MARIA RICCETTO

Aşağa gitmek

MARIA RICCETTO

Mesaj  Admin Bir Cuma Tem. 30, 2010 1:11 pm

Maria Riccetto

Montevideo , Uruguay , Maria Riccetto bir yerli Uruguay Milli Bale Okulu'nda 1990 yılında bale ile çalışmalarına başladı. 1995 yılında o Rodolfo Lastra Ivan Tenorio ve Jaime Pintos , diğerleri tarafından parçalar dans ulusal bale şirketi Sodre , profesyonel bir dansçı olarak işe alındı.

1998 yılında, Riccetto "Washington Roldan , Uruguay tanınmış dans eleştirmeni tarafından "Yılın Vahiy seçildi ve o Elena Smirnova Ödülü , Arjantinli bale gözden Enrique Honorio Destaville tarafından verilen aldı. , 1998 yılında , Riccetto North Carolina School of Arts , o Grand Pas Romantique içinde dans , koreografi bir tam burs aldı ve Fernando Bujones ve Intermezzo , Eliot Feld koreografisi yanı sıra Şeker Erik Peri rolleri tarafından sahnelenen ve Snow Queen Okulu ‰ içinde Fındıkkıran üretimi var. Bu üretim daha sonra Macar National Academy tarafından 1999 yılında yapıldı , Riccetto Akademisi ‰ Budapeşte'de Sugar Plum Peri rolüyle reprise davet edildi , Macar Ulusal Balesi Solist Gabor Szigeti ile dans gala var. O Ulusal Bale Okulu Uruguay ‰ birine de konuk sanatçı olarak yapıldı ve 25 Yıldönümü Gala s First Lady Uruguay tarafından Montevideo ve Punta Del Este dansa davet edildi.

Riccetto Amerikan Bale Tiyatrosu ‰ Ağustos 1999 Corps de Ballet s katıldı. Şirket ile olan repertuar Gülnare ve Odalık Le Corsaire , Amour ve Don Kişot , Olga Onegin de bir çiçek kız içerir , Fındıkkıran , Prenses Florine Uyuyan köylü pas de deux Giselle yılında Clara , pas de Swan Trios ve İtalyan Prenses Gölü, Greedy One Three Virgins ve Devil ve Senfonik Çeşitlemeler önde gelen rolleri de sen Within You Without A Tribute George Harrison ve Without Words için , La Bayadère , Cinderella ve roller gibi Şen Dul .

Riccetto ahirette bir özellikli rolü oluşturdu.

Riccetto Solist Ağustos 2002 yılında terfi etmiştir.

Amerikan Bale Tiyatrosu ile Bayan Riccetto performanslarını Margaret , Peggy ve Lewis Ranieri sponsor olmaz .


MARIA RICCETTO
A native of Montevideo, Uruguay, Maria Riccetto began her ballet studies in 1990 at the Uruguay National Ballet School. In 1995, she was hired as a professional dancer by the national ballet company, S.O.D.R.E, where she danced pieces by Rodolfo Lastra, Ivan Tenorio and Jaime Pintos, among others.

In 1998, Riccetto was named "Revelation of the Year" by Washington Roldan, a well-known dance critic in Uruguay, and she received the Elena Smirnova Prize, awarded by Argentine ballet reviewer Enrique Honorio Destaville. Also in 1998, Riccetto received a full scholarship at the North Carolina School of the Arts, where she danced in Grand Pas Romantique, choreographed and staged by Fernando Bujones and Intermezzo, choreographed by Eliot Feld, as well as the roles of the Sugar Plum Fairy and the Snow Queen in the School’s production of The Nutcracker. This production was later performed by the Hungarian National Academy and, in 1999, Riccetto was invited to reprise her role as the Sugar Plum Fairy in Budapest at the Academy’s gala, dancing with Hungarian National Ballet Soloist Gabor Szigeti.

She performed as a guest artist at the National Ballet School of Uruguay’s 25th Anniversary Gala and was invited by the First Lady of Uruguay to dance in Montevideo and Punta Del Este.

Riccetto joined American Ballet Theatre’s corps de ballet in August of 1999. Her repertory with the Company includes the Girl in Afternoon of a Faun, Calliope in Apollo, first and third Shades in La Bayadère, Petal in Cinderella, Prayer in Coppélia, Gulnare and an Odalisque in Le Corsaire, Mercedes, Amour and a flower girl in Don Quixote, Giselle, the peasant pas de deux and Zulma in Giselle, the Two of Diamonds in Jeu de Cartes, Valencienne in The Merry Widow, Clara in The Nutcracker, Olga in Onegin, Natalia in On the Dnieper, the Street Dancer in Petrouchka, Henrietta in Raymonda, the Lilac Fairy, Fairy of Sincerity and Princess Florine in The Sleeping Beauty, the Young Girl in Le Spectre de la Rose, the pas de trois and the Italian Princess in Swan Lake, the Mazurka and Prelude in Les Sylphides, the Greedy One in Three Virgins and a Devil and roles in Baker’s Dozen, Ballo della Regina, Brief Fling, C. to C. (Close to Chuck), Company B, Désir, Drink To Me Only With Thine Eyes, Glow – Stop, In The Upper Room, Kaleidoscope, The Leaves Are Fading, Mozartiana, Rabbit and Rogue, Sinfonietta, Symphonic Variations, Symphonie Concertante, Symphony in C, Theme and Variations, Within You Without You: A Tribute to George Harrison and Without Words.

Riccetto created roles in Everything Doesn't Happen at Once, From Here On Out, and HereAfter.

Riccetto was promoted to Soloist in August 2002.

Ms. Riccetto's performances with American Ballet Theatre are sponsored by Peggy and Lewis Ranieri, in loving memory of Margaret Ranieri.

Performing in:

The Sleeping Beauty 6/15/2010, 6/17/2010, 6/18/2010, 6/19/2010
On the Dnieper 6/28/2010, 7/1/2010
Thaïs Pas de Deux 6/10/2010
The Brahms-Haydn Variations 7/3/2010
The Brahms-Haydn Variations 6/9/2010, 6/11/2010, 7/1/2010
Thaïs Pas de Deux 6/30/2010, 7/2/2010

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz