HANSEL UND GRATEL

Aşağa gitmek

HANSEL UND GRATEL

Mesaj  Admin Bir Perş. Ocak 06, 2011 3:23 am


Kötü kalpli cadı, Hansel ve Gretel'i karşılıyor. Ressam Arthur Rackham, 1909.

Hansel ve Gretel (Almanca: Hänsel und Gretel), Grimm Kardeşler ve onlardan da önce Giambattista Basile tarafından uyarlanan bir masal. Alman kökenli olduğu öne sürülür.

Grimm Kardeşler'in öyküsü, 19.yy orta sınıf okurları için hoş bir fabl olarak kaleme alınmıştı. Ancak hikâyenin özgün hali, büyük ihtimalle ortaçağ hayatının zorluklarına karşı bir nasihatti. Açlık, savaş, salgın hastalıklar ve diğer sebeplerle çocukları ormanda bırakmak, özellikle geç ortaçağ dönemindeki kriz sırasında bilinen bir uygulamaydı. Pek çok eleştirmen, mesela Jack Zipes ve Maria Tatar, masalın açlık nedeniyle meydana gelen gerçek terk edilme vakalarından esinlenerek ortaya çıktığını öne sürdüler.. Masalda açıkça verilen mesaj, yabancıların görünürdeki cömertliklerine aldanmamakdır.

Grimm Kardeşler'in masalının ilk baskısında oduncunun eşi üvey anne değil annedir. Anne, kocasını öz çocuklarını terk etmeye ikna eder. Bu değişiklik, çocukların masaldan rahatsız olmaması için özellikle yapılmış gibidir..

Çocuklar cadıyı öldürdükten sonra anne veya üvey annenin de ölmüş görünmesi, pek çok yorumcuya göre anneyle cadının aynı kadın olduğunu veya araladınra bir bağ olduğunu ima etmektedir.. Gerçekten de bir Rus masalında fakir bir oduncunun eşi kötü kalpli üvey anne, üvey kızıne ormana gidip ablasından lamba istemesini söyler, ancak kardeş gerçekte bir cadı, yamyam Baba Yaga'dır. Bu tür hikâyelerde çocukların kaybolması ve kurnazlıkları sayesinde kurtulmaları dışında, ortak bir nokta yemekle ilgili olmalarıdır: Üvey anne açlıktan korkmaktadır, cadının evi yiyecekten yapılmıştır, çocukları yemek istemektedir.

Konu
Hansel ve Gretel, fakir bir oduncunun çocuklarıdır. Oduncunun karısı (bazen çocukların annesi, bazen de üvey annesi olarak anlatılır) aç kalmaktan korktuğu için eşini çocukları ormana götürüp bırakmaya razı eder. Planı duyan Hansel ve Gretel, eve dönüş yolunu bulabilmek için beyaz çakıltaşları biriktirir. Çocuklar geri dönünce anneleri babayı bir kez daha aynı şeyi yapmaya razı eder. Ama bu kez çocukların yol işaretlemek için ellerinde sadece ekmek kırıntıları vardır. Maalesef orman hayvanları kırıntıları yer, böylece Hansel ve Gretel kaybolurlar. (Hikaye buraya kadar Perreault'nun Le Petit Poucet'siyle aynıdır)

Çocuklar ormanın derinliklerinde şekerden yapılmış bir kulübeyle karşılaşırlar. Dayanamayıp kulübeyi yemeye başlarlar. Kulübenin sahibi olan yaşlı bir kadın onları içeri davet eder ve yemek ikram eder. Masa şekerleme, fıstık, kek ve diğer tatlılarla doludur. Ancak kadın, aslında kulübeyi çocukları cezbetmek için inşa etmiştir, amacı onları şişmanlatıp yemektir. Hansel'i bir kafese kapatır ve Gretel'i hizmetçi yapar. Gretel'e Hansel'i zorla beslemesini emreder. Çaresiz Gretel ağlamaya başlar ve emirleri yerine getirir. Hansel, kafeste daha önce kalan bir çocuğa ait ince bir kemik bulur. Hansel'in yenecek kadar şişmanlayıp şişmanlamadığını anlamak isteyen cadı, parmağını dışarı uzatmasını isteyince o bu kemiği uzatır. Cadı çok yaşlıdır ve iyi görememektedir, bu nedenle Hansel'in parmak yerine kemik uzattığını anlamaz. Günler geçer, ama cadı Hansel'in hiç şişmanlamadığını zanneder. Bir gün kızar ve şişman olsa da olmasa da onu yemeye karar verir. Gretel'e fırına tırmanıp kızıp kızmadığına bakmasını söyler. Gretel, cadının kendisini pişireceğini tahmin eder, onu kandırıp fırına girmesini sağlar ve arkasından kapağı kapatır.

Cadının evindeki mücevherleri alan çocuklar babalarının evine dönerler ve o günden sonra aileleriyle birlikte hep mutlu kalırlar.
*****

Hänsel und Gretel is an opera by nineteenth-century composer Engelbert Humperdinck, who described it as a Märchenoper (fairy tale opera). The libretto was written by Adelheid Wette (Humperdinck's sister), based on the Grimm brothers' Hansel and Gretel. It is much admired for its folk music-inspired themes, one of the most famous being the Abendsegen ("Evening Benediction") from Act 2.

The idea for the opera was proposed to Humperdinck by his sister, who approached him about writing music for songs that she had written for her children for Christmas based on "Hänsel und Gretel." After several revisions, the musical sketches and the songs were turned into a full-scale opera.

Humperdinck composed Hansel and Gretel in Frankfurt am Main in 1891 and 1892. The opera was first performed in Weimar on 23 December 1893, conducted by Richard Strauss. It has been associated with Christmas since its earliest performances and today it is still most often performed at Christmas time.


Performance historyHansel and Gretel was first conducted in Weimar by Richard Strauss in 1893, followed by its Hamburg premiere on 25 September 1894, conducted by Gustav Mahler.

Its first performance outside Germany was in Basel, Switzerland, on 16 November 1894.

The first performance in England was in London on 26 December 1894, at Daly's Theatre and its first United States performance was on 8 October 1895 in New York.

The first performance in Australia was on 6 April 1907, at the Princess's Theatre, Melbourne.

In English-speaking countries Hänsel und Gretel is most often performed in English. The longtime standard English translation was by Constance Bache. In the United States the opera is frequently performed in a translation by Norman Kelley written for the Metropolitan Opera's colorful and very popular 1967 production by Nathaniel Merrill and Robert O'Hearn. Since 2007, the Met has performed the work in a darkly comic new production with English translation by David Pountney that was originally created for the English National Opera.

Roles
Role Voice type Premiere cast, 23 December 1893
Conductor: Richard Strauss
Peter1, broom-maker baritone Ferdinand Wiedey
Gertrud, his wife mezzo-soprano Luise Tibelti
Hänsel mezzo-soprano Ida Schubert
Gretel soprano Marie Kayser
The Gingerbread Witch mezzo-soprano2 Hermine Finck
Sandman, the Sleep Fairy soprano Frl. Hartwig
Dewman, the Dew Fairy soprano Frl. Hartwig
Chorus of echoes three sopranos, two altos
Children's chorus
Ballet (14 angels)

1While the father and mother are given names in the score, their names are never said onstage. Instead they are always referred to as "Father" and "Mother", even when they speak to each other.

2The role of the Witch is sometimes sung by a tenor, or the roles of Mother/Witch by the same singer.

Synopsis

Act 1

Scene 1: At home

Gretel stitches a stocking, and Hänsel is making a broom. Gretel sings to herself as she works. Hänsel mocks her, singing to the same tune a song about how hungry he is. He wishes for Mother to come home. Gretel tells him to be quiet and reminds him of what Father always says: "When the need is greatest, God the Lord puts out his hand." Hänsel complains that one can't eat words, and Gretel cheers him up by telling him a secret: A neighbor has given Mother a jug of milk, and tonight she'll make a rice pudding for them to eat! Hänsel, excited, tastes the cream on the top of the milk. Gretel scolds him and tells him he should get back to work. Hänsel says that he doesn't want to work, he'd rather dance! Gretel agrees, and they begin to dance around.

Scene 2

Mother enters, and she is furious when she finds that Hänsel and Gretel have not been working. As she threatens to beat them with a stick, she knocks over the jug of milk. Mother sends Hänsel and Gretel to the Ilsenstein forest to look for strawberries. Alone, she expresses her sorrow that she is unable to feed her children, and asks God for help.

Scene 3

From far off, Father sings about how hungry he is. He bursts into the house, roaring drunk, and kisses Mother roughly. She pushes him away and scolds him for being drunk. He surprises her by taking from his pack a feast: Bacon, butter, flour, sausages, fourteen eggs, beans, onions, and a quarter pound of coffee! He explains to her that beyond the forest, it is almost time for a festival, and everyone is cleaning in preparation. He went from house to house and sold his brooms at the highest prices. As Father and Mother celebrate, he suddenly stops and asks where the children are. Mother changes the subject to the broken jug, and after she finishes telling him the story, he laughs, then asks again after the children. She tells him that they are in the Ilsenstein forest. Suddenly scared, Father tells her that the forest is where the evil Gingerbread Witch (literally, "Nibbling Witch") dwells. She lures children with cakes and sweets, pushes them into her oven, where they turn to gingerbread, and then eats them. Father and Mother rush to the forest to search for their children.

Act 2
Humperdinck wrote music to connect act one to act two, and they are often performed together with no intermission.

Scene 1: In the forest. Sunset.

Gretel weaves a crown of flowers as she sings to herself. Hänsel searches for strawberries. As Gretel finishes her crown, Hänsel fills his basket. Gretel tries to put the crown on Hänsel, but, saying that boys don't play with things like these, he puts it on her head instead. He tells her that she looks like the Queen of the Wood, and she says that if that's so, then he should give her a bouquet, too. He offers her the strawberries. They hear a cuckoo calling, and they begin to eat the strawberries. As the basket empties, they fight for the remaining strawberries, and finally, Hänsel grabs the basket and dumps the leftovers in his mouth. Gretel scolds him and tells him that Mother will be upset. She tries to look for more, but it's too dark for her to see. Hänsel tries to find the way back, but he cannot. As the forest darkens, Hänsel and Gretel become scared, and think they see something coming closer. Hänsel calls out, "Who's there?" and a chorus of echoes calls back, "He's there!" Gretel calls, "Is someone there?" and the echoes reply, "There!" Hänsel tries to comfort Gretel, but as a little man walks out of the forest, she screams.

Scene 2

The little Sandman, who has just walked out of the forest, tells the children that he loves them dearly, and that he has come to put them to sleep. He puts grains of sand into their eyes, and as he leaves they can barely keep their eyes open. Gretel reminds Hänsel to say their evening prayer, and after they pray, they fall asleep on the forest floor.

Scene 3

Fourteen angels come out and arrange themselves around the children to protect them as they sleep. They are presented with a gift. The forest is filled with an intense light as the curtain falls.

Act 3

Scene 1: In the forest.

The little Dew Fairy comes to wake the children. She sprinkles dew on them, sings of how wonderful it is to be alive in the morning with the beauty of the forest surrounding her, and leaves as the children stir. Gretel wakes first, and wakes the sleepy Hänsel. They tell each other of their mutual dream, of angels protecting them as they slept.

Scene 2

Suddenly they notice behind them an enormous gingerbread house. On the left side is an oven, on the right side is a cage, and around it is a fence of gingerbread children. Unable to resist temptation, they take a little bit of the house and nibble on it.

Scene 3

As the children nibble, a voice calls out, "Nibbling, nibbling, little mouse! Who's nibbling on my little house?" Hänsel and Gretel decide that the voice must have been the wind, and they begin to eat the house. As Hänsel breaks off another piece of the house, the voice again calls out, "Nibbling, nibbling, little mouse! Who's nibbling on my little house?" Hänsel and Gretel ignore the voice, and continue eating. The witch comes out of the house and catches Hänsel with a rope. As Hänsel tries to escape, the witch explains that she is Rosine Leckermaul (literally, "Rosina Tastymuzzle"), and that she likes nothing better than to feed children sweets. Hänsel and Gretel are suspicious of the witch, so Hänsel frees himself from the rope and he and Gretel begin to run away.

The witch takes out her wand and calls out, "Stop!" Hänsel and Gretel are frozen to the spot where they stand. Using the wand, the witch leads Hänsel to the cage. The witch leaves him stiff and slow of movement. She tells Gretel to be reasonable, and then the witch goes inside to fetch raisins and almonds with which to fatten Hänsel. Hänsel whispers to Gretel to pretend to obey the witch. The witch returns, and waving her wand, says, "Hocus pocus, holderbush! Loosen, rigid muscles, hush!" Using the wand, the witch forces Gretel to dance, then tells her to go into the house and set the table. Hänsel pretends to be asleep, and the witch, overcome with excitement, describes how she plans to cook and eat Gretel.

The witch wakes up Hänsel and has him show her his finger. He puts out a bone instead, and she feels it instead. Disappointed that he is so thin, the witch calls for Gretel to bring out raisins and almonds. As the witch tries to feed Hänsel, Gretel steals the wand from the witch's pocket. Waving it towards Hänsel, Gretel whispers, "Hocus pocus, holderbush! Loosen rigid muscles, hush!" As the witch turns around and wonders at the noise, Hänsel discovers that he can move freely again.

The witch tells Gretel to peek inside the oven to see if the gingerbread is done. Hänsel softly calls out to her to be careful. Gretel pretends that she doesn't know what the witch means. The witch tells her to lift herself a little bit and bend her head forward. Gretel says that she's "a goose" and doesn't understand, then asks the witch to demonstrate. The witch, frustrated, opens the oven and leans forward. Hänsel springs out of the cage, and he and Gretel shove the witch into the oven. They dance. The oven begins to crackle and the flames burn fiercely, and with a loud crash it explodes.

Scene 4

Around Hänsel and Gretel, the gingerbread children have turned back into humans. They are asleep and unable to move, but they sing to Hänsel and Gretel, asking to be touched. Hänsel is afraid, but Gretel strokes one on the cheek, and he wakes up, but is still unable to move. Hänsel and Gretel touch all the children, then Hänsel takes the witch's wand and, waving it, calls out the magic words, freeing the children from the spell.

Scene 5

Father is heard in the distance, calling for Hänsel and Gretel. He and Mother enter and embrace Hänsel and Gretel. Meanwhile, the gingerbread children pull out from the ruins of the oven the witch, who has turned into gingerbread. Father gathers Hänsel, Gretel and the other children around and tells them to look at this miracle. He explains that this is heaven's punishment for evil deeds and reminds them, "When the need is greatest, God the Lord puts out His hand."

Recordings

Audio

1929: The Manchester (England) Schoolchildrens' Choir with the renowned Halle Orchestra recorded the Evening Benediction from 'Hansel and Gretel' for Columbia Records. It was the B-side to 'Nymphs and Shepherds' by Henry Purcell which was a very successful record on radio in the Uk for over 30 years.
1947: First complete recording in English by the Metropolitan Opera, on an album starring Risë Stevens and Nadine Conner in the title roles. The album was first issued as a 78-RPM multi-record set by Columbia Masterworks Records. After the advent of LPs, it was transferred to that medium, but has never appeared on
CD.
1953: A now-famous recording featuring Dame Elisabeth Schwarzkopf and Elisabeth Grümmer, sung in German with Herbert von Karajan conducting, was issued by EMI. Many critics consider this version the best ever recorded. It has been chosen as one of EMI's Great Recordings of the Century and is now available on CD.
Several versions of the opera in stereo have also been made.

1978: Sir Georg Solti and the Vienna Philharmonic made a studio recording for Decca Records with Lucia Popp as Gretel and Brigitte Fassbaender as Hansel. This recording also featured Walter Berry as the Father and the Vienna Boys' Choir as the gingerbread children.
1993: Sir Colin Davis and the Staatskapelle Dresden recorded the opera for Philips Classics with Edita Gruberová and Ann Murray as the children.
2007: Sir Charles Mackerras conducted the Philharmonia Orchestra in an English-language recording for the "Opera in English" series on Chandos Records. This recording featured Jennifer Larmore as Hansel and Rebecca Evans as Gretel and was a Gramophone Editor's Choice for September 2007.


Video

1981: August Everding made a television film of the opera, which was first shown in the United States on Great Performances, and is now available on DVD. It is conducted by Sir Georg Solti, and features Brigitte Fassbaender as Hänsel, Edita Gruberová as Gretel, Sena Jurinac in her last role before her retirement, as the Witch, and Hermann Prey as the father.


Film, television and radio1931: Hänsel und Gretel was also the first complete Metropolitan Opera radio broadcast performance, on Christmas Day in 1931.
1954: The opera was made into a Technicolor film in English (Hansel and Gretel: An Opera Fantasy), with so-called "electronic" puppets (actually, a version of stop motion puppets). The screenplay was by celebrated Irish author Padraic Colum. Anna Russell provided the voice of the Witch. Not all of the score was used; the opera was, instead, presented as a sort of operetta, with spoken dialogue between the main numbers. Baritone Frank Rogier sang the role of the Father. Soprano Constance Brigham voiced both Hansel and Gretel, but actress Mildred Dunnock, who did not sing her role, provided the voice of the Mother. Franz Allers conducted. This is available on DVD.
1981: Again on Christmas Day, the opera was telecast live on the PBS Live from the Met series and sung once again in English. Frederica von Stade and Judith Blegen sang the title roles, with Thomas Fulton conducting. Michael Devlin sang Peter. This was once available on DVD, but is now out-of-print, and only available at a prohibitively expensive price.
1970: Canadian Broadcasting Corporation produced a version of the opera directed by Norman Campbell with Maureen Forrester as the Witch.
1998: Maurice Sendak's production of the opera, which deliberately strips away all the spectacular fantasy elements in the "Children's Prayer" scene, was shown on television, and was directed by Frank Corsaro.
2008: The Royal Opera House in London recorded a new version in association with opera DVD specialist Opus Arte, the BBC and NHK. It was directed by Moshe Leiser and Patrice Caurier and had Diana Damrau as Gretel and Angelika Kirchschlager as Hansel.
For other film versions, see: Hansel and Gretel (film)
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5213
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz