NATALIA MAKAROVA

Aşağa gitmek

NATALIA MAKAROVA

Mesaj  Admin Bir Çarş. Mart 02, 2011 4:29 pm

Born: October 21, 1940 (1940-10-21) (age 70) Leningrad, Russia, USSR
Other names: Natasha Makarova
Occupation: Ballet dancer, choreographer
Years active: 1950s-present
Spouse Edward Karkar

Nataliya Romanovna Makarova (Russian: Наталья Романовна Макарова, born October 21, 1940) is an award-winning Soviet-Russian-born American prima ballerina. She has also won awards as an actress portraying a prima ballerina in "On Your Toes."Biography


Makarova was born in 1940 in Leningrad in former Soviet Russia. At the age of 12, she auditioned for the Leningrad Choreographic School (formerly the Imperial Ballet School), and was accepted although most students join the school at the age of 10.

Makarova was a permanent member of the Kirov Ballet in Leningrad from 1956 to 1970, achieving prima ballerina status during the 1960s. Soon after Makarova defected to the West in 1970, she began performing with the American Ballet Theatre in New York and the Royal Ballet in London.

When she first arrived in the West, Makarova was eager to expand her choreography by dancing ballets by modern choreographers. At the same time, she remained most identified with classical roles such as Odette/Odile in Swan Lake and Giselle. She was featured in the 1976 live American Ballet Theatre production of Swan Lake, simulcast from Lincoln Center on both PBS and NPR.

Makarova continued to excel in many different roles, most notably, her title role in Giselle. She was slim and slight, and combined a delicacy and lyricism with impeccable classical training. The History of Dance, published in 1981, notes that "Her performances set standards of artistry and aristocracy of dance which mark her as the finest ballerina of her generation in the West."

In 1989, Natalia Makarova returned to her home theater of the Kirov Ballet and was reunited with her family and with former colleagues and teachers. Her emotional homecoming was documented in the film Makarova Returns. After her performance at the Kirov, she retired from dancing, donating her shoes and costumes to the Kirov Museum. Today Makarova stages ballets such as Swan Lake, La Bayadère, and Sleeping Beauty for companies across the world.

In addition to being an internationally renowned ballerina, Makarova won a Tony Award for her performance in the show On Your Toes. She appeared as Lydia Lopokova (Lady Keynes) in Wooing in Absence, compiled by Patrick Garland. It was first performed at Charleston Farmhouse and then at the Tate Britain.

Personal life

In 1976 Makarova married Edward Karkar, a businessman. Together they have a son, Andre Michael, born February 1978.

Awards

Russian Soviet Federative Socialist Republic Merited Artist
1965 Second International Ballet Competition Gold Medal, Varna, Bulgaria
1970 Anna Pavlova Prize, Paris
1983 Tony Award for Best Actress in a Musical - On Your Toes
1983 Drama Desk Award Outstanding Actress in a Musical - On Your Toes
1983 Theatre World Special Award - On Your Toes
1985 Laurence Olivier Award for Best Actress - On Your Toes

Work

Repertoire
Makarova danced with the Royal Ballet in Swan Lake, Sleeping Beauty, Giselle, Les Sylphides, Manon, Cinderella, Serenade, Les Biches, Romeo and Juliet, Song of the Earth, Concerto, A Month in the Country, Voluntaries, Dances at a Gathering, Elite Syncopations, Rituals, and Checkmate.

Makarova has performed as a guest artist with the Paris Opera Ballet, National Ballet of Canada, Stuttgart Ballet, Royal Danish Ballet, London Festival Ballet, Béjart's Ballet of the 20th Century and Roland Petit's Ballets de Marseille.

Filmography

1982 Swan Lake with the Royal Ballet, filmed 1980, Royal Opera House, London; Anthony Dowell co-starring as Prince Siegfried.
1985 American Ballet Theatre in San Francisco filmed 1985 at the War Memorial Opera House, San Francisco
Natalia Makarova o altı içine dokuz yıllık program yoğuşmalı özel bir deneysel sınıfa yerleştirildi nerede on üç yaşında Vaganova Okulu girerek, onun yerli Leningrad kariyerine başladı. 1959 yılında mezun olduktan sonra, o hızla, balerin rütbesine yükseldi ve 1965 yılında Varna Altın Madalya kazandı Kirov Balesi katıldı.

Kirov ile turnede, Makarova İngiltere'de iltica talep ederken 4 Eylül, Londra 1970, On. O Amerikan Bale Tiyatrosu Şirketi ile onu ilk yapım katıldı Giselle Aralık 1970 yılında. Tudor, Balanchine, Robbins ve Tetley kapsamlı çalışma - Bundan sonra o ABT engin repertuarı içinde rolleri birçok dans etti.

Kraliyet Balesi ile olan ilişki ve 1972 yılında başlayan şirket ile onu repertuarına dahil Kuğu Gölü, Giselle, Uyuyan Güzel, Les Sylphides, Manon, Dünya, Konçertosu, Cinderella, Ülke Bir Ay Şarkısı, Gönüllüleri, bir toplama, Serenade, Elite Syncopations, Ritüeller, Checkmate de Dansları ve Les Biches. Kraliyet Balesi ile olan en son görünüm MacMillan's oldu Romeo ve Juliet Ocak 1989 yılında.

Natalia Makarova Roland Petit Balesi de Marsilya ve Kanada Paris Opera Balesi, Ulusal Balesi, Stuttgart Balesi, Danimarka Kraliyet Balesi, Londra Festival Balesi, 20. Yüzyılın Bejart Balesi de dahil olmak üzere dünya çapında büyük bale şirketleri ile konuk sanatçı olarak rol aldı .

1976 yılında işadamı Edward Karkar evli ve Şubat 1978 yılında oğlu Andre Michael doğurdu. O da bir kitap yazmıştır A Dance Özgeçmiş1979 yılında yayınladı.

Natalia Makarova sahnelenen Gölgeler ve Türkiye dan La Bayadère Amerikan Bale Tiyatrosu, 1974 yılında. 1980 yılında, tam uzunlukta üretim sahnelenen La Bayadère ABT ilk batılı şirket haline bu işi elde etmek. Onun üretim 1919 yılından bu yana ilk kez Marius Petipa sonra Makarova's koreografi ile bale son hareket bir yeniden yapılanma dahil.

Özledim Makarova George Abbot's on Broadway onun müzikal komedi yaptı Senin Toes On o Tony Ödülü kazandı olarak hangi Müzikal En İyi Kadın Oyuncu de yedi ek ödül olarak. 1984 yılında bir West End yapımında rol aldı Senin Toes On nerede o açgözlü Laurence Olivier Ödülü kazandı.

Kirov Balesi ile Natalia Makarova's birleşme diye bir alıntıyı dans sırasında 6 Ağustos 1988 tarihinde Londra'da gerçekleşti Kuğu Gölü şirket ile. Özledim Makarova de ilk Rus sanatsal sürgün onu ülkesine dans geri davet edilecek oldu. On dokuz yıllık yokluğunda sonra, 1 Şubat 1989 tarihinde Kirov sahnede bir kez daha denilen bir BBC belgesel bir parçası olarak gösterildi bir etkinlik yapıldı Makarova İade.

Polonya Ulusal Opera Natalia Makarova sahnelenen At La Bayadère (2004).Covent Garden 1980


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz