Atölyesini çocuklara topaç yapmak için ayırdı

Aşağa gitmek

Atölyesini çocuklara topaç yapmak için ayırdı

Mesaj  Admin Bir Cuma Ocak 22, 2010 3:21 am

alıntı

Atölyesini çocuklara topaç yapmak için ayırdı


Gözünü bilgisayar oyunlarıyla açan çocuklar topacı pek fazla bilmez. Ama bilgisayarların olmadığı dönemde, çocukların en güzel oyuncaklarından biriydi topaç. Mahallenin çocukları, topaçlarını en fazla çevirme yarışması yapardı.
Her ne kadar unutulmuş gibi görünse de Osmaniye'de evini atölyeye çeviren doğrama ustası günde 500 adet topaç üretiyor. Evinin bodrum katını doğrama atölyesine çeviren 3 çocuk babası Ekrem Demirbaş, geçimini topaç yaparak sağlıyor. Yaptığı topaçları çoğunluğu Doğu illeri olmak üzere Ankara, İzmir ve İstanbul gibi şehirlere de gönderen Demirbaş, topaçların yıllar geçtikçe ilgi görmemesinin ardından farklı arayışlara girdiğini anlatıyor. Çocukların topaçtan sıkıldığını, TV reklamlarında gördüğü beybled adlı topaçları çevirdiklerinin farkına varan Demirbaş, portakal ve gürgen ağaçlarından beybled üretmeye başlıyor.
Bunun tasarımı için geceli gündüzlü çalıştığını belirten Demirbaş, serüvenini şöyle özetliyor: "Topaç satışlarının düşmesinin ardından farklı arayışlar içerisine girmeye karar verdim. Sonunda çocukların reklâmlardan görerek aldığı beybledi portakal ve gürgen ağaçlarından yaptım."
25 yıldır evinin bodrum katında topaç üreterek geçimini sağlayan Demirbaş çocukların çok sevdiği topaçların zaman geçtikçe ilgi görmediğini söylüyor. Oyuncak dünyasının hızla gelişmesi ile birlikte çocukların daha çok reklâmlarda gördüğü oyuncaklara yöneldiğine işaret eden Demirbaş, "Eskiden ürettiğimiz topaçlar çocuklar tarafından kapışılırdı. Şimdi ise ürettiğimiz çoğu topaç elimizde kalıyor." diyor.
Hâlâ topaç çevirmeyi sürdüren çocuklar da var. Topaç çevirmenin büyük maharet gerektirdiğini belirten çocuklar, mahalle aralarında veya evlerinin bahçesinde topaç çevirmeye devam ediyorlar. Topaç çevirmeyi 1 yıl önce öğrendiğini belirten 9 yaşındaki Faruk Çalık topaç çevirmekten büyük mutluluk duyduğunu söylüyor. Topaç sadece çocukların değil büyüklerin de tutkusu. 24 yaşındaki Bilal Yıldırım, 8 yaşında topaç çevirmeyi öğrendiğini belirterek "Çocukluğumuzda diğer çocuklarla topaçları çevirir, birbiriyle yarıştırırdık.

O zamanlar mahalle araları topaç çeviren çocuklarla dolardı. Şimdi o ilgiyi göremiyorum." diyor. Bu arada, ürettiği ağaç beybledlerin Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıdığını belirten Demirbaş, çocukların sevmesi halinde ağaç beybledin patentini almayı düşündüğünü ifade ediyor. Üretimini yaptığı ağaç beybledin normal topaca göre daha hızlı ve dar alanda dönebildiğini belirten Demirbaş, "Piyasadaki beybledlerden farkı yok; ama onlara göre daha dayanıklı ve daha hızlı dönüyor. Üstelik topaç gibi döndürmek için maharet gerektirmiyor. Kısa bir zaman sonra ağaç beybledelerin piyasayı sarsacağını umuyorum." diyor.

SERKAN TALAN

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/?hn=207144&bl=turkuaz
04-09-2005

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz