400 Euro'ya Full HD Video Kaydı

Aşağa gitmek

400 Euro'ya Full HD Video Kaydı

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ocak 27, 2010 2:41 am

BERK ERGiN

Yüksek çözünürlüklü videolar sandığınız kadar pahalı değil. 400 Euro'luk FULL HD KAMERALAR test merkezimizdeydi.

Dijital kameranızia yaptığınız çekimler çoğu zaman bir defaya mahsustur: Kayak yapmaya başlayan çocuklarınızı
bir kere çekebilirsiniz ya da Avustralya tekrar ziyaret etmek için yeterince uzaktır. Dahası en iyi arkadaşıniz büyük ihtimalle sadece bir kez evlenecektir. En önemli şey çektiğiniz filmlerin gelecekte de iyi görünmesidir.
Çocukluğunda çekilen eski moda filmlerden muzdarip olan yeterince insan bulunuyor. 1.920 x 1.080 piksel çözünürlüklü Full HD videolar birkaç on yıl sonra bile gayet başarılı çözümler vaat ediyor. 410 Euro'dan başlayan Full HD kameraları test etti ve kişisel kullanıma yönelik olan bu cihazların tüm olumlu ve olumsuz yönlerini
ortaya koydu.
Video kameralar neredeyse iki kat daha pahalı kameralar kadar iyi resim kalitesi sunuyor.
Yüksek sınıftakiler çevresel ses sistemiyle kayıt yapabilirken düşük fiyatlı kameralar stereo ses kaydı yapabiliyor. Yine de sundukları ses kalitesi gayet tatmin edici. Tüm test katılımcıları görüntü sabitleyici özelliğine sahip 10X -zox'lik lens zum aralıklarıyla geliyor.
Diğer taraftan özellikler ve gövde kavramadaki sınırlamaları kabul etmeniz gerekiyor.
Kompakt kameralarda pek çok özelliğe gövdenin üzerindeki kısa yol tuşlarından ziyade menülerdeki seçeneklerden ulaşılabiliyor.
Daha pahalı kameralardaki dahili sabit disk yerine ucuz modellerde SDHC hafıza kartları yedekleme çözümü olarak sunuluyor.
Sadece Sony'nin HDR-CXlOSE modeli kayıtları memory stick hafıza kartında ya da dahili 8 GB'lık hafızasında yedekliyor.
Sony'nin bu modelinin yanı sıra Panasonic HDC-SD1OEG ve JVCGZ-HM200E modelleri güncel HD video formatı olan AVCHD formatını kullanıyor.

Samsung'un HMXH100P ve Sariye'nun Xacti VPC-FHıEX modelleri daha az etkili olan MPEG-4 formatını kullanıyor.

Resim kalitesi: Çamurdan keskin görüntülere

Video çekimleri sırasında bariz farklılıklar tespit ettik. Samsung'un modeli siyah beyazda 776 line pair değeri ile yüksek çözünürlükte en keskin resim kalitesini sunuyor.

Tüm yarışmacılar içinde bu değer, yaklaşık 1.100 Euro fiyatındaki testimizin referans ürünü olan Sony HDRXRS20VE'ye en yakın değer. Ancak tek bir eksi si var: Düşük ışık koşullarında Samsung'un modeli rakiplerine
göre daha çok kumlanma (noise) üretiyor.
JVC doğal render özelliğiyle 24Mbitls'lik yüksek veri oranı sunuyor ve böylelikle çekim sonrası işlemler için gayet uygun bir seçenek oluşturuyor. Sony'nin oldukça dengeli bir resim kalitesi var. Bunun tersine Panasonic
ve özellikle Sanyo, HD kameralara nazaran oldukça zayıf resim kalitesi sunuyor.

Parıasonic'in ufak algılayıcısı nedeniyle render detaylarında sorunlar bulunuyor ve Sanyo, saniyede 60 kare çekme yeteneği nedeniyle keskinlikten feragat etmiş. Ancak bu sayede düşük ışık koşullarında bile hayli akışkan videolar çekebiliyor.

Donanım: Özellikler gayet yeterli
Daha ucuz kameralar özellikleri bakımından en üst seviyede bulunmuyor ama sunduğu özellikler bakımından günlük çekimler için zorunlu olan özellikler hepsinde bulunuyor. Sony'nin HDR-CX105E modeli sadece yüz ve gülümseme tanıma gibi yazılım özellikleri sunmakla kalmıyor aynı zamanda saniyede 200 karelik slow motion özelliğiyle geliyor. Sony'nin modeli videoları kamerada düzenleyebiliyor. Bu cihaz testimizde kayıt sonrası işlemler için gayet uygun olan standart çözünürlükteki MPEG-2 biçiminde DVD kaydı yapabilen tek cihaz olma özelliğine sahip. CXı05E'nin ses kalitesi CHIP Top ıo'da lider konumunda.
Öyle ki, 3.500 Euro'luk yarı profesyonel kameralardan bile başarılı.

Manuel ayarlar için en çok özelliği Panasonic HDC-SDlOEGsunuyor: Diyafram, enstantane hızı, beyaz dengesi, dokunmatik ekrandan hızlı netleme. Diğer pek çok işlev gibi bu özelliklere de kolayca erişilebiliyor.
"Pre-Rec' özelliği sayesinde kayıt yapılmaya devam ederken, film içinde pratik biçimde fotoğraf görüntüleri alabiliyorsunuz.
Kayıt tuşuna bastığınızda önceki üç saniye hafıza kartına ayrıca kaydediliyor.

Önemli noktalar: Hayli maharetliler
Samsung HMX-HlOOPmodeli 37milimetre ile testteki en geniş açıyı sunuyor. Dahası katlanılabilir bir aparatla, cihazı kapattığınızda lens korunmaya alınıyor. Bu pratik özelliği testimizdeki en yüksek odak aralığına sahip zox'lik lensiyle JVC'dede bulunuyor.
Bu özelliklerin dışında JVCayrıca internete ve taşınabilir oynatıcılara kolay bağlanma özelliğiylebüyük konfor sunuyor.
Cihaz filmleri iTunes ve iPod'lara tek bir tuşa tıklanarak kolaylıkla aktarabiliyor ya da YouTube'a yükleyebiliyor. Sony ve Panasonic gibi JVCde video verilerini harici DVD yazıcılara kolay erişim özelliğiyle gönderebiliyor.
Yalnız filmlerinizi DVD'ye kaydetmek biraz zaman alacak çünkü çift SD kart yuvası sayesinde hayli uzun kayıt yapmanız mümkün.
Sanyo'nun VCP-FHıEX modeli 3 inçlik ekranıyla testin diğer modellerinden ayrılıyor.
Ancak ekranın çözünürlüğü çok düşükolduğundan film ve fotoğrafların keskinliğini ölçmek için yetersiz. Sanyo'nun hem video hem fotoğraf makinesi biçimindeki pazarlama anlayışı amacına ulaşarnamış:
Aşırı karmaşık menüler, fotoğraf ve video özelliklerini cihazın hangi mod'da çekim yaptığı düşünülmeden yerleştirilmiş. Bu, menü navigasyonlarını oldukça zorlaştırıyor.
Ancak bu olumsuzluğun yanı sıra testin en uzun şarj ömrüne sahip bataryalarıyla Sanyo hanesine bir artı yazıyor.


Flip: Veni HD mini kameralar
Ekim ayının sonundan beri Cisco "flip" kamera fırtınası Birleşik Devletler ve ingiltere'de esiyor. Bunca büyük yaygaranın ardında ise bu kameraların ucuz olması yatıyor (150 Euro civarı).
Ayrıca kullanımı kolay ve 720p'lik çözünürtügü ile ev ve web videoları için gayet yeterli. Ön panelde sabit odak
aralıklı lens, arka tarafında ise küçük bir ekran, USB ve HDMI bağlantıları, sekiz adet tuş yer alıyor. Tüm cihaz bunlardan ibaret. Flip'in en önemli özelliği web videoları. Yazılım, YouTube ya da Facebook gibi mecralara yüklemek
amacıyla kameradan PC'ye yüklenebiliyor.
EKSiKLER:
iki ya da üç kat pahalı kameralarla karşılaştırıldığında kullanıcılar bazı özelliklerden feragat etmek zorunda. Farklı
mesafe ayarları yapabilen optik zum yok.
Görüntü sabitleyicinin olmaması, düşük ışık koşullarında görüntülerin titrek çıkmasına neden oluyor. En önemli
eksilerden biri de, çekim nesnenizi zorlukla ayırt edebildiğiniz ince ekranı.

SONUÇ
HD video kameralar şüphesiz 400 Euro'nun altındakilere göre çok daha fazla seçenek sunuyor. Testimizin galibi
sony, işlevsel özellikleri ve dengeli resim kalitesiyle beğenimizi kazandı. Eğer sizin için en önemlisi keskinlikse, Samsung'a göz atmanız gerekiyor.
berk@chip.com.tr

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5200
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz