ZEHRA YILDIZ

Aşağa gitmek

ZEHRA YILDIZ

Mesaj  Admin Bir Paz Şub. 10, 2008 3:03 am

http://www.zyv.org.tr/index.asp


Soprano Zehra Yıldız, Istanbul Mimar Sinan Konservatuvarının şan bölümünde ve Şişli İktisat Fakültesinde eğitim görmüştü. 1982'de İstanbul Devlet Operası'nın solist kadrosuna kabul edildi. 1987'de İtalya'nın Parma kentindeki Verdi yarışmasında finale kalarak Corale Verdi Akademisi'nde ihtisas yapmaya hak kazandı. 1988'de Ettore Bastianini Şan Yarışmasında gümüş madalya kazandı. Istanbul, onu, Venedik'te Bir Gece, İnsan Sesi, Otello, Madam Butterfly, Uçan Hollandalı, Aida, Salome ve Tosca temsillerinde baş kadın oyuncu olarak alkışladı. Zehra Yıldız, ayrıca Yunus Emre Oratoryosu, Mahler'in 2. ve 4. Senfoni'leri, Beethoven'ın 9. Senfoni'si, Richard Strauss'ın Son Dört Şarkı'sı, Verdi'nin Requiem'i gibi senfonik yapıtlarda soprano soloları üstlendi.
Onu, gecikerek keşfeden ve paylaşamayan Avrupa sahnelerinde yitirdik. Almanya'nın bir şehrinden diğerine, sanki yılların gecikmişliğini kapatırcasına uçuyordu. Senta'dan Salome'ye, Leonora'dan Aida'ya, Floria Tosca'ya doğru...
Aynı hafta içinde ayrı sahnelerde ayrı şefler, ayrı kadrolar, ayrı rejilerle opera tarihinin en ağır ve birbirinden farklı rollerini canlandırdığı sırada bir beyin kanaması sonucu 12 Aralık 1997'de, Heidelberg'de aramızdan ayrıldı.


O hep aynı Zehra idi. Güleç, alçakgönüllü, disiplinli, çevresine olumlu ışınlar saçan, her temsilinde çevresindekileri ve izleyicileri kendine hayran bırakan Zehra.
Zehra, dünyadaki diğer meslektaşlarına göre daha da gecikerek parlamıştı. Çünkü maddi olanaklar bulup kendini daha önce tanıtma fırsatını yaratamamıştı. Eğer İtalya'daki konkurlara, yarışmalara, kurslara daha erken yaşlarında katılma olanağı bulsaydı, belki de çok daha önceden keşfedilecekti.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz