GÜROYMAK ( Norşin!!!!!!!) 'de Nakşibendi açılımı

Aşağa gitmek

GÜROYMAK ( Norşin!!!!!!!) 'de Nakşibendi açılımı

Mesaj  Admin Bir Perş. Ağus. 13, 2009 5:13 am

Rıza Zelyut

________________________________________

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e dikkat ediniz. Türk milletinin adını şimdiye kadar anmamış ama etnik gruplara mavi boncuk dağıtmayı sevmiştir. Kürt açılımı denilen işin de koçbaşısı gibi hareket etmektedir. AKP'ye ve Başbakan Erdoğan'a yönelecek halk tepkisini azaltmak için kendisini feda eden bir partili halinde çalışmaktadır. Bu işi yaparken de Kürt gericileri ile sıkı işbirliği halinde hareket etmektedir. Sayın Gül'ün Bitlis'in Güroymak İlçesi'ne giderek oraya ilçenin eski adıyla Norşin diye hitap etmesi de bu işbirliğinin bir göstergesedir. Çünkü Norşin; Kürt din adamlarının temel birkaç medresesinden birisinin bulunduğu yerdir. Norşin, Bitlis, Muş, Van, Ahlat ve Malazgirt’in bağlantı noktasında kurulmuştur. Burası; Kürt Nakşibendilerinin merkezi sayılır.

NORŞİN ŞEYHLERİ
İşte TC Cumhurbaşkanı Gül, Güroymak'ta kasıtlı olarak durmuş; oraya bu devletin verdiği yeni ismiyle değil, Kürt gericiliğinin simgesi olan ismiyle hitap ederek bu işbirliğini açıkça ilan etmiştir.
Türkler arasında gelişen Nakşibendi tarikati Kürtler’de medreseler aracılığıyla yayılmıştır. Kürt Nakşibendi şeylerinin en önemli gücü medreselerdir; Norşin, Tillo, Menzil ve Hizan bilinen en önemli Nakşibendi merkezleridir. Norşin ve Hizan Bitlis’te, Tillo Siirt’te; Menzil ise Adıyaman’dadır. Bunların içinde en önemlisi medrese Norşin’dir. Norşin’de yetişen tarikatçiler içinde en bilinen isim Said Nursi veya diğer adıyla Said-i Kürdi'dir. Kürt Said diye de bilinen bu kişiye Fethullahçılar ululama biçiminde Bediüzzaman Said Nursi demektedirler. Norşin Medresesi’nin Hınıs, Okhin, Taşkesen, Cezni, Zokayd Hazro, Çokhreş, Tillo, Kasrik ve Suriye Kamışlı'da kolları vardır.
Buranın başına geçen tarikatçılar, Norşin Şeyhleri olarak bilinmektedirler.
Norşin Medresesi’de eski usul din eğitimi yapılmaktadır. Buradan yetiştirilen çocuklar, bölgede şeyhlerin işine gelen bir din anlayışını yayarlar. Medresenin Divanhane denilen kısmındaysa dışarıdan ve yakın köylerden gelen kimseler ağırlanır. Divan’da şeyh oturur, şeyhin oturduğu yer kutsaldır. Norşin’deki divanhanede gelen müridler tek tek içeri alınır, şeyh gelenlerin dertlerini dinler, onlar için dualar eder. Şeyhin elini tutmak, elini öpmek ve tövbe etmek divanhanede yapılan eylemlerin başlıcalarıdır. Zaman içinde, sözgelimi Menzil’de bu tövbe işlemi artmış, şeyhin elini öpmek yerini zincir tutmaya bırakmıştır.

HALİDİ İSYANCILAR
Nakşibendiliğin Halidi kolundan olan Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti' ne ikide bir isyan etmeye kalkıştılar. Bunların başında da Şeyh Sait geliyor. Bugünkü Barzanilerle aynı tekkenin ürünü olan Şeyh Sait, Kürtçü İslamcı bir anlayışla cumhuriyet rejimine silah çekmişti. Tam da Türkiye Cumhuriyeti, İngilizler ile Musul konusunu masaya yatırmak üzere iken... Aynı bölge; en sonunda PKK'yı üretmiş bulunuyor.
Nakşibendiler, cumhuriyet rejimi yerine şeriat peşinde koşturup 1925'te Rize'de, 1930'da Menemen'de, 1933'te Bursa'da, 1935'te Eruh'ta ve Çorum İskilip'te ayaklanmaya kalkıştılar.

İSKENDERPAŞA DERGAHI
Silahla cumhuriyeti yıkamayacakları nı gören Türk Nakşibendiler, yeraltına çekilip dergahlar biçiminde çalışmalar yürüttüler. Sonra da camilerde yandaş edinerek yaygınlaştılar. Bu cami toplumunun ünlülerinden birisi de İskenderpaşa Nakşibendi Topluluğu'dur. Burası Türk siyasetine yön veren isimlerin yetiştirildiği alanlardan birisidir. Turgut Özal'dan Recep Tayyip Erdoğan'a kadar pek çok siyasetçi, bu cemaatin etiketini taşımaktadır. Bugün birçok bakanın da Nakşibendi çizgisinden geldiği bilinmektedir. Kısacası, Nakşibendiler siyaseti, siyaset Nakşibendileri beslemiştir. Nurculuk ve Süleymancılık biçiminde dallanan Nakşilik; bugün Türkiye'yi yöneten tek güç haline gelmiştir.
İşte bugün cumhuriyetin temel değerleriyle oynanıyor da Türk milleti tepki gösteremiyorsa; sebebi budur: Milletin milli kimliği aşındırılmış; onun yerine tarikat kardeşliği kimliği gibi gerici bir kimlik yerleştirilmiş tir. Hükümet de Cumhurbaşkanı Gül de artık bu toplumun millet olmaktan çıktığını, ümmete dönüştüğünü sanıyor. Bu yüzden Kürt Nakşilere, onların merkezinde, onların sembolü ile selam uçuruluyor.
Norşin ittifakı budur, vesselam..

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz