FİLİPELİ AHMED HİLMİ

Aşağa gitmek

FİLİPELİ AHMED HİLMİ

Mesaj  Admin Bir Cuma Nis. 02, 2010 8:52 am1865 yılında, Bulgaristan'ın Filibe şehrinde dünyaya geldi. Şehbender Süleyman Bey'in oğludur.

İlköğrenimine Filibe'de başlayan Ahmed Hilmi, daha sonra İstanbul'a gelerek Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. 1890 senesinde Duyûn-ı Umumiye İdaresi'nde memuriyete başladı. Görevli olarak Beyrut'a gönderildiği sırada Jön Türkler'in arasında yer aldığı için Mısır'a kaçmak zorunda kaldı. Orada "Çaylak" adında bir gazete çıkardı. 1901 yılında tekrar İstanbul'a geldiyse de, dönemin padişahı Sultan Abdülhamit tarafından Libya'ya sürüldü. Burada tasavvufla ilgilenmeye başladı ve Arusî tarikatına girdi.

1908'de, Meşrutiyet'in ilân edilmesi üzerine yeni¬den İstanbul'a geldi ve "İttihad-ı İslam" adında bir gazete çıkarmaya başladı. Fakat bu gazete kısa bir süre sonra kapatıldı. Bir süre "ikdam" ve "Tasvir-i Efkâr" gazetelerinde yazılar yazdı. 1910 yılında "Hikmet" isminde bir gazete çıkardı. Fakat İttihat ve Terakki'ye cephe aldığı için bu gazetenin de ömrü uzun sürmedi.

40 kadar eser yazan Ahmed Hilmi 1913 yılında vefat etti ve Fatih Camii avlusuna gömüldü.

Kitapları:
A’MÂK-I HAYAL / HAYÂLİN DERİNLİKLERİNE YOLCULUK
ZORLU SÜVARİ

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz