FARNSWORTHS

Aşağa gitmek

FARNSWORTHS

Mesaj  Admin Bir Çarş. Haz. 22, 2011 7:50 am

PHILO FARNSWORTH

Philo Taylor Farnsworth (d. 19 Ağustos 1906 - ö. 11 Mart 1971) ABD'li mucit. Televizyonun mucididir.

Orta halli laboratuvarında 7 Eylül 1927'de bir görüntüyü bir odadan diğer bir odaya nakletmeyi başardı.

Televizyonun İcadı

Farnsworth ilk başarılı elektronik televizyon gösterimini gerçekleştiren ilk kişiydi. Kendi kendini yetiştiren 21 yaşındaki mütevazı dâhi orta halli laboratuvarında 7 Eylül 1927'de bir görüntüyü odadan odaya nakletmeyi başarmıştı. Bu, Idaho'da 14 yaşında bir köy çocuğuyken hayal ettiği şeydi. Tıpkı radyonun sesi ilettiği gibi havadan görüntüyü iletmeyi aklına koymuştu. 14 yaşında bir gün tarlayı sürerken, şaşkınlıkla şunu fark etti: Görüntü tıpkı tarladaki gibi yatay sıralarda dizilmiş elektronlarla nakledilebilirdi. Bu fikir, onun görüntüyü nakledecek cihazı icat etme yarışında bir adım öne geçmesini sağladı, çünkü diğer mucitler sorunu mekanik sistemlerle çözmeye çalışıyordu. Televizyonu bulmak, Farnsworth'a yaşarken de, öldükten sonra da yaramadı. Hayatı boyunca televizyona bir kez çıktı, CBS'in 'Benim Bir Sırrım Var!' adlı oyun programına çıkmıştı.Programda ünlü konuklar, karşılarındaki ünsüz kişiye sorular yönelterek sırrını ortaya çıkarmaya çalışıyorlardı. Farnsworth ünsüz konumundaydı. Sırrı da 'Ben elektronik televizyonu icat ettim'di. Ünlüler sırrı çözemeyince Farnsworth evine 80 dolar ve bir karton da Winston sigarası götürmeye hak kazandı.Farnsworth, 1971'de 64 yaşında öldü.

Her zaman arkasında olan karısı Elma Farnsworth, bu yılın başlarında 98 yılında ölene kadar onun tarihte hak ettiği yeri alabilmesi için uğraşmaya devam etti. Çabalarının karşılığını ise ancak 2002 yılında, televizyonun icadının 75'inci yılı nedeniyle yapılan Emmy yayınında aldı.

Bayan Farnsworth'un 'televizyona çıkan ilk kadın' olarak alkışlandığı gecede Philo T. Farnsworth da ilk kez televizyonun mucidi olarak onurlandırıldı.

ELMA FARNSWORTH

Birth: Feb. 25, 1908
Death: Apr. 27, 2006

Television Pioneer. She helped her husband, Philo T. Farnsworth, develop the television and was among the first people whose images were transmitted on TV. Farnsworth, who married the young inventor in 1926, worked by her husband's side in his laboratories and fought for decades to assure his place in history after his 1971 death. Other inventors had demonstrated various developments in the 1920s, including mechanical transmission of images, but it was Farnsworth's work that led to the electronic TV we know today. The first human images transmitted by Farnsworth were of his wife and her brother, Cliff Gardner. A 3 1/2-inch-square image of his wife with her eyes closed was transmitted on Oct. 19, 1929, Gardner wrote. The book "Philo T. Farnsworth: The Father of Television" by Donald G. Godfrey, lists her as "first woman on TV."

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5194
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz