Yüreğimizden sevgi hiç eksik olmasın

Aşağa gitmek

Yüreğimizden sevgi hiç eksik olmasın

Mesaj  NICLENO Bir Perş. Haz. 25, 2009 1:28 pm
Aristo:"Sevmek acı çekmektir, sevmemek ölmek. Sevmek zevktir ama yanlız sevilmenin hiçbir zevki yoktur"

Augustinus: "Sevgi ruhun güzelliğidir."

Dante:"Geniş varlık denizinin her yanında geniş bir aşk akışı vardır. Fiziksel devinim, bitkisel yaşam, zihinsel yaşam... hep evrensel aşkın derece derece yükselen aşamalarını oluşturur. Aşağı derecelerinde yanılmayan aşk, akılla aydınlandığı zaman iyilik ve kötülüğe eğilim kazanır. Aşk kusursuz olmayan iyiliklerin üzerinde de vardır. Hatta irade, hile ve şiddet kullanmak yoluyla bir başkasının kötülüğüne çalışmış olsa bile yine aşka uyar. Kötülükler aşktan uzaklaşma oranında bir takım derecelere sahiptir ve kötülük aşka yaklaşmak için sarf ettiği üç oranında erdeme yaklaşmış olur... Cehennem bile adalet kadar aşkın eseridir."

Costance Foster: "Sevgi bizi zamanın yıkımından koruyan yıkılmaz bir kaledir"

Freud: "Yaşam belirtisinin kökeninde duygulanma; duygulanmanın da temeli aşktır"

Geothe: "Sevilenin kusurlarını hoş görmeyen sevmiyor demektir"

Paul Henri D. Holbach: "İnsanlara kendi akıllarına saygı duymaları ve cesur olmaları telkin edilmeli ve kendileri için arkasından koşması gereken hayallere gereksinimleri varsa, doğruluk, iyilik ve barış sevgisini benimsemeleri öğretilmelidir"

Konfüçyus:"Dinsel erdem, insanlığı sevmekle olanaklıdır. Bu sevgi hissi, aileden toplumdan hükümete dek karşılıklı olarak uzamalıdır"

Mu-Ti: "Kim başkasını severse kendisi de sevilecektir. Başkalarını kazandırmış olan kendisi de kazanmış olacaktır. Tüm insanlar kendileri arasında karşılıklı bir sevgi hissederlerse, güçlüler zayıfları avlayamazlar, sayıları çok olanlar daha az sayıdakileri, baskıları altına alamazlar. Zenginler yoksulları asla baskıları altına alamazlar, usta olanlar da beceriksizlerle alay edemezler. Sevgide tarafsızlık, kişisel sevgide yanılmayı önler; tarafsız sevgi kişisel sevginin de güvencesidir."

J. J. Rousseau: "Aşk mutluluğunu evlendirdikten sonra da sürdürebilseydik, dünya cennet olurdu. Duygulu gönüller sevginin her türlüsü için duygulu değil mi?"

Madame De Scudery: "İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.

"Seneca:"Yalnız akıllı bir insan sevmesini bilir. Sevip de yitirmek, sevmemiş olmaktan daha iyidir."

Sevgi; Sadakat, vefa, bağlılıktır, Sorumluluk, özveri,şefkattir. Sevgi; Anlayış, hosgörü, sabırdır. Tutku, cesaret, risktir. Sevgi; Bakmak, dokunmak, söylemektir. Yaşatmak, yaşamak, göze almaktır. Sevgi; Umuttur, soluktur, hayattır. Bir bedende bütün olmak, birlikte çoğalmaktır. Sevgi; Yüreğinle gülümseyebilmek, insan olabilmektir. ...Yüreğimizden sevgi hiç eksik olmasın
avatar
NICLENO

Mesaj Sayısı : 179
Kayıt tarihi : 07/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz