Dünyanın Sonu

Aşağa gitmek

Dünyanın Sonu

Mesaj  Admin Bir Perş. Şub. 11, 2010 4:48 am

ALINTI
Yaşamı sonlandıracak dünyanın sonunu getirecek bir kaç sebep

Hepimiz gelecekle ilgili birçok plan yaparız ama günün bize neler getireceğini asla bilemeyiz. Belki de hep beklediğiniz iş teklifini aldınız ama ilk iş gününde işe giderken bir grup köpeğin saldırısına uğradınız. Bu talihsizlikleri bir yana koyarsak, bizim küçük planlarımızdan başka, yeryüzünün bizimle ilgili korkunç planları var. Hollywood dünyanın sonuyla ilgili depremler, seller, uzaylı saldırıları gibi saplantılı teorilerini yapadursun; aslında yeryüzü az duyduğumuz şekillerde dünyanın sonunu getirebilecek gücü içinde bulunduruyor. İşte bunlardan birkaçı…

1-Süper volkanlar
Hepimiz bir volkanın nelere yol açabileceğini az çok biliyoruz ama onların eteklerine şehirler kurmaya devam ediyoruz. Çünkü onların tekrar faliyete geçebileceğini hiç birimiz beklemiyoruz. Belki bu küçük volkanlar faaliyete geçse, bir şehri yok etmekten fazlasını yapamaz ama dünyada yedi tane potansiyel süper volkan var ki, bu volkanlar faliyete geçerse bir nükleer silahın yapabileceğinden çok daha fazla yıkıma neden olabilirler ve bunların hepsi aynı anda patlarsa yeryüzünde ne insanoğlu, ne de bir başka canlı türü kalır!

2-Verneshot (Taş yağmuru)
Bir gün yeryüzü bize kurşun gibi verneshot yağdırmaya başlayabilir. Bu olay süper volkanlarla benzer mantıkla gerçekleşiyor; sıcak kayalar yeryüzünden fırlamaya başlıyor ve dönerek etrafında büyük bir karbondioksit kitlesi oluşturuyor. Kendini yok edene kadar bu dönüş devam ediyor ve bunun kendini yok etmesi, dünya üzerindeki bütün canlıların sonu anlamına geliyor.

3-Gulf Stream
Eğer bilmiyorsanız, Gulf Stream, Atlantik’te Calıifornia’dan Batı Avrupa’ya doğru akan bir çeşit sıcak su akıntısı. Bilim adamları bu akımın sıcaklağının son yıllarda azaldığını farkettiler. Eğer bu akım soğursa ya da durursa Batı Avrupa, binlerce yıl önceki haline yani tüylü mamutların buzlarla kaplı memleketi görümüne geri dönecek. Bu akımın sıcaklığının düşmesindeki en büyük etkenin küresel ısınma olduğu düşünülürse, hepimizin küresel ısınmayla mücadeleye daha fazla önem vermemiz gerektiği bir gerçek.

4-Küresel karartma
Bu da ne demek diye düşünüyorsanız, bunun anlamı tam da çağrıştırdığı şey yani atmosfere çeşitli gazların girmesi sonucu burada güneş ışınlarını engelleyen bir katmanın oluşması ve bu dünyanın yavaş yavaş sonunu getirmesi. Dünyadaki kirlilik bu kadar hızlı artmaya devam ederse, bu olayın gerçekleşmesi kaçınılmaz görünüyor. Bu olay gerçekleşirse, dünyanın bazı yerlerlerinde seller olurken bazı yerlerinde ise kuraklık olacak ve asit yağmurları da dünyayı yaşanmaz kılacak.

5-Metan gazı yayılımı
Metan gazı yayılmaya başlarsa, dünya ateş altında kalmış gibi olacak ve bu gazın yayılmasını engellemek imkansız olacak. Peki bu gaz neden ve nasıl yayılmaya başlayabilir? Küresel ısınma nedeniyle kutuplardaki donmuş topraklar erimeye başlarsa bu tonlar altında yüzyıllardır depolanmış metan gazı stokları açığa çıkacak ve yayılmaya başlayacak. Milyonlarca yıl önce gerçekleştiği gibi dünya üzerinde hiçbir canlı kalmayacak!

ShareThis

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

CHICANE-NO ORDINARY MORNING (Planet Earth)Try our new player

Mesaj  Admin Bir Perş. Şub. 11, 2010 5:41 am


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz