Dolores Ibarruri "PASIONARIA"

Aşağa gitmek

Dolores Ibarruri "PASIONARIA"

Mesaj  Admin Bir Perş. Ekim 21, 2010 6:24 am


"Better dizlerimin üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmek" o bağlamak kadın ve işçilere Dolores Ibarruri Pasionaria dedi Bu ifade işçi hakları mücadelesinin sloganları biridir.

Dolores Ibarruri Gallarta büyük bir fakir bir ailenin ortasında 1895, Vizcaya, doğdu. Isadora Ibarruri Gomez (Passion of gerçek adı değil) yoksulluk gelişimi için ilk sınır içine çalışan bir öğretmen olmak Aspiring, anne ve babası ev işleri yapmak için bir eve geçirmişti.

21 yaşında o Dolores Ruiz Julian sosyalist işçi lideri evlendi. Çok genç yaşta ölen ilk kızı Esther, aynı yıl doğdu. onlar Julian'ın sosyalist fikirleri biliyordu Ailesi, her zaman evliliğe karşı çıktı.

işçiler ile Dolores iletişim ve sefalet dolu bir hayat kolektif bilinç uyandırmak ve tek yolu bu adaletsizlik komünist sosyalizm olduğunu sonuna kadar olduğunu varsayar.

Aynı yıl başlayın üyelik. Tutku: 1918 yılında Maden Vizcaino yılında ilk madde bir takma ad ile imzalanan yazdı. Onu seçmek için onu neden nedenleri hakkında çok fazla spekülasyon oldu. , Aynı adı taşıyan çiçek, her türlü iklim ve mevsim dayanıklı ilham inanılan evergreen kalır.

o Dolores etkilemek İspanyol Komünist Partisi (PCE), kurucu ek olarak, yaşadığı 15 Nisan 1920 Somorrostro sosyalist grup, On kurucusu ve gün sonuna kadar.

Dolores yakında bir lider olarak, bizzat onları harekete çalışanları ile ilgili, nasıl insanlara ulaşmak bilir.

1928 yılında mahkumların komünistlerin serbest bırakılması talebiyle, Bilbao Hükümete karşı bir kadın gösteriye katılır.

Iki yıl sonra 1930 yılında, Dolores ve Partinin Merkez Komitesi üyesi seçildi bir yazar ve konuşmacı olarak ona yolculuk başlamak için 1931 yılında PCE Üçüncü Kongresine delege olarak gönderilir. kocasından ayrılmış ve günlük Mundo Obrero yazmak için, genç Reuben ve Amaya ile Madrid'e taşındı.

Partinin Kadın Komisyonu oluşumundan sorumlu adlı IV Kongresi'nde, 37 Dolores de. iki kez tutuklandı ve mitinglere katılan hapis ve onun makaleler kışkırtıcı konuşmalar var.

Dolores faşistler hesaba sadece işçilerin iğrenç gürültü gerçeklik ve tarihin, aynı zamanda kendi annesinin de gerici prototip ve Franco idealize kadın figürü karşı kadınların eşit iğrenç ihlali yargıç edebiliyoruz .

Dolores kurulan kalıp uymayan kadın için bir ölçüttür. Aynı zamanda onun oğlu Reuben, doğumundan itibaren gizli hayatı öğrendim o çocuk, o deneyim kazandıkça sorumludur, güneşli ya da yağmur yağıyordu, Dolores açıklaması bekleniyor günden sonra Madrid hapis, günün kapılar, annesi .

yaşı 38 de yasama seçimlerinde Asturias için milletvekili için bir adaydır. İlk yıl yılında, o Joseph Stalin tanıştı Moskova, seyahat 1934 yılında Kadın Komitesi Birinci Kongresi'nde başkanlık eder. Paris'e savaşa ve faşizme karşı Kadınlar Dünya Kongresi için gider.

Olarak faaliyetlerini, hapse girdi ve onların kendi yolculuklar, çocukları için istikrarlı bir yer teklif edemeyeceğini onlara 1935 yılında Rusya'da çalışma göndermeye karar kabul etti.

Ertesi yıl ve parlamentoya seçilir istiyorsunuz ünlü bir deyimi bir mitinge katılır: ". İspanyollar dizlerinin üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmeyi tercih ederim" Aynı zamanda faşizme ve savaşa karşı kendini denilen iki haftada kadınlar oluşturur.

1937 yılında milletvekili seçildi başkan yardımcısı, sipariş hukukun üstünlüğünü uygulamak için misilleme kontrolsüz Katolik kitle korur. 1939 Dolores yılında gönderilen SSCB için İspanyol göç koordine eder. Bu süre içinde ben her kitap onun eline okuma hiç yılmadım.

o zaman İspanya ve Fransa'da faşist yönetimlerin tekrar 1941 yılında SSCB'de sığınır, onun toprakta Passion için çekilmez hale getirdi.

1942 yılında PCE Genel Sekreteri olarak atandı ve Paris'e taşındı. O 50 yaşındaydı.

On yıl sonra, Dolores İspanya Bağımsız Radyo dışından yayın Çekoslovakya'ya gönderildi.

onun Altıncı Kongre sırasında partisinin genel sekreteri olarak 1960 yılında istifa, ama başkanlığı kabul eder. 67 yıl Lenin Barış Ödülü (1967) ve Moskova Üniversitesi'nde tarih fahri doktora almak At. 1963 yılında, ilk kez Küba'ya ve Fidel Castro ile görüştü. Ayrıca Yugoslavya, Çin, İsviçre ve İtalya'ya gitti.

Francisco Franco 1975 yılında öldü. Dolores 80 yaşında. Ertesi yıl İspanya'ya geri dönmek için pasaport talep ve sürgünde 38 yıl sonra 13 Mayıs 1977 tarihinde Madrid geldi. Yeniden, ama o yıl 15 Haziran'da Asturias milletvekili seçilmiş mahkemeler iki meclisli hileli önce küçük yapılabilir. Eylül ayında bir kalp pili implant.

o savaşmış idealleri iniyor süre Dolores Ibarruri, Tutku 12 Kasım 1989, Berlin Duvarı'nın de yıl Gallarta yaş 94, memleketi, düştü ölür: Sovyetler Birliği ve kayboldu Sosyalist blok. Biz daha az ve daha adil bir savaşçı için onu sürekli mücadele ve tutku miras var.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz