KRISHNAMURTI

Aşağa gitmek

KRISHNAMURTI

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ocak 05, 2011 4:02 am‎1895'te Hindistan'da doğan Krishnamurti. 1908'de henüz on üç yaşındayken Annie Besant tarafından keşfedilerek Lord Maitreya(Dünya Öğretmeni) olarak yetiştirilmek üzere İngiltere'de Teosofi Derneğinin başına getirildi. Krishnamurti, kendi etrafında büyüyen organizasyonu 1929'da feshederek, kendilerine ille de bir guru arıyorlarsa, bun...un kendisi olmayacağını söyledi. Ona göre gerçek sınırsızdı ve bireyin gerçeği arayışı hiçbir kurum, tarikat ya da dini organizasyon aracılığı ile olamazdı.

Krishnamurti'nin gerçek uyanışının 1948'de Hindistan'da olduğu söylenir ama bu tarihten önce de öğretileriyle birçok önde gelen bilim insanı, yazar ve filozofu derinden etkiliyordu. 1986'da (doksan bir yaşında) ölümüne dek dünyayı dolaşarak öğretilerini paylaşmayı sürdürdü.

Krishnamurti'nin mesajı net, uzlaşmasız ve tutarlıydı:

"Gerçeğin yolu yoktur ve gerçeğe bir yol, bir din ya da bir tarikat vasıtası ile varılamaz. Gerçek sınırsız ve koşulsuz olduğu için organize edilemez. Tüm kurumlar insanları gütmek ve kendi yollarına çekmek içindir. Birinin peşinden gitmeye başlarsan gerçeğe ulaşamazsın."

"Tek bir amacım var: İnsanın özgürleşmesi; insana sınırlarını yıkmak konusunda yardımcı olmak. Ancak böylesine bir iç özgürlükle insan sonsuz bir mutluluğu ve farkındalığı yakalar. Beni anlamak isteyenlerin özgür olmalarını, peşimden gelmemelerini, beni kafese koymamalarını istiyorum."

**

"İnsanlar hızla akan yaşam nehrinin yanında kendilerine küçük bir çukur kazarlar; işte o çukurda kokuşur, o çukurda ölüp giderler."

"İnsanların aklına köklü bir devrim firkrini getirmenin, ne kadar önemli olduğundan bahsediyorduk. Bu kriz, aslında bir bilinç krizi. Öyle bir kriz ki; Artık daha fazla eski kuralları, eski şablonları, eskiden kalma gelenekleri kabul edemez. Hele, dünyanın bugünkü haline bakınca, bunca sefalet, çatışma, yıkıcı zulüm, saldırganlık vb.. İnsanoğlu, hala eskiden beri bildiğimiz gibi, hala barbar, hala şiddet tutkunu, saldırgan, açgözlü, rekabetçi.. Ve inşa ettiği topluım da bu değerler üzerine kurulu."

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Ptsi Şub. 14, 2011 4:22 am

Her insanın geçimini doğru yoldan sağlamanın ne olduğunu bilmesi gerekmez mi? Eğer biz açgözlü, kıskanç ve güç peşindeysek, o zaman geçimimizi sağlama yollarımız içsel isteklerimize bağlı olacaktır ve bu nedenle eninde sonunda savaşla sonuçlanacak yarışmacı, acımasız ve baskı dolu bir dünya doğuracaktır..."

"Sizi hiç kimse tuzağınızdan çekip çıkaramaz... Hiçbir gurur, hiçbir ilaç, hiçbir mantra... Hiç kimse... Ben dahil hiç kimse... Bütün yapmanız gereken, başlangıcından sonuna kadar farkında olmak ve arada dikkati yitirmemek... Farkındalığın bu yeni niteliği dikkattir... Bu dikkatin içinde ben tarafından çekilmiş hiçbir sınır yoktur... Bu dikkat erdemin en yüce biçimidir... Bu yüzden aşktır... Bu en yüksek derecedeki zekadır... Eğer insan elinden çıkmış tuzakların yapısına ve doğasına duyarlı değilseniz bu dikkat var olamaz..."

"Peki ya, bir kimseyi sevmenin ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bir ağacı, bir kuşu ya da bakıp gözettiğiniz bir hayvanı sevebilir misiniz? Size hiçbir karşılık vermese, gölgesinden de yararlanamasanız, arkanızdan da gelmese, size bağımlılık duymasa gene de sevebilir misiniz?...
"Dünyayı ve dünyadaki şeyleri sevmediğimiz, onlardan yalnızca yararlandığımız için... yaşamla bağımızı yitirdik... Şefkat duydugumuzu, duyarlığımızı, güzel şeylere tepkimizi yitirdik; doğru ilişkinin ne olduğunu ancak bu duyarlılığın yeniden kazanılmasıyla anlayabiliriz."
The Turning Point.
5th Public Talk - Saanen 23rd July, 1981.
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz