Bale Sanatçıları Aborjin Sınıfında, Ya Sizler...

Aşağa gitmek

Bale Sanatçıları Aborjin Sınıfında, Ya Sizler...

Mesaj  Admin Bir Perş. Ara. 30, 2010 1:40 am

İzmir İl Genel Meclisi'nde balerinlere ilginç benzetme
İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ)

İzmir İl Genel Meclisi, hizmet binası yapma kararı aldığı Konak'taki Tekel Tütün Deposu'nun 800 metrekarelik kısmını kullanan İzmir Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü'nün bale bölümü sanatçılarının binayı 10 aydır boşaltmaması nedeniyle olağanüstü toplantı yaptı. Ancak yaklaşık 3 saat tartışan meclis üyeleri, bir sonuca varamadı. Üyeler daha önce aldıkları ihale kararını tekrarlarken, MHP'li üye Ahmet İncesu'nun benzetmesi ve CHP'li üye Mehmet Arısoy'un sözleri oturuma damgasını vurdu. İncesu, "Bale sanatçılarının benim için Aborjin'lerden (Avustralya yerli halkı) farkı yok. Bir kere bile gitmedim. Hukuk ne diyorsa o yapılsın" şeklindeki sözleri, meclis üyelerini şoke etti. CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Arısoy da, "Allah aşkına 136 meclis üyesinden kaç tanesi opera ve balenin gösterilerini izlemeye gitti? Bizim kurumumuz hizmet açısından daha önemli" şeklinde konuştu.

BİNAYI GEZDİLER
İl Genel Meclis üyeleri, dünkü olağanüstü oturum öncesinde Konak'taki Tekel binası yerine İl Özel İdaresi tarafından önerilen ve İzmir Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü'ne aylık bin liralık sembolik bedelle kiralanmak istenen binayı gezdi. Ardından Konak'a geçerek Tekel binasını da inceleyen meclis üyeleri, oturuma geçti. Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, "Biz bale sanatçılarının tahliye etmesi kararını geçtiğimiz Şubat ayında aldık. Ama, tahliye olmadı. İl Özel İdaresi, Konak Kaymakamlığı'na Tekel binasının polis marifetiyle boşaltılması için yazı gönderdi. Kaymakamlık da bu yazıyı Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne iletti. İlçe Emniyet Müdürlüğü, bu kararın uygulanması yönünde talimat bekliyor" diye konuştu.
Tekel binasının hizmet binası yapılması yönündeki ihalenin, bale sanatçıları çıkmadığı için yapılamadığını belirten Değirmenci, gösterdikleri Sümerbank binasının kira sözleşmesinin de Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından imzalanmadığını söyledi.

"YER TEMİN ETTİK"
Kira şartnamesinde bulunan 3 yıllık kiralama süresi ve idarenin istemesi durumunda binanın boşaltılması maddelerini Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün kabul etmemesi nedeniyle şartnameyi imzalamadığını belirten Değirmenci, "Bale sanatçılarına yer temin etmek bizim görevimiz değil. Ama, buna rağmen iyi niyetle yer temin ettik. Fakat buna rağmen iyi niyetimiz kötüye kullanılıyor ve hizmet binasının yapımını gerçekleştiremiyoruz" şeklinde konuştu. Tartışmaların sonunda İl Genel Meclisi, oybirliğiyle hizmet binasının ihalesinin gerçekleştirilmesine, tahliye kararının uygulanmasına ve bununla ilgili gerekli işlemlerin yapılması yönünde karar aldı. Kararın ardından İl Özel İdaresi İmar Daire Başkanlığı yetkilileri, bale sanatçılarının Tekel binası içinde olsalar dahi ihalenin Ocak ayında gerçekleştirileceğini belirtti.


Bülent Gürlük

İzmir İl Genel Meclisi, hizmet binasına dönüştürecekleri tütün depolarında çalışan bale sanatçıları binayı boşaltmadı diye 'olağanüstü' toplanmış. Haklılar... İki saatlik yağışla suya gömülen, çöpünü koyacak yer bulamayan kentimizin en 'olağanüstü' sorunu, İl Özel İdaresi'nin bir an önce şanına yakışır bir hizmet binasına kavuşmasıdır! Bunun için de eskiden Tekel'e ait olan o devasa yapıların sadece 800 metrekarelik bir katını kullanan İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin bir an önce oradan sepet havasıyla yollanması gerekmektedir. Aksi halde doğru yatırımlar yapmak, yeni imar planları oluşturmak, kasaba ve köylere hizmet götürmek mümkün mü?
İşte bu yüzden olağanüstü gündemle sıralara doluşan Meclis üyelerinden kimisi, muhteşem benzetme ve örnekler yumurtlayarak bale sanatının gereksizliğini özetleyivermiş. MHP'li Meclis Üyesi Ahmet İncesu, ''Bale sanatçılarının benim için Aborjinlerden farkı yok. Bir kere bile gitmedim'' buyurarak, aklınca sanatın ilkelliğini ve işe yaramazlığını dile getirmiş. Demek ki kendisi dünya medeniyetlerinin üstünde bir kimlik taşıyor ki, en gelişmiş toplumların çağdaşlık seviyesinde ölçü aldıkları sanatı hakir görebiliyor. Tabii baleye 'bir kere bile gitmeden' bu fikre nasıl varabildiği de İncesu beyin üstün zekasından kaynaklanıyor!
***
Aynı toplantıda, CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Arısoy ise marifetmiş gibi, ''Allah aşkına, 136 meclis üyesinden kaçı opera ve balenin gösterilerine gitti. Bizim kurumumuz hizmet açısından daha önemli'' diye seslenmiş. Acaba CHP'li Arısoy, İl Genel Meclisi üyeliğiyle nasıl bir mertebeye kavuştuğunu sanıyor da kendileri gitmediği için opera ve baleyi küçümseyebiliyor. Lafa gelince ******çülüğü ağzından düşürmeyenlerin, O'nun kurduğu partinin çatısı altında böylesine aymazlık etmeye hakkı var mı?
Sayın Arısoy, üyesi olduğunuz partinin kurucusu Mustafa Kemal'in sadece adını biliyor ama yaptıklarını bilmiyorsanız, birkaç ipucu vereyim. O Mustafa Kemal ki, Osmanlı döneminde henüz gencecik bir subayken, Balkanlar önünde imparatorluğun uğradığı hezimeti, ''Onların operaları var!'' diyerek karşılamıştır. Yani sanatın, her alandaki gelişmenin öncüsü olduğunu vurgulamıştır. Cumhuriyet'i kurduktan sonra da konservatuvarları açmış, Türk müziğinin ancak Batı'nın çok sesli yapısıyla yoğrularak evrensel bir değer kazanacağına dikkat çekmiştir. Hani, ''Bizim kurumumuz hizmet açısından daha önemli'' demişsiniz ya, ****** de sizin gibi düşünenlere 70 küsur yıl önce, ''Herkes milletvekili olur, hatta başbakan olur ama sanatçı olamaz'' diye yanıt vermiştir.
***
Avustralya yerlileri Aborjinler, hala ilkel kabileler halinde hayatını sürdürüyor. Onlardan bahsedince, ilk olarak yarı çıplak, yüzleri boyalı, elleri mızraklı vahşi insanlar gözümüzde canlanıyor. Oysa sizin bu ilkelliği yakıştırdığınız İzmir Opera ve Balesi, kentimizin adını uluslararası festivallerde Avrupa'ya duyuruyor. En son Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gittikleri İspanya turnesinin kafilesinde ben de vardım. Balemizin Carmina Burana gösterisiyle ayakta alkışlandığını gururla izledik.
Önce 'bir kereliğine' gidin. Müzik ve dansın, içimizdeki gizli güzellikleri keşfe çıkaran büyülü yolculuğuna katılın. Ve o salondan çıkarken, insanların yüzlerindeki mutluluk ifedelerine bakın. Acaba sizin hangi hizmetiniz o ruh rahatlığını ve mutluluğunu sağlayabilir, bir düşünün... Beğenmediğiniz Aborjin kültüründe bile müzik ve dansın büyük yeri var. Geleneklerini şarkılarla kuşaktan kuşağa aktarıyorlar. Yaşadıkları avlanma, ölüm, doğuş, mevsim değişiklikleri gibi olayları danslarla ifade ediyorlar. Çünkü kültürler farklılaşsa da, ruhun enerji kaynağı değişmiyor. Siz bale sanatçılarını Aborjin sınıfına koydunuz... Ya insanlığın varoluşundan bu yana en çok sanattan güç aldığını hala anlayamayanları hangi sınıfa koyacağız.
Bir fikriniz var mı!Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz