Elif Şebnem Akal

Aşağa gitmek

Elif Şebnem Akal

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ara. 14, 2009 5:43 pm
Sahibinden az kullanılmış şiir var - Elif Şebnem Akal
ŞİİRCESİNE YAŞAMAK üyelerine
Elif Şebnem Akal 15 Aralık, 00:01 Yanıtla
Sahibinden az kullanılmış şiir var.Yazın altına bir isim, onun olsun. İşte internette işler bu denli kolay...

Duygularımı şiire döküp, internette yayınlarken bir gün onlardan biriyle bir yerlerde altında başka isimle karşılaşabileceğim aklımın ucundan geçmezdi. Hele altında yer alan isimin büyük usta Can Yücel olabileceğini hayal bile edemezdim. Üstelik bir gün o şiirin Can Yücel şiirlerini içeren bir konsept albümde lokomotif beste olarak yer alacağını, bu albümün Moğollar gibi simgeleşmiş bir müzik grubuna ait olacağını kim söylese katıla katıla gülerdim.

İşte internetin azizliği bu olsa gerek, bunların hepsi başıma geldi...bir bir yaşadım.

İlk olarak bir gün bir e-posta geldi bana, aaa baktım benim şiirim ama altında Can Yücel yazıyor. "Hadi canım daha neler ben bu şiiri yazdığımda büyük usta öleli 4 sene olmuştu, nerden çıktı bu şimdi?" dedim. Baktım değişik aralıklarla şiirın e-postaları değişik dosya biçimleriyle ve deforme olmuş hallerde gelip duruyor. Şiir çok sevilmiş çok beğenilmiş, belli...Elimden geldiğince düzeltmeler yolladım ama bu bir oyanusun içinde boğulmamaya çalışan karıncanın yapabildiğinen ibaretti.

Aradan biraz zaman geçti, bir de ne göreyim? Yılların deneyimli Gazetecisi Hıncal Uluç şiirimi köşesine manşet yapmış, ama ne yazarak? " Büyük Usta Can Yücel'in Muhteşem Şiiri"... Hadi bakalım ayıkla pirincin taşını, 3 gün uğraştım tekzip ettirmek için Sayın Uluç'a. Özür diledi köşesinde ve nihayet şiiri benim adımla yayınladı. Derin bir nefes aldım
" ohhh çok şükür artık savaş bitti" karınca boğulmaktan kurtuldu

Hatta tekzibin bir kaç gün sonrasında Melih Aşık köşesinde benim ismimle yayınlayınca şiirimi, nasıl mutlu oldum bilemezsiniz. Takip eden günlerde gene Can Yücel yazan e-postalar gelse de umursamadım.
Gene Sema Cıngıllıoğlu şiiri sosyetik davetiyesinde kullanınca bir çok dergi ve gazetede " Elif Şebnem Akal'ın Çaya Kaç Şeker isimli şiiri" ifadelerinin yer alması ile artık bu konunun kapanmış olduğunu düşünüp rahatladım. Ne yanılgı!
Bu okyanusa kafa tutmak ne mümkün?

Şimdi de şiirim değerli bir albümün lokomotif şarkısı, ama kapağında beste Cahit Berkay söz Can Yücel yazarak!

Sevinmeli miyim üzülmeli mi artık ne yapacağımı şaşırdım, düşünsenize Cahit Berkay ve Moğollar'ın Can Yücel ve Nazım Hikmet şiirleri bestelerinden oluşan son albümünde bir Elif Şebnem Akal şiiri var!
Cahit Berkay ile görüştüm şoka girdi...Çünkü O da şiiri internetten almış!düzelteceğini söyledi ama nasıl O da pek bilemiyor?

Tabii ki konu hukuki yollarla çözüm bulacaktır, bundan hiç kuşkum yok. En başta kendisinin sağlam sanatçı kişiliğine güveniyorum
Hatta Sayın Berkay'a teşekkür ediyorum , şiirimi yanlışlıkla da olsa değer verip bestelediği için..
Ama artık bu okyanusta tek başıma savaş vermekten yoruldum, lütfen bu yazımı mümkün olduğunca paylaşın bu yanılgıya bir son verelim, çok yorgunum hem de çok...

Bir şiir yazıp da senelerdir "bu şiir benim" savaşı veren başka biri var mı benim gibi merak ediyorum,ve şiirin internette deforme olmamış orjinal halini sizlerle paylaşarak yazıma son veriyorum:


Sevgilerimle

Elif Şebnem Akal


Ara Sıra
Yalnızlığa dayanırım da, birbaşınalığa asla..
Yaşlanmak hoş değil duvarlara baka baka..
Bir dost göz arayışıyla.
Saat tıkırtısıyla.....

Korkmam
Geçinip gideriz biz mutluluğumla,
ama
'Günün aydın, akşamın iyi olsun' diyen biri olmalı..
Bir telefon sesi çalmalı arasıra kulağımda...
yoksa
Zor değil, hiç zor değil,
demli çayı bardakta
karıştırıp bir başına
yudumlamak doyasıya....
Ama
'çaya kaç şeker alırsın? '
Diye soran bir ses
olmalı ya ara sıra......

22.11.2002


Elif Şebnem Akal

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5194
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Elif Şebnem Akal'dan Önemli Duyuru

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ara. 16, 2009 4:21 pm
Değerli şiir dostları,

"Ara Sıra" şiirinin yazıldığı 22.11.2002 tarihinden beri hem şiirin hem de şairi olan şahsımın başına gelmedik şey kalmadı, yazdıklarımı okuyan sizler bunu biliyorsunuz.

Bugün şiirin tarihinde gerçekten çok önemli bir gün:)

Çünkü O'nu internette kendisen gelen bir e-posta kanalıyla okuyan ve kendi tabiriyle"okuduğu anda şiire aşık olan" ve de maalesef internetin azizliği ile Can Yücel'e ait olduğunu zannederek besteleyen sevgili Cahit Berkay ziyaretime gelerek özür dilemiş,muvafakatımı almış ve şiirin bana ait olduğuna dair tüm yazılı ve sözlü düzeltmeleri yapacağını beyan etmiştir.

Ben de Cahit Berkay'ın saygın,hassas kişiliği ve büyük sanatçı kimliği önünde saygıyla eğiliyorum...

Büyüksün USTA...

Elif Şebnem Akal

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5194
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Moğolların Düzeltme Yazısı

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ara. 19, 2009 2:27 am

DÜZELTME - UMUT YOLUNU BULUR - ÇAYA KAÇ ŞEKER
http://www.mogollar.net/haberler_detay.asp?ID=120
UMUT YOLUNU BULUR isimli albümümüzde yer alan “Çaya Kaç Şeker” adlı şarkının söz yazarı, internetteki bilgi kirliliği nedeniyle ilgili mecralarda Can Yücel olarak yer almıştır. Şarkının telif haklarına ilişkin hukuksal düzenlemelerde bu bilgi ışığında yapılmıştır. Geçtiğimiz günlerde şarkının sözlerini oluşturan şiirin Elif Şebnem AKAL’a ait olduğunu öğrenilmiştir. Farkında olmadan yaptığımız bu hatayı düzeltmek adına albümümüzün yeni baskılarında söz yazarı olarak Sayın AKAL’ın adının geçeceğini ve bundan kaynaklı haklarının da ilgili meslek birliği tarafından korunacağını belirtir ve kendisine konu hakkında yaptığımız görüşmelerde göstermiş olduğu nezaketten ve anlayıştan dolayı çok teşekkür ederiz.

Moğollar

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5194
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz