Dorothy Hodgkin

Aşağa gitmek

Dorothy Hodgkin

Mesaj  Admin Bir Cuma Ağus. 27, 2010 2:25 pmBorn 12 May 1910(1910-05-12)
Cairo, Egypt
Died 29 July 1994 (aged 84)
Ilmington, Warwickshire, England, UK

Nationality United Kingdom
Fields Biochemistry
Institutions University of Oxford
Alma mater Somerville College, Oxford
University of Cambridge
Doctoral advisor John Desmond Bernal
Doctoral students Judith Howard
Known for Development of Protein crystallography
Determining the structure of Insulin
Notable awards Nobel Prize in Chemistry (1964)
Copley Medal (1976)Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin, (12 Mayıs 1910 – 29 Temmuz 1994) Britanya'lı, protein kristallografisi bilim dalının kurucusu.
Biomoleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek için kullanılan X-Işını kristallografisi tekniğinin öncülüğünü yaptı. En önemli başarıları kolesterol, penisilin , B-12 Vitamini ve insülin'in moleküler yapılarının keşfidir. B-12 Vitamini üzerine çalışması ile 1964 Nobel Kimya Ödülüne layık görülmüştür. Olağanüstü bilimsel yetenekleri ve eriştiği başarıların yanısıra alçakgönüllü olması, insanlarla iletişimi çok sevmesi, sosyal eşitsizlikler ve barış konusunda tutkulu olması, karakterinin öne çıkan diğer yanlarıydı.
Dorothy Mary Crowfoot 1910'da Mısır'da doğdu. Babası arkeolog ve eskiçağ uzmanı John Crowfoot ve annesi de Grace Mary Crowfoot idi. Çocukluğunun ilk dört yılı ailesi ile birlikte yurdundan uzakta Anadolu’da geçti. Bu dönem içinde her yıl bir ay kadar ülkesine gidiyordu. Birinci Dünya Savaşı süresince ailesinden ayrı İngiltere’de akrabaları yanında kaldı. Savaş sonrası annesi ülkesine dönüp çocuklarının eğitimi ile meşgul olmasını sonraları hayatının en mutlu dönemi olarak adlandıracaktı. 1921’de Leman Kolejine girdi ve tekrar yurtdışına giden ailesini ziyaret amacıyla sık sık Kahire ve Hartum’a yolculuk yaptı. Hem annesi hem babası püriten ahlaka sahip kişilerdi. Kendini ön sırada görmeyen , insanlığa hizmeti amaçlayan prensipleri çocuklarını kuvvetle etkiledi ve daha sonraki başarılarında yankısını buldu.
Küçük yaşta kimyayı çok sevdi ve annesi bilimlere genel bir ilgi duymasını teşvik etti. Mükemmel temel eğitimi onu üniversiteye çok iyi bir şekilde hazırladı. Oxford Üniversitesi Somerville Koleji’nde başlaığı öğrenimini, Cambrige’de John Desmond Bernal'in yanında sürdürdü. Bu sırada X-Işını Kristalografisinin protein yapılarıın belirlenmesindeki gizligücünün farkına vardı. 1934’de Oxford’a döndü ve1977’ye kadar sürdüreceği Somerville Koleji akademik görevine 1936’da başladı. 1960’da Kraliyet Cemiyeti Wolfson profesörlüğüne atandı.
1934’de Robert Robinson’un verdiği küçük bir miktar kristal insülin örneği ile başladığı çalışmalar olağanüstü bilimsel araştırma projelerinden biri oldu. İnsan bedeninde çok geniş ve karışık etkileri olan bu hormon zihnini tamamen meşgul etmeye başladı. Halbuki bu aşamada X-Işını Kristalografisi bu molekülün karmaşıklığı ile başedebilecek seviyeye erişmemişti. O ve diğer meslekdaşlarının bu tekniği geliştirmeleri senelerce sürdü. Bu çalışmalarla 35 sene sonra 1965’de insülinin yapısını çözene kadar her defasında daha büyük ve karmaşık molekül yapılarını ortaya çıkarmak mümkün oldu. Ancak gidecek yolu henüz bitmemişti. İnsülin üzerine aktif çalışmalar yapan laboratuvarlarla işbirliği yaptı, tavsiyeler verdi, dünyayı dolaşıp insülinin ve onun şeker hastaları için önemini anlatan konferanslar verdi.
Ona bilim alanında yol gösteren John Desmond Bernal bilim ve politikada yaşamını derinden etkiledi. Bernal bilim dünyasında büyük kabul gören seçkin bir bilim insanı, Komünist Partinin bir üyesi , ve 1954 Macaristan işgaline kadar Sovyet rejimlerinin inançlı destekçisiydi. O , Bernal’den daima “bilge” diye bahseder, içten bir hayranlık duyar ve severdi. Arasıra birbirlerine aşık olduklar. Her ikisinin de evlilikleri sarsıntısız değildi. Dorothy 1937’de ,bir zamanlar Komunist Partisi üyesi olan Tomas Hodgkin ile evlendi. Thomas zeki, çekici, enerjik ve etkileyici bir talip idi. Dorothy Thomas’ı da sevdi ve önemli problemler ve karar anında onun fikrini sorup danıştı. Bu “durumun” tüm sıkıntısını sessizce sineye çekti.
Bilimsel çalışmalarının yetkinliği ve uzmanlığına karşın zihni tek yönle sınırlı , tek taraflı bir bilim insanı değildi. Birçok ödüller aldı ama onun ilgilendiği daha çok insanlarla üşüncelerini paylaşmak alışveriş içinde olmaktı. Zekasını sıklıkla başkalarının problemleri meşgul etti, sosyal eşitsizlikler ve çelişkileri durdurmaya çaba sarfetti. Bunun sonucu olarak Pugwash’ın 1977-1988 arasında başkanlığını yaptı.,,,,
*****Dorothy Mary Hodgkin OM, FRS (12 May 1910 – 29 July 1994), née Crowfoot, was a British chemist, credited with the development of Protein crystallography.

She advanced the technique of X-ray crystallography, a method used to determine the three dimensional structures of biomolecules. Among her most influential discoveries are the confirmation of the structure of penicillin that Ernst Boris Chain had previously surmised, and then the structure of vitamin B12, for which she was awarded the Nobel Prize in Chemistry.

In 1969, after 35 years of work and five years after winning the Nobel Prize, Hodgkin was able to decipher the structure of insulin. X-ray crystallography became a widely used tool and was critical in later determining the structures of many biological molecules such as DNA where knowledge of structure is critical to an understanding of function. She is regarded as one of the pioneer scientists in the field of X-ray crystallography studies of biomolecules.

Early years
Dorothy Mary Crowfoot was born on 12 May 1910 in Cairo, Egypt, to John Winter Crowfoot (1873 – 1959), excavator and scholar of classics, and Grace Mary Hood (1877 – 1957). For the first four years of her life she lived as an English expatriate in Asia Minor, returning to England only a few months each year. She spent the period of World War I in the UK under the care of relatives and friends, but separated from her parents. After the war, her mother decided to stay home in England and educate her children, a period that Hodgkin later described as the happiest in her life.

In 1921, she entered the Sir John Leman Grammar School in Beccles, England. She travelled abroad frequently to visit her parents in Cairo and Khartoum. Both her father and her mother had a strong influence with their Puritan ethic of selflessness and service to humanity which reverberated in her later achievements.

Education and research
She developed a passion for chemistry from a young age, and her mother fostered her interest in science in general. Her excellent early education prepared her well for university. At age 18 she started studying chemistry at Somerville College, Oxford, then one of the University of Oxford colleges for women only.

She also studied at the University of Cambridge under the tutelage of John Desmond Bernal, where she became aware of the potential of X-ray crystallography to determine the structure of proteins.

In 1934, she moved back to Oxford and two years later, in 1936, she became a research fellow at Somerville College, a post which she held until 1977. In the 1940s, one of her students was future Prime Minister Margaret Thatcher, who installed a portrait of Hodgkin in Downing Street in the 1980s.

Together with Sydney Brenner, Jack Dunitz, Leslie Orgel, and Beryl Oughton, she was one of the first people in 1953 to see the model of the structure of DNA, constructed by Francis Crick and James Watson; at the time he and the other scientists were working at Cambridge University's Cavendish Laboratory. All were impressed by the new DNA model, especially Brenner who subsequently worked with Crick.

In 1960 she was appointed Wolfson Research Professor at the Royal Society.

Insulin structure
Insulin was one of her most extraordinary research projects. It began in 1934 when she was offered a small sample of crystalline insulin by Robert Robinson. The hormone captured her imagination because of the intricate and wide-ranging effect it has in the body. However, at this stage X-ray crystallography had not been developed far enough to cope with the complexity of the insulin molecule. She and others spent many years improving the technique. Larger and more complex molecules were being tackled (see timeline below) until in 1969 – 35 years later - the structure of insulin was finally resolved. But her quest was not finished then. She cooperated with other laboratories active in insulin research, gave advice, and travelled the world giving talks about insulin and its importance for diabetes.

Private life
Hodgkin's scientific mentor Professor John Desmond Bernal greatly influenced her life both scientifically and politically. He was a distinguished scientist of great repute in the scientific world, a member of the Communist party, and a faithful supporter of successive Soviet regimes until their invasion of Hungary. She always referred to him as "Sage"; intermittently, they were lovers. The conventional marriages of both Bernal and Hodgkin were far from smooth.

In 1937, Dorothy married Thomas Lionel Hodgkin, then recently returned from working for the Colonial Office and moving into adult education. He later became a well-known Oxford Lecturer, author of several fundamental Africanist books and a one-time member of the Communist party.[citation needed] She always consulted him concerning important problems and decisions. In 1961 Thomas became an advisor to Kwame Nkrumah, President of Ghana, where he remained for extended periods, and where she often visited him. The couple had three children. Because of her political activity and her husband's association with the Communist Party, she was not allowed to enter the US except by CIA waiver until the end of her life (after the collapse of the Soviet Union).[citation needed] They had three children Luke, born in 1938, Elizabeth, born in 1941 and Toby, born in 1946.
Social activities
Despite her scientific specialisation and excellence she was by no means a single-minded and one-sided scientist. She received many honours but was more interested in exchange with other scientists. She often employed her intelligence to think about other people's problems and was concerned about social inequalities and stopping conflict. As a consequence she was President of Pugwash from 1976 to 1988.

Honours

Order of Merit medal of Dorothy Hodgkin, displayed in the Royal Society, London.Apart from the Nobel Prize, she was a recipient of the Order of Merit, a recipient of the Copley Medal, a Fellow of the Royal Society, The Lenin Peace Prize, and was Chancellor of Bristol University from 1970 to 1988.

Council offices in the London Borough of Hackney and buidings at Bristol University and Keele University are named after her.

Cultural references
Dorothy Hodgkin was one of five 'Women of Achievement' selected for a set of British stamps issued in August 1996. The others were Marea Hartman (sports administrator), Margot Fonteyn (ballerina/choreographer), Elisabeth Frink (sculptor) & Daphne du Maurier (writer). All except Hodgkin were Dames Commander of the Order of the British Empire (DBEs).

Dorothy Hodgkin Memorial Lecture
1. Professor Louise Johnson, "Dorothy Hodgkin and penicillin" , 4/3/99.
2. Professor Judith Howard, "The Interface of Chemistry and Biology Increasingly in Focus" , *13/3/00.
3. Professor Jenny Glusker, "Vitamin B12 and Dorothy: Their impact on structural science", 15/05/01.
4. Professor Pauline Harrison CBE, From Crystallography to Metals, Metabolism and Medicine, 05/03/02.
5. Dr Claire Naylor, "Pathogenic Proteins : how bacterial agents cause disease, 04/03/03.
6. Dr Margaret Adams, "A Piece in the Jigsaw: G6PD – The protein behind an hereditary disease", 09/03/04.
7. Dr. Margaret Rayman, "Selenium in cancer prevention", 10/03/05.
8. Dr Elena Conti, "Making sense of nonsense: structural studies of RNA degradation and disease", 09/03/06.
9. Professor Jenny Martin, "The name's Bond - Disulphide Bond", 06/03/07.
10. Professor E. Yvonne Jones, "Postcards from the surface: The Structural Biology of Cell-Cell Communication, 04/03/08.
11. Professor Pamela J. Bjorkman, ""Your mother's antibodies: How you get them and how we might improve them to combat HIV", 11/03/09.
12. Professor Elspeth Garman, "Crystallography 100 years A.D (After Dorothy)" 09/03/2010.
Timeline of her discoveries
Hodgkin determined the three-dimensional structures of the following biomolecules:

Cholesterol in 1937
Penicillin in 1945
Vitamin B12 in 1954
Insulin in 1969

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz