İSTANBUL ULUSLARARASI BALE YARIŞMASI

Aşağa gitmek

İSTANBUL ULUSLARARASI BALE YARIŞMASI

Mesaj  Admin Bir Perş. Tem. 08, 2010 4:59 pm


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün işbirliğiyle hayata geçirilen ''İstanbul Uluslararası Bale Yarışması''nın ikincisi 6 TEMMUZ 2010 sa başladı.


İstanbul- ''İstanbul Uluslararası Bale Yarışması'', İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları, NTV'nin de ana medya sponsorluğunda düzenleniyor. Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda düzenlenen yarışmanın tanıtım toplantısında konuşan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Türkiye'nin uygarlaşma sürecinde 60. yılını dolduran bale sanatının, kültür sanat zenginliği içinde önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Gökmen, bu kısa sürede kendi ekolünü oluşturan ve büyük başarılara imza atan Türk balesinin, ''Uluslararası Bale Yarışması'' ile dünyadaki bale sanatına olan ilgiyi hem Türk balesine hem de İstanbul'un üzerine çektiklerini dile getirdi. ''Yarışmaların sanat disiplinlerinde genç yeteneklerin keşfedilmesi ve kariyerlerinde bir çıkış noktaları bulabilmeleri açısından bu yarışmaların çok önemli olduğunu düşünüyorum'' diyen Gökmen, bale sanatçılarının en verimli çağlarında dünya sahnelerine armağan edilmelerinin bu yarışmalar sayesinde olduğunu kaydetti.

Gökmen, ''Bale, hiçbir dil barajına takılmadan bütün sınırları aşarak, bütün ulusları buluşturan, ulusların ilerlemelerinde önemli rol oynayan en önemli sanat dallarının başında geliyor'' diye konuştu. ******'ün temellerini atmış olduğu bu kurumsal yapı içinde bale sanatının gelişmesi için büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Gökmen, bu çabalarını, özellikle Türk balesinin uluslararası alanda sesini duyurabilmesi açasından sürdüreceklerini vurguladı.

İstanbul 2010 Avrupa AKB Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt da İstanbul'a gönül veren, İstanbul için kafa yoran, İstanbul'un sanat ortamını Avrupa ile entegre hale getirmek için uğraşan kişi ve kurumlarla işbirliği içerisinde yola devam ettiklerini ifade ederek, yarışma kapsamında bugünden itibaren bir hafta boyunca onlarca farklı sanatçının CRR Konser Salonu'nda rekabet edeceğini söyledi. Yarışmanın detayları hakkında bilgi veren Kurt, şunları söyledi: ''15–19 yaş arası küçükler, 20–26 yaş arası büyükler kategorilerinde değerlendirmelerin yapıldığı yarışma kapsamında, 28 ayrı ülkeden gelen 102 sanatçı ön jüri önüne çıktı ve elemeler sonucunda 50 dansçı finale kalmaya hak kazandı. 6-7-8 Temmuz tarihleri arasında tamamlanacağı yarı finaller, 9 Temmuz Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda saat 20.00'de yapılacak final ile sonlanacak. Yarışmanın ödül töreni ise 10 Temmuz Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, saat 19.30'da gerçekleşecek.''

Yarışmanın Sanat Yönetmeni Nilay Yeşiltepe Güngör ise ''Türk Balesi'ni küresel ölçekte tanıtacağına emin olduğum, dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul'u da kültürel anlamda farklı platformlara taşıyacak'' dedi. Güngör, yarışmanın gelecek yıllar içerisinde gelişerek büyümesini, dünyanın her yerindeki genç sanatçıların bale yarışmasında alacağı dereceyi hayal etmesini dilediğini kaydetti.

Pek çok dansçı yetiştirmiş koreograf Yury Grigorovich'in jüri başkanlığını yaptığı yarışmada, 12 bin 500 Avro ödül verilecek. Irek Mukhamedov, Julia Bocca, Vladimir Malakov, Fabiene Cerruti, Margarita Parilla gibi dünyaca ünlü bale starlarının da juri üyesi olarak ağırlanacağı gala gecesinde, yarışmanın özel davetiyle ilk kez İstanbul'a gelecek olan Nacho Duato Topluluğu ve İngiliz Kraliyet, Küba, Stuttgart ve Kirov Balesi'nin baş dansçıları Alina Cojocaru, Johan Kobborg, Viengsay Valdes Herrera, Elier Bourzac, Sue Jin Kang, Olesya Novikova ve Leonid Sarafanov sahneye çıkacak.


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz