PROBLEMLERE ODAKLANMAK ile ÇÖZÜMLERE ODAKLANMAK

Aşağa gitmek

PROBLEMLERE ODAKLANMAK ile ÇÖZÜMLERE ODAKLANMAK

Mesaj  Admin Bir Salı Tem. 07, 2009 3:19 pm

Durum 1: NASA uzaya astronot gonderdiginde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu).

Cozum 1: Bu problemin çözümü NASA'ya ilave 12 milyon dolara maloldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altından 300 C'ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.Cozum 2: Peki Ruslar ne yaptı...?? Kurşun kalem kullandılar. Smile============ ========= ========= ========= ========= ========= ==Durum 2: Japon yonetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi Japonya'daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Muşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikayette bulunmuştur.

Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtigi tespit edildi.

Yonetim, muhendislerine problemi çözmesi için talimat verdi.Çözüm 1: Mühendisler iki kişi tarafindan kullanılan yüksek çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadiklarından emin olunacaktı.Çözum 2: Küçük bir şirketteki sıradan bir işçi aynı problemle karşılastığında, X-ışını vb karmaşık şeylerle uğrasmadı, onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endustriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken boş olanlar hattın dışına doğru savruldu.Buradan çıkarılacak ders :* Her zaman basit çözümler arayın

* Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın

* Her zaman çözüme odaklanın.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz