SARAH PALIN

Aşağa gitmek

SARAH PALIN

Mesaj  Admin Bir Paz Şub. 07, 2010 5:12 am

SARAH PALIN

Sarah Louise Heath Palin (d. 11 Şubat 1964), Alaska Valisi ve Cumhuriyetçi Parti'nin 2008 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerindeki başkan yardımcısı adayı olan Birleşik Amerikalı siyasetçidir. 4 Aralık 2006 tarihinde Alaska Valiliği'ne seçilen Palin'in 29 Ağustos 2008 tarihinde Cumhuriyetçi Parti'nin 2008 ABD başkanlık seçimleri'ndeki Başkan adayı olan John McCain tarafından Başkan yardımcısı adayı olarak yarışacağı ilan edilmiştir.Yaşamı
11 Şubat 1964'te Idaho eyaletindeki Sandpoint'da dünyaya geldi. Annesi Sarah Heath, bir okulda sekreter olarak çalışıyordu. Babası Charles R. Heath, fizik öğretmenliğinin yanı sıra atletizm antrenörlüğü yapıyordu. Baba ve annesinin kökenleri, İrlanda, İngiliz ve Alman göçmenlere dayanmaktadır. Sarah'nın anne ve babası 1964'te Alaska eyaletindeki Skagway'e taşındılar. 1982'de Wasilla High School'dan, 1987 yılında ise Idaho Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. North Slope'da faaliyet gösteren bir iş adamı olan Todd Palin ile evlendi. Sarah Palin, beş çocuk annesi. En büyük oğlu 11 Eylül 2007 tarihinde Orduya yazıldı. Sarah Palin, ailesiyle birlikte Anchorage'ın 40 mil kuzeyindeki Wasilla'da yaşamaktadır.

Ulusal Ateşli Silahlar Derneği (National Rifle Association) üyesidir.

Siyasetteki ilk yılları
1996 yılında siyasete atılmaya karar verdi. Wasilla'da belediye başkanı seçildi. 2002 yılına kadar bu göreve devam etti. 2002 yılında Alaska eyalet vali yardımcılığı için Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerini Loren Leman karşısında çok az farkla kaybetti. 2003-2004 yıllarında Alaska Petrol ve Doğal Gaz Rezervleri Dairesi'nde Denetim Kurulu üyeliği yaptı. Bu görevinden Cumhuriyetçi Partili bazı yöneticilerin uygulamalarını protesto amacıyla istifa etti.

Alaska valiliği

2006 yılının Ağustos ayında Cumhuriyetçi Parti'nin ön seçimlerini açık farkla kazandı. O dönemde görev başındaki Frank Murkowski'nin oyların % 19'unu, diğer aday John Binkley'in % 30 aldığı ön seçimde, partili delegelerin yarısından fazlasının desteğini almayı başardı. 7 Kasım 2006'da Alaska'nın ilk kadın valisi seçildi. Oyların % 48'ini toplamayı başarırken rakipleri Tony Knowles % 41, Andrew Halcro da % 9'da kaldılar. 4 Aralık 2006'da yemin ederek göreve başladı. Görev döneminde yeni doğal kaynakların işletmeye açılması, eğitim sistemi istihdamın geliştirilmesi, kamu sağlık hizmetleri ve güvenliğin yanı sıra ulaştırma ve altyapı yatırımları öne çıktı. Görev döneminde Alaska'da eğitim ile düşük gelirli yaşlıların desteklenmesi (Senior Benefits Program) programına 5 milyar dolar kaynak aktarıldı. Petrol ve doğalgaz işletmelerinin denetiminde görev almak üzere "Alaska Petroleum Systems Integrity Office" adını verdiği bir kurumu hayata geçirdi. Eyaletin iklim değişikliğine hazırlık faaliyetlerini koordinasyon amacıyla İklim Değişikliği Komisyonu (Climate Change Subcabinet) kuruldu.

Alaska valiliği sırasında yürürlüğe girmesinde ön ayak olduğu bazı yasalar, Alaska doğalgazını Kanada üzerinden ABD'ye aktarması öngörülen boru hattında önemli mesafe alınmasını sağladı. Ayrıca "kamu hizmetindekileri ilgilendiren eyalet etik yasaları" yeniden düzenlendi. Alaska petrol ve doğalgaz kaynaklarının insan sağlığı, güvenlik ve çevre faktörleri gözetilerek işletilmesi amacıyla kurulan ve eyalet yönetimine bağlı "Interstate Oil and Gas Compact Commission" isimli kuruluşun da başkanlığını yürütmektedir. ABD çapında örgütlü çevreci bir organizasyon olan "National Governors Association Natural Resources Committees"in başkan vekilliğine seçilmiştir.

Siyasi görüşleri
Sarah Palin muhafazakar görüşleriyle bilinmektedir. Ölüm cezasını desteklemekte eşcinsel evliliklerine karşı çıkmaktadır. Bununla birlikte yolsuzluklarla mücadelesi ve reform yanlısı yönüyle de dikkat çekmektedir. Kürtaj karşıtı Palin, hamileliğin ilk aylarında Down sendromu taşıdığını öğrendiği bebeği 2008 yılında dünyaya getirmiştir.Palin Temmuz 2007'de yaralı bir askeri hastanede ziyaret ederken


En son Admin tarafından Paz Şub. 07, 2010 5:56 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5193
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

HAKKINDA

Mesaj  Admin Bir Paz Şub. 07, 2010 5:16 am

KAYNAK: VOA
Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı Senatör John McCain’in başkan yardımcısı adayı olarak seçtiği 44 yaşındaki Alaska Valisi Sarah Palin, Amerikalılar için yeni bir isim. Kendisini “sıradan bir anne” olarak tanıtan Palin’in 17 yaşındaki lise öğrencisi kızının hamile olduğunun ortaya çıkması büyük tartışma yarattı. Sarah Palin kimdir?

Sarah Palin, beş çocuk annesi. En küçük oğlu down sendromu hastası. Palin bunu doğumdan önce biliyordu, ancak muhafazakar eğilimli bir siyasetçi olarak kürtaja şiddetle karşı çıktığı için bebeği aldırmadı.

Palin, evlilik öncesi cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini savunarak muhafazakar gruplardan destek buluyor. Ancak, Palin’in 17 yaşındaki bekar kızının hamile olduğu ortaya çıktı. Sarah Palin ve eşi, kızlarının doğum kararını desteklediklerini açıkladı.

Palin kendini sıradan bir anne olarak tanımlıyor: “Annem ve babam bir ilkokulda çalışırdı. Ben de Alaska’da yaşayan sıradan bir anneyim.”

Ancak Palin çok sıradan bir insan değil. Lisede basket takımında büyük başarılara imza atmış. Lakabı “barakuda.” Balıkçılık yapmış, avlanmayı seviyor. Gazetecilik mezunu, bir süre televizyonda spor muhabirliği yapmış. Babası Charles Heath anlatıyor: “Kendi kararlarını verebilen bir insan. Haklı olduğu konularda, düşüncelerini sonuna kadar savunur.”

Belediye Konseyi üyeliğinden, küçük bir kasabanın belediye başkanlığına seçilen Palin, iki yıl önce de Alaska Valisi seçildi.

Vali olarak lobi şirketlerine karşı direndi. Bir doğa harikası sayılan Alaska eyaletinde petrol arama çalışmalarını destek verdi: “Enerji kaynakları konusundaki tartışmalar Alaskalıları gerçekten yoruyor. Biz, kalkınmak istiyoruz. Çözüm üretmek istiyoruz. Amerika’ya katkıda bulunmak istiyoruz.”

Alaska’da güçlü bir tabanı olan Palin, halkın yüzde 80’inden destek görüyor.

Anchorage Gazetesi mahabiri Matt Zencey anlatıyor: “Birçok kişi meslek yaşamında onu hep küçümsedi. Ancak Palin her zaman onu eleştirenleri utandırdı.”

Politico nokta kom yazarı David Mark şöyle diyor: “Reformcu bir kişliliği var. McCain kampanyasına bu şekilde destek verecek. Cumhuriyetçi Parti’ye zaman zaman kafa tutmuş. Alaska’da petrol arama çalışmalarına destek veriyor. McCain kampanyası için bu mesajı da taşıyacak.”

Palin vali olarak Kuveyt’teki Alaskalı askerleri ziyaret etmişti. Amerika’daki silahlanma hakkının en güçlü destekçilerinden biri.

Demokratlar Palin’in dış politikada deneyimsiz olduğunu vurgularken, Cumhuriyetçiler Palin’in göreve hazır olduğunu savunuyor: “Başkan olarak görev yapmak büyük bir onur olur...”

Palin, seçilirse, Amerika’nın ilk kadın başkan yardımcısı olacak.

****


Irak işgali `Tanrı`nın isteği` imiş!

Cumhuriyetçi aday McCain`in başkan yardımcılığına önerdiği Sarah Palin`in yeni ortaya çıkan ve manastırdaki videosunda `Tanrı`nın planından emin olmamız gerek` dedi.

ABD Başkanı George W. Bush`un savaş jargonunu kullanan, yeni Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı adayı Sarah Palin, ABD`nin Irak`ın işgalinin `Tanrı`nın bir ödevi` olduğuna inanıyor.


Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain`in başkan yardımcısı Palin, yeni ortaya çıkan bir videosunda eski kilisesindeki manastır öğrencilerine `Ulusumuzun liderleri askerlerimizi Tanrı`dan gelen bir görevle gönderiyorlar` dedi.


Haziran`daki bir konuşmasının videosu, gençliğinden beri devam ettiği evanjelik Wasilla Tanrı Meclisi (Wasilla Assembly of God) Kilisesi`nin web sitesinde yer aldı ve oradan da tüm internete dağıldı.


Alaska valisi din öğrencilerinden Irak`ta askerler için dua etmelerini istediği konuşmasında şu sözleri sarf etti: ` Bu emin olmamız gereken şeydir, yani bir plan olduğu ve bu planın Tanrı`nın planı olduğundan. Duamız bunun için`.


Palin`in sözleri ABD Başkanı Bush`un retoriğinin bir yankısı. Bush 2003 Mart`ında kitle imha silahları ve el-Kaide bağlantıları nedeniyle Irak`ı işgali emrini vermişti. Sonrasında tüm iddialar asılsız çıkmıştı.


Bush, Irak ve Afganistan`ı işgalini içeren terörle-savaş pelesengini iyiyle kötü arasında savaş olarak betimliyor. 9/11 saldırılarının ardından bu teraneyi Hıristiyanların İslam`la savaşı anlamına gelen `Haçlı seferi` olarak nitelemesi, birçok Müslüman`ı kızdırdı.


Wasilla Tanrı`nın Meclisi ve ait olduğu 3 milyon üyeli Tanrı`nın Meclisleri Genel Konseyi mezhebi, temel Hıristiyan akımlarına atfedilmeyen bazı çekirdek inançları benimsiyor. Mezhebin web sitesi bazı akademisyenlerin dünyanın sonunu önceden ima eden `son zamanların` 1948`de İsrail`in kuruluşu ve Yahudilerin Kutsal Topraklara dönüşüyle İncil`in kehanetinin doğrulandığına inandığını söylüyor.


Tutucu


Konuşma videosu Palin`in valiliğe nasıl din-temalı yaklaştığını da gösteriyor. Palin şunları söylüyor: `Sizinle bir anlaşmaya ihtiyacım var. Doğal kaynaklarımızı geliştirilmesi, yolların asfaltlanması, birliklerimizin araç, üniforma ve silah sahibi olması ve devlet okullarımızın masraflarının karşılanması gibi işlerimi yapabilirim. Ancak tüm bu işler Alaska`nın insanların kalpleri Tanrı`yla beraber değilse bir işe yaramazlar`.


Manastır öğrencilerinden Alaska eyaletinde 30 milyar dolarlık bir boru hattı için dua etmelerini isteyen Palin şöyle konuştu: `İnsanları ve firmaların bir araya getiren bu gaz hattının yapılması için Tanrı`nın isteğinin yerine gelmesi gerekiyor, bunun için dua edin`.


İlk dönem valisi Palin önde gelen simalardan. Ülkenin zirve siyasi koltuğuna oturan Palin, eyaletin ilk kadın ve en genç valisi olma unvanını taşıyor. Dindar bir Hıristiyan aileden gelen 5 çocuk annesi 44 yaşındaki Palin, sağcı Cumhuriyetçi ve güçlü sosyal muhafazakar olarak nitelendiriliyor.


Kahramanlığı üstün tutan, silah sahipliğini onaylayan ve ölüm cezasını destekleyen bir aileden geliyor. Palin gayretli bir hayat savunucusu olarak Nisan`da Down Sendromu olan 5`nci çocuğunu doğurdu. Onun Hıristiyan sicili ve kürtaj-karşıtı görüşleri sosyal muhafazakarlar tarafından methediliyor. Cumhuriyetçi başkanlık seçim adaylarında yer alan ilk ve partinin ana adayları arasında ikinci kadın olarak hâlihazırda tarih yazıyor.


Eğer Cumhuriyetçiler Kasım`daki Beyaz Sarayı seçimlerini kazanırlarsa, Palin Amerikan tarihindeki ilk kadın başkan yardımcısı olacak.


timetürk Kaynak:iyibilgi.com

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5193
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Şub. 07, 2010 5:20 am

Mustafa ÖZCAN

McCain`in resmen Cumhuriyetçi Parti başkan adayı olarak tensip edildiği parti kongresinde rezalet üzerine rezalet yaşandı. Adeta rezalete tüy diktiler. Bu kadar açıktan İslâm düşmanlığının yapıldığı başka bir platform düşünülemez. Kendi hayatlarında her türlü ahlâksızlık mebzul olmasına rağmen yeryüzünde Allah`ın temsilcisi gibi davranıyor ve dünyaya nizamat vermeye kalkışıyorlar. Hem din dışılar, hem de dinî olanla olmayanın kriterini onlar belirliyorlar. `Hem dersini bilmez, hem de şişman herkesten` denilen türden. Giuliani Cumhuriyetçi Parti Kongresinde bir konuşmuş pir konuşmuş. `Samata dehren nataka küfren` dedikleri cinsten. `Durdu durdu küfür kustu` tekerlemesine uygun. McCain ile Obama arasındaki mücadelenin tarihî seyir ve dönemeçte en kritik bir seçim olduğunu ve bu tarz kritik seçimlerin ancak yüz yılda bir geleceğini savunuyor. Ardından da Obama`yı yeteri kadar İslâm düşmanlığı yapmamakla eleştiriyor. Evet aynen öyle. Uslübu beyan ayniyle insan demişler. Adam 11 Eylül sonrasında tiynetini göstermişti. O dönem ve öncesinde New York Belediye Başkanı iken Arafat`a yapmadık hakaretler bırakmamış ve onu bir toplantıdan kovmuştu. Ve ilginç sırf Arap olmasından dolayı da Suudlu zengin ve aynı kalıbın adamı Velid bin Tallal`ın 10 milyon doları aşan meblağdaki çekini de neredeyse yüzüne fırlatmıştı. `Asrın Karun`u olarak da nitelendirilen ve İslâma kompleksli yaklaşımında Giuliani`yi bile aratmamasına rağmen onu bile sırf Arap olduğu için terslemişti. Halbuki Velid 11 Eylül`den sonra `Kendimizi gözden geçirelim` diyenlerden birisiydi.


Kongre`nin vip konuklarından olan Giuliani yine İslâm ile terörü birbiriyle irtibatlandırma denaet ve şenaatini irtikap etti. Terörizm konusunda McCain`in ABD`yi hem ülke içinde, hem de dışında `atakta` tutacağını ileri süren Giuliani, Demokrat Partililerin dört günlük kongreleri boyunca bir kez bile `İslâmî terörizm` sözünü ağzına almadığını ve bunu da `kimseyi incitmemek uğruna` yaptığını ileri sürdü. Halbuki, ABD Başkanı George Bush yönetiminin politikasında bile Müslümanların bu konudaki uyarılarının ardından böyle bir ifade kullanılmamasına özen gösteriliyor. Ancak Giuliani, Demokrat Partilileri topa tutarken, bu ifadeyi kullanmamalarını eleştiriyor ve konuşmasını hitam-ı zift olarak şöyle bitiriyor: `Bu sözlerle kimi incitiyorlar? Teröristleri incitiyorlar. Demokrat Partililer inkâr içinde. Durumu inkâr edersen yüzleşemezsin. McCain, bununla yüzleşebilir, kazanabilir ve ülkeye zafer getirebilir. McCain durumu anlıyor. Obama anlamıyor.`


***


Aslında Giuliani hem yabana atılacak, hem de ciddiye ve kaale alınabilecek bir adam değil. Kaht-ı rical öneminde yıldızı yükselen siyasetçilerden birisi. Berlusconi`nin biraz farklı bir versiyonu. Berlusconi de 11 Eylül`ün hemen ardından: `Batı medeniyeti İslâm medeniyetinden üstündür` şeklinde bir takım hezeyan ve zırvalarda bulunmuş ve ardından da gelen tepkiler üzerine özür dilemişti. Bununla birlikte bu konuşmalar, gerilemiş, ama küllenmemiş İslâm düşmanlığını açık ediyor. Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarından olan, ama bir çırpıda elenen Rudy Giuliani İslâm düşmanlığı yaparak kaybettiği puanları geri toplamak ve kaybettiği popülerliği yeniden kazanmak istiyor. Bununla birlikte, İslâm dünyasını tarumar etmekten bahseden McCain`in eski vaizlerini hatırladığımızda işin vahameti netleşiyor. Türkiye`deki tabirle bu durumda, Cumhuriyetçi Parti ve kadroları İslâm düşmanlığı noktasında odak olmuş oluyor. Bunlar sakarlar mangası, ama ellerinde güç var. Güç ile sakarlık bir araya geldiğinde büyük tehlike barındırır, arz eder.


***


McCain`in evlere şenlik başkan yardımcısı adayı Sarah Palin de galiba bir skandalı bastırmaya çalışırken bir başkasıyla karşılaşıyor. Bu bağlamda, eski güzellik kraliçesi ahlâk abidesi gibi görünmesine rağmen kızının gayri meşru bir beraberlikten hamile olduğu ortaya çıkmıştı. Tutarsızlıklarından birisi de, seçilmesi halinde ülkesinin ulusal çıkarlarını savunma mevkiini ihraz edecek olmasına karşın daha önce Alaska`nın ayrılmasını savunan bir ayrılıkçı partiye üye olmasıdır. Medyaya yansıyan son gaflarından birisi de `Amerikan birliklerini Irak`a Allah`ın gönderdiğini` söylemesi. Daha önce de McCain`in eski vaizi İsrail devletinin kurulması için Hitler`i basamak ve aracı olarak Allah`ın gönderdiğini söylemişti. Bush da Şerm el Şeyh de Allah`ın kendisini Irak`ı işgal etmekle görevlendirdiğini söylemiş ve ikinci görevinin de Filistin devletini kurmak olduğunu ileri sürmüştü. Allah huzurunda ve önünde ikinci ayak serapa yalan çıktığına göre bunların hepsinin söyledikleri birer yalandan ibaret ve iskambilden birer şato. Palin, sözkonusu ifadelerini Alaska`da Haziran ayında kilisede toplanan papaz okulu öğrencilerine hitaben konuşurken sarf etmiş. Alaska valisi Palin, internette yayımlanan video görüntüsünde, rahiplerden Irak`taki Amerikan askerleri için duâcı olmalarını istiyor. `Kadın ve erkek askerlerimiz için dua edelim; onlar doğruluk için çalışıyor` diyen Palin, `Bu ülke için, yöneticilerimiz için, ulusal yöneticilerimiz için duâ edelim. Onlar Tanrı`dan gelen bir görev için asker yolluyor. Bu Tanrı`nın planı...` ifadesini kullanıyor.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5193
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Thanksgiving: Sarah Palin style

Mesaj  Admin Bir Paz Şub. 07, 2010 5:23 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5193
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Şub. 07, 2010 5:47 amAdmin
Admin

Mesaj Sayısı : 5193
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Nis. 04, 2010 10:36 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5193
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz