Dünyanın ilk tasarım arabası (1938): Buick Y-Job

Aşağa gitmek

Dünyanın ilk tasarım arabası (1938): Buick Y-Job

Mesaj  Admin Bir C.tesi Mayıs 02, 2009 10:02 am

Buick Y-Job
From Wikipedia, the free encyclopedia


1938 Buick Y-Job
1950 Buick convertible, using styling cues from the Buick Y-JobThe 1938 Buick Y-Job is claimed to be the first concept car in history.

Designed by Harley J. Earl, the car had power-operated hidden headlamps, "gunsight" hood ornament, wraparound bumpers, flush door handles, and prefigured styling cues used by Buick until the 1950s.

The "Y" in the name has several explanations:

All experimental cars were called "X", so Earl simply went to the next letter in the alphabet.
The "Y" designation was selected by Earl because it was used extensively in the aviation industry denoting the most advanced prototypes.


^ http://www.edmunds.com/insideline/do/Features/articleId=116164
^ http://www.gmphotostore.com/prodinfo.asp?number=53217749
^ Concept Cars by Larry Edsall pp19 Edizione White Star ISBN 9788880959564

External links
http://www.carofthecentury.com/the_star_buster.htm
Edmund´s, The World's First Concept Car: 1938 Buick Y-Job
Why the 'Y-Job' -- Harley Earl and the Buick Dream Car
http://www.arabalar.gen.tr/buick-yjob-1938-p1038.htm

Dünyanın ilk tasarım arabası (1938): Buick Y-Job
1938’de General Motors’un tasarımcısı Harley Earl tarafında dizayn edilen Buick Y-Job, birçokları tarafından ilk tasarım arabası olarak kabul ediliyor. 1950’lere kadar kullanılan araba, makine gücü ile çalışan gizli farlara, ateşli silah görünümüne, kaplama tamponlara ve çıkıntısız kapı kollarına sahipti.

[img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Dünyanın ilk tasarım arabası (1938): Buick Y-Job

Mesaj  Admin Bir C.tesi Mayıs 02, 2009 10:10 am

[img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

DİJİTAL KAMERALAR

Mesaj  Admin Bir C.tesi Mayıs 02, 2009 10:15 am

Dijital fotoğraf makinesi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

[img][/img]
Canon PowerShot A95 dijital fotoğraf makinesi

Dijital fotoğraf makinesi fotoğrafları elektronik olarak çeken ve saklayan elektronik bir cihazdır. Geleneksel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi fotoğraf filmleri kullanılmaz. Bunun yerine ışık film görevi gören ve adına sensör denen yeşil, kırmızı ve mavi renge duyarlı hücrelerden oluşan sandiviç tipinde sıkıştırılmış bir katmandan geçer ve bu katmandan alınan değerlerle fotoğraf dijital olarak saklanabilir.Günümüzün dijital fotoğraf makineleri tipik olarak çok fonksiyonludur ve fotoğraf çekiminin yanı sıra ses ve/veya görüntü kaydetme özelliklerine de sahiptir.


Dijital Fotoğraf makinaları görüntüleri piksel denilen küçük kareciklere sığdırırlar. Piksel Boyutu ne kadar büyük olursa fotoğrafımız da o kadar büyük olur. İnsanlar piksel arttıkça görüntü kalitesinin arttığını zannetmektedirler ancak işin aslı öğle değildir. Piksel sadece fotoğrafın boyutuyla ilgilidir. Görüntünün netliği ve derinliği kesinlikle fotoğraf makinasının üzerinde bulunan diğer ayarlardan daha çok etkilenir. En büyük faktör lens'tir. Lensler günümüz fotoğraf makinalarında genelde CCD olarak kullanılır, daha ucuz ve kalitesiz olan makinalar CMOS kullanır ancak bu pozisyon bazen değişebilir. Sensör'leri araştırısanız bazı çok iyi SLR fotoğraf makinlarınında CMOS sensör kullandığını görebilirsiniz.

Dijital Fotoğraf makineleri günümüzde dört katagoriye ayrılır. Ultra Compact, Compact, DSLR Like, DSLR.

Ultra Compact :Bu amatör makinelerin en önemli özelliği şaşırtıcı derecede ince ve hafif olmalarıdır.Gömlek cebinde bile taşınabilir.Fotoğraf çekim kalitesi ise Compact makinelere hemen hemen benzerdir.Objektifi değiştirilemez, manuel ayarlama(M,A/S) imkânı çok kısıtlıdır.(Örnek:Sony DSC-T serisi)

Compact : Küçük yapılı büyük LCD ekranlı düşük Optic Zoom'lu fiyat ve özelliğine göre iyi fotoğraflar çekebilen objektifi değiştirilemeyen, amatör makinalardır.

DSLR Like : Compact'lara göre daha büyük, Optic Zoom u fazla manuel ayarları Compact'a göre fazla DSLR ye göre az olan Optiği değiştirilemeyen, yarı pro makinalardır.

DSLR : Büyük boyutlu, birçok manuel ayar olanağı bulunan objektifi değiştirilebilen, Profosyonel Dijital Fotoğraf makinalarıdır. Bu makinaların ayırt edici özelliği lenslerindeki görüntüyü bakaç (vizör) vasıtası ile görebilmenizdir. Bir başka ifade ile, baktığınız ve çektiğinizde kullandığınız lens sistemi birdir.

Dünyanın ilk dijital kamerası(1975)
1975 yılının Aralık ayında, Kodak mühendislerinden Steve Sasson, yıllar sonra fotoğrafçılıkta devrim yaratacak bir şey icat etti: Dünyanın ilk dijital kamerası. İcat bir tost makinası büyüklüğündeydi, sadece siyah beyaz çekim yapabiliyordu ve fotoğrafları içindeki kasete kaydetmesi 23 saniye sürüyordu.

[img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz