Kirov Female Dancers

Aşağa gitmek

Kirov Female Dancers

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 1:46 pm


Zhanna Ayupova
principal

Zhanna Ayupova is a perfect exemplar of the purity of the Kirov style. Her sublime Aurora was widely praised. Every facet of her performance is perfectly proportioned. Her pure dancing has poise and harmony, and radiates an inner calm that feels as soothing as a religious blessing.
In "Chopiniana" Ayupova is ravishing as the Mazurka ballerina. Her Masha in the Vainonen production of "Nutcracker" has the requisite grandeur, and she dances Juliet movingly with a quiet dignity.

Zhanna Ayupova Kirov tarzı saflık mükemmel bir örnek olduğunu . Onun yüce Aurora çok övgü topladı. Onun performansı her yönü mükemmel orantılı . Onun saf dans, dengeli ve uyum vardır ve bir dini nimet olarak yatıştırıcı hisseder bir iç sakin yayar.
Içinde " Chopiniana " Ayupova mazurka balerin olarak büyüleyici olduğunu . Onun Masha in Vainonen üretiminde " Fındıkkıran "ve gerekli ihtişamı vardır o dokunaklı sessiz bir onuru ile Juliet danslar .

 
Maya Dumchenko
first soloist
Foto: Natasha Razina
Maya Dumchenko is a true classicist blessed with the old Kirov style. She is a tall and lyrical dancer, and has a lovely flow of movements and crystalline footwork. Dumchenko is a passionate and delicate Juliet. Her title role in Fokine's "Firebird" is lustrous and more human-like. She is a true gem as the second ballerina in "Rubies". 

Maya Dumchenko gerçek bir klasik eski Kirov tarzı bahşedilmiştir . O uzun boylu ve lirik dansçı, ve hareketleri ve kristal ayak harika bir akış vardır. Dumchenko tutkulu ve hassas Juliet olduğunu . Fokine 's " Firebird "ve daha insan benzeri parlak olduğunu Onun başlık rolü. O Rubies " ikinci balerin "olarak gerçek bir gem .
   
 


Irina Golub
second soloist

Irina Golub is an eye-catchingly vivid dancer. Her dancing combines delicacy as well as strength. She is outstanding as the “Rubies” ballerina, ravishing as the first odalisque in "Le Corsaire", and explosive as Gamzetti in "La Bayadere". She shows a sparkling brilliance in Forsythe's "In the Middle Somewhat Elevated". In 2004, Golub made a successful debut as Juliet, in which she gave a smoothly enchanting performance.

Foto:Natasha Razina
Irina Golub göz catchingly canlı patenci. Onu dans gibi gücü incelik birleştirir. O olağanüstü " Rubies " balerin gibi , Le Corsaire " ilk cariye "olarak büyüleyici olduğunu ve Gamzetti olarak La Bayadere " patlayıcı ". O bir parlak parlak gösterir Forsythe 's " Orta Biraz Elevated " In . 2004 yılında, Golub Juliet gibi olan o düzgün büyüleyici bir performans kazandırmış , başarılı bir ilk yaptı.
  
Sofya Gumerova,
first soloist
Sofia Gumerova has an elegant line and beautiful tapering legs. She is a dancer of sweet charm, and has improved tremendously since her debut as Odette/Odile in London in 2001. Gumerova creates a lovely and delightful Medora, and dances beautifully as the Swan Queen. In "La Bayadere" she is persuasive as Nikiya and displays a good level of artistry. She also dances the second ballerina in "Emeralds" and the "Diamonds" ballerina.
Sofya Gumerova , ilk solist

Sofya Gumerova zarif çizgisi ve güzel sivrilen bacakları vardır. O tatlı cazibe dansçı ve muazzam 2001 yılında Londra'da Odette / Odile olarak onu ilk bu yana artmıştır. Gumerova , hoş ve keyifli Medora oluşturur ve Swan Kraliçe gibi danslar güzel . " La Bayadere "diye Nikiya ve görüntüler sanat iyi bir seviye olarak ikna edici olduğunu . O da " Emeralds "ve "Diamonds " balerin ikinci balerin dans eder.
   
   


Svetlana Ivanova
coryphee
Svetlana Ivanova has a fine-boned physique complemented by her extra thin legs. She is a stylish Princess Florine in "Sleeping Beauty".


  Svetlana Ivanova ince kemikli vücut onu ekstra ince bacakları ile tamamlanmaktadır vardır. O şık Princess Florine "Beauty" Sleeping bulunmaktadır.
   
   
Ekaterina Kondaurova
coryphee
Ekatarina Kondaurova is a tall and gorgeous dancer. She has extra-long limbs and impeccable technique. Her style recalls the great Uliana Lopatkina.
Kondaurova made an impressive Medora in London two years ago. Since then she has been on the path of a rising star. She is stunning and exquisite in "La Valse", and has also received high praise as the Siren in "The Prodigal Son" and as Zobiede in "Scheherazade".
http://i38.servimg.com/u/f38/12/38/30/02/kondau10.jpg" alt="" />
Ekatarina Kondaurova uzun boylu ve güzel dansçı. O ekstra uzun ekstremiteler ve kusursuz tekniği vardır. Onun tarzı büyük Uliana Lopatkina hatırlıyor.
Kondaurova Londra'da iki yıl önce etkileyici bir Medora yaptı. O zamandan beri yükselen bir yıldız yolunda olmuştur. O , harika ve zarif La Valse " , ve de Siren olarak Prodigal Son " yüksek övgü aldı "ve Zobiede olarak Şehrazat "in" .
  
 
   
Uliana Lopatkina
Uliana Lopatkina is a prima ballerina by right, and her beautiful dancing sums up the very spirit of the Petersburg school. She breathes new life into the classics like "La Bayadere" and "Swan Lake". Lopatkina's dancing as the Swan Queen has an endearing youthfulness, as fresh as the morning dew, as well as a warm femininity. Her long and lissom line, as taut as an arrow, is ravishing.
Her ethereal figure suits the Adagio in "Symphony in C", her dancing sings with deep feelings and perfection of skill. Lopatkina is also one of the Kirov's best actresses (she's a burning Zobeide in "Scheherazade"), capable of expressing herself to the entire audience with a flick of the wrist, and tapering her high extensions into a musical phrase like a painter controlling a fine sable brush.Uliana Lopatkina doğru bir prima balerin ve Petersburg okulun çok ruhu kadar onun güzel dans toplamları olduğunu . O La Bayadere "gibi klasikleri "ve yeni bir hayat nefes alır "Kuğu Gölü" . Swan Queen gibi sabah çiy gibi taze , hem de sıcak bir kadınlık bir sevimli gençliğini olduğu gibi Lopatkina dans . Onun uzun ve kıvrak çizgi gibi bir ok gibi gergin , büyüleyici olduğunu .
Her ruhani figür uygun "C Senfoni " de Adagio , onu dansa derin duygu ve beceri mükemmellik ile söylüyor. Lopatkina aynı zamanda Kirov en iyi kadın oyuncu (o " Şehrazat "), tüm dinleyicilere bir bilek hareketiyle kendini ifade yeteneği yanan Zobeide 's , ve bir ressam güzel bir kontrol gibi müzikal bir ifade içine onu yüksek uzantıları azaltımı samur fırça .
  
 
   

   
   
En son Admin tarafından C.tesi Tem. 31, 2010 2:28 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Yulia Makhalina

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:21 pm


Yulia Makhalina, principal


Yulia Makhalina was the first of a new crop of Kirov ballerinas in the early 1990s distinguished from the previous generations by their height and remarkable thinness, and nicknamed 'the basketball team'. Technically dazzling, especially in her high extensions, she has matured in her interpretations of the classics. Her Odette has a tragic dimension. Makhalina is also a voluptuous Zobeide in "Scheherazade".


Yulia Makhalina 1990'ların başında kendi yükseklik ve olağanüstü ince bir önceki nesillere ayırt yılında Kirov balerinler yeni bir ürün ilk oldu ve ' basketbol takımı ' takma . Teknik olarak, onun yüksek uzantıları özellikle göz kamaştırıcı , o klasik onu yorumlarda olgunlaştı . Her Odette trajik bir boyutu var . Makhalina de Şehrazat " a şehvetli Zobeide "dir.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Olesia Novikova

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:24 pm


Olesia Novikova, coryphee

Olesia Novikova, a 2002 Vaganova Ballet Academy graduate, is a good-looking, gentle and graceful dancer with a strong technique and very quick legwork. She is remarkable in the first shade variation in "La Bayadere", as Kitri in "Don Quixote", and in Balanchine’s "Tchaikovsky pas de deux". Her latest new roles are Aurora in "Sleeping Beauty", Gulnara in "Le Corsaire", the second ballerina in Balanchine’s "Ballet Imperial". She and Leonid Sarafanov make a very good partnership.

Olesia Novikova , bir 2002 Vaganova Bale Akademisi mezunu , güçlü bir teknik ve çok hızlı ayak işi ile iyi , nazik görünümlü ve zarif patenci. O La Bayadere " ilk gölgede varyasyon " in dikkat çekici , bir Kitri Don Kişot " in "olarak ve Balanchine 's " Tchaikovsky pas de deux ". Onu en son yeni roller Aurora bulunmaktadır "Le Corsaire "in" Güzellik " , Gulnara Sleeping , Balanchine 's " Bale Imperial ikinci balerin ". O ve Leonid Sarafanov çok iyi bir ortaklık yapmak .

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Evgenia Obraztsova

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:27 pm


Evgenia Obraztsova, coryphee

A pupil of Ninel Kurgapkina, this young talented dancer who just won the Gold Medal in the Moscow Competition has been compared to Galina Ulanova. Endowed with a perfectly-proportioned body and a beautiful face, her dancing is lucid and has a youthful freshness and radiance. Her Juliet is very touching. Obraztsova is also perfectly suited to the title role in "La Sylphide" with her lightness and delicacy.

Ninel Kurgapkina bir öğrenci , sadece Moskova Yarışması'nda Altın Madalya kazanan bu genç yetenekli dansçı Galina Ulanova göre olmuştur. mükemmel biçimli vücut ve güzel bir yüze sahip , onu dansa berrak ve genç bir tazelik ve parlaklık vardır. Onu Juliet çok dokunuyor . Obraztsova da mükemmel onu hafiflik ve incelik ile La Sylphide " başlığı rolü " için uygundur.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Daria Pavlenko,

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:30 pm


Daria Pavlenko, principal

Daria Pavlenko has a bold but expressive face. She is a gracious Nikiya, and displays lyricism and musicality as Odette in Swan Lake. In "Diamonds", she manages all the virtuosic passages with a smooth softness in the principal ballerina role. In "La Valse" she is tender as the woman in white. Pavlenko is stunning as the Snow Queen in Chemyakin's production of "Nutcracker", and also does honours to the Lilac Fairy in "The Sleeping Beauty". In January she made an impressive debut in "Manon".

Daria Pavlenko cesur ama anlamlı bir yüzü var . O zarif Nikiya ve görüntüler lirizm ve Swan Odette gibi müzikalite Gölü olduğunu . Içinde "Diamonds " , o ana balerin rolü düzgün bir yumuşaklık ile tüm virtüözik pasajlar yönetir. " La Valse "diye beyaz bir kadın olarak yumuşak. Pavlenko Snow Queen of Chemyakin üretim olarak çarpıcı " Fındıkkıran ", ve de Eflatun Peri için " Uyuyan Güzel " in onur yok. Ocak yılında Manon "in" etkileyici bir başlangıç yaptı.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Yana Selina

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:34 pm


Yana Selina, coryphee
It is always a pleasure to see small and sunny Yana Selina dance. She is faultless, academic and noble. She is quite a rare example now of inborn femininity. She charms. She is unique as the Cat in "Sleeping Beauty" - the most tender and the most mischievous of all Cats.


Yana Selina

Leningrad (şimdiki St Petersburg ) doğdu.
Vaganova Akademisi Rus Balesi 1997 yılında ( Marina Vasilieva sınıf ) mezun oldu.
1997 yılında katıldı Mariinsky Bale Topluluğu .

Onun repertuar içerir:
La Sylphide ( güzel kız );
Giselle ( Monna , Act I Pas de deux );
Le Corsaire ( odalıkları of Trio );
La Bayadère ( D' jampe , Bayadère );
Sleeping Beauty (Kanarya Peri , Kırmızı - Hood , White Cat ) - 1890 üretim canlandırılması ;
Sleeping Beauty ( Carefree Peri , Altın Peri , Diamond Fairy ) - Konstantin Sergeyev sürümü ;
Le Réveil de Flore ( Aurore );
Kuğu gölü ( Pas de Trios , Cygnets , Napoli Dance );
Raymonda ( Henrietta , Rüya Sahne değişimi , Grand pas );
Don Kişot ( Amour , Çiçek- Satıcı , Varyantı );
Michel Fokine 's bale Chopiniana ( Nocturne , Eleventh Waltz ) Le Carnaval ( Columbine , Papillon ) ve Pétrouchka;
Spartacus ( Menada ) - Leonid Yacobson tarafından koreografi ;
Romeo ve Juliet ( Juliet 's Yardımcısı , Halk Dansları );
Aşk Efsanesi ( Altın Shyrin ve Friend , Dans );
tahtakurusu ( Elzevir Rönesans );
Pas de quatre ( Carlotta Grisi );
George Balanchine 's bale Apollon ( Calliope , Polyhymnia ) Senfoni n C (I Hareketi ), Tema ve Çeşitlemeler , Dört Mizaç ( Melankoli ) Jewels (Zümrüt, Elmas) Piyano Konçertosu No 2 (Bale Imperial) Scotch Symphony ve La Valse;
Études;
Zaman zaman John Neumeier tarafından - koreografi ;
Fındıkkıran ( Mihail Chemiakin , Kirill Simonov tarafından koreografisi ile Bees ' Pas de trois ) - üretim;
Alexei Ratmansky 's bale Le Baiser de la ücreti ( Gelinin Friends) ve Little kambur At ( Wet - Hemşire );
William Forsythe 's bale Orta yılında Biraz Yükselmiş ve Yaklaşık Sonata;
Hürmet Davis Dawson tarafından - koreografi ;
Ondine (İki Naiads ) - Pierre Lacotte tarafından koreografi ;
Cam Heart ( Gardener 's Wife ) - Kirill Simonov tarafından koreografi ;
Diana Vishneva : Hareket Güzellik (F.L.O.W. , Üç Nokta Turn)
ve operaları içinde dans Sadko (Balık -Altın - Feather ) Ruslan ve Lyudmila ( Naina 's Charms of Dansları ) ve Faust ( nimf ).

O Mariinsky Bale Topluluğu ile İngiltere'ye , gezdi Almanya, Finlandiya, Yunanistan , Çin, Hong Kong ve Azerbaycan .


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Natalia Sologub

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:37 pm

Natalia Sologub, first soloist
Natalia Sologub is a beautiful classical dancer with a wide range. She dances the classics with 21st century manners. She is sensational and simply ecstatic in the title role in Ratmansky’s production of "Cinderella". Sologub shines as Masha which she created in Kiril Simonov’s production of "The Nutcracker". She portrays Masha’s teenage innocence with real feeling. Sologub also excels in pure dance ballets. She imparts a sense of mystery in "Steptext" and is most poetic in the waltz in "Serenade".

Natalia Sologub geniş güzel bir klasik patenci. O , 21. yüzyılın görgü ile klasik dans eder. O sansasyonel ve basitçe Ratmansky üretim başlığı rolü kendinden geçmiş olan " Cinderella ". Sologub gibi parlar Masha Annesi Kiril Simonov üretim oluşturulan " Fındıkkıran ". O gerçek bir duygu ile Masha 's genç masumiyet canlandırıyor . Sologub da saf dans bale olarak öne çıkmaktadır . O Steptext "nde gizem duygusu kazandırır ve en Serenade " in vals de şiirsel "dir

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Alina Somova

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:41 pm


Alina Somova, a 2003 Vaganova Ballet Academy graduate, is a tall, slim blond dancer with beautifully shaped long limbs. Her first success was the ballerina in "Etudes" in which she charmed the public by her youthfulness, beauty, grace, tenderness, and the cantilena of her dancing. She also surprised by the courage with which she overcame the technical difficulties of the ballet. The last is still the distinct feature of Somova, and it seems she always tries to do her best.
She has also received praise as Odette/Odile in "Swan Lake", the Queen of Dryads in "Don Quixote", Medora in "Le Corsaire". Being still so young, her performances are not always technically successful and her interpretations of the roles sometimes demand more depth.Alina Somova , bir 2003 Vaganova Bale Akademisi mezunu, güzel şekilli uzun ekstremite ile uzun boylu, ince sarışın patenci. İlk başarı " Etudes " içinde onun gençliğini , güzelliğini , zarafet , hassasiyet kamu büyülenmek , ve dans cantilena içinde balerin oldu. Ayrıca bu da onun bale teknik zorluklar üstesinden cesareti şaşırttı . Son hala Somova ve farklı özelliği olduğunu ve her zaman elinden geleni yapmaya çalışıyor gibi görünüyor.
O da Odette / Odile olarak övgü aldı " Kuğu Gölü ", Queen Dryads Don Kişot "nde , Medora Le Corsaire "in" . hala çok genç olması , ona performansları her zaman teknik ve rolleri ona yorumları başarılı değildir bazen daha fazla derinlik talebi .

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Viktoria Tereshkina

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:51 pm

Viktoria Tereshkina is a very-talented and hard-working young dancer with a virtuoso technique and great panache who in only four years has made an impressive progress from a Vaganova Academy graduate to a first soloist. Her technical brilliance, academic style, clear graphic pattern of dance, beautiful sharp line, regal carriage, confidence and expressiveness have won the love of the public.
She can be very impressive both in the classics (Gamzatti and Nikya in "La Bayadere", Kitri in "Don Quixote", Myrtha in "Giselle", Odette/Odile in "Swan Lake") and in the modern classical ballets (in Balanchine’s "Ballet Imperial", as the Choleric ballerina in "The Four Temperaments", as Terpsichore in "Apollo", in Forsythe’s "Approximate Sonata").


Viktoria Tereshkina BİR virtüöz tekniği ve sadece Dört Yıl içinde BİR Vaganova Akademisi mezunu BİR tür solist etkileyici BİR ilerleme kaydetmiştir Büyük Çaka ile cok ve Çalışkan yetenekli Genç dansçı . Onun Teknik Parlak , Akademik Tarzi , net Grafik desen dans , Güzel keskin çizgi , muhteşem arabası , Güven ve anlamlılık Halkin sevgi kazandı .
Cok etkileyici La Bayadere " Klasik olarak ( Gamzatti ve Nikya " Kitri hem Don Kişot " nde , Myrtha Giselle " nde , Odette / Odile olabilir " Kuğu Gölü " ) ve modern Klasik balya ( içinde Balanchine 'ın " Bale Imperial " Dört Mizaç " in asabi balerin olarak Terpsichore Apollo " in , Forsythe 'ın " Yaklaşık Sonat ") hazırsındır .

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Diana Vishneva

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 31, 2010 11:56 pm

Diana Vishneva, principal

Diana Vishneva distinguishes herself as an allegro dancer excelling in technical dynamics. Considered by some as more suitable for the neo-classical ballets, she possesses the qualities of a scintillating star, dancing with a strong sense of individuality. Her technical and artistic abilities create a most gratifying combination.
Vishneva is a very passionate Juliet, and a charming and radiantly sweet Aurora. In "Rubies" and "Don Quixote", she fills the dance with panache, energy and spark.


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Elena Vostrotina

Mesaj  Admin Bir Paz Ağus. 01, 2010 12:00 am

Elena Vostrotina, corps

Still in the corps de ballet, Elena Vostrotina, who only joined the Kirov in 2003, is a tremendously exciting dancer of great potential with her high extensions and her formidable technique; her series of Italian fouettes in the solo of the Queen of Dryads in "Don Quixote" are breathtaking. She made her debut as Odette/Odile in the summer of 2004.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz