kaç yıl oldu, halen ders çalışıyor... Daha kızıma doyamadım. İzmir'den geldiğimiz sene keman dersleri alıyordu ama bırakmak zorunda kaldı. Dediğine göre bu yaz tekrar keman çalışmaya başlayacakmış, uamarım dediği gibi yapar. Benim planlarım şöyle idi; büyük oğlum gitar, kızım keman, küçük oğlum fülüt ve ben org hanım solist. Halen başaramadık ama genede ümitliyim bir gün başaracağımız konusunda.
Sevgilerimle

******
Deniz Sevki Kayabay

Sevgili Eray Bey, söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum.
Bu konuda çok başarılı bir yorum da İngiliz, Sir Ken Robinson tarafından yapılan bir konuşma... İngilizce bilenlerin bu konuşmayı TED: Ideas worth spreading sitesinden izlenemlerini şiddetle öneririrm.
Ken Robinson says schools kill creativity | Video on TED.com adresine tıklarsanız, bu konuşmayı hem dinleyebilir hem de bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
Hem hoş esprileri olan, hem de çok önemli bir eğitim sorununa değinen bir konuşma.
Aslında TED: Ideas worth spreading sitesinde tamamen parasız olarak dünyanın en akıllı ve yaratıcı insanlarının yaptığı yüzlerce konuşmayı ve gösteriyi izleyebilirsiniz.

*******

Deniz Sevki KAYABAY


Eray Bey, hoşnut kalacağınızdan eminim. TED: Ideas worth spreading Technology Entertainment Design konusunda yıllardır ünlü, konusunda deneyimli sanatçıları, felsefecileri, bilim adamlarını, mucitleri, çevrecileri davet eden, onlara sıkıcı olmayan 20 dakikalık ( aslında 18 ) konuşmalar yaptıran, her yıl da 3 kişiye konularında yaptıkları katlkılarından ötürü ödül veren ve kar amacı gütmeyen bir kurum. Al Gore, Bill Clinton, Richard Hawkins, Bill Gates gibi ünlülerin yanında hiç haberimiz bile olmayan konularda insanlık için çaba gösteren binlerce zeki, atılımcı ve parlak insan... Siteye üye olmak parasız, tüm konuşmalar parasız olarak bilgisayarınıza indirilebiliyor... Daha iyisi can sağlığı... Sevgilerimle...

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5200
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz