EVE FİLM ALIRKEN

Aşağa gitmek

EVE FİLM ALIRKEN

Mesaj  Admin Bir Ptsi Tem. 04, 2011 12:09 am

Filmlerde ki Sunum isimlerindeki Teknik Terimler ve Anlamları

(ALINTI)


Unrated : Normal filmde belirlenen sürelerden çok daha uzun veya biraz daha uzun olabilir.Örneğin , bir filmin süresi normal şartlarda 95 dakika olsun. Unrated versiyonlarda bu süre 97 dakikaya ya da 105-110 dakikalara veya daha fazlasına çıkabilir. Ayrıca , Unrated sürümlerde kesilmiş sahnelere de yer verilmiş , herhangi bir sansür kesinlikle uygulanmamıştır. O yüzden kanlı sahnelere veya cinsel içerikli sahnelere “fazlasıyla” rastladığınızda uyarmadı demeyin.


.

X264 : Yeni teknoloji bir sıkıştırma yöntemi kullanılıyor. Bir çeşit çözücü. HD filmlerde görebilirsiniz. MKV uzantılı dosyaları barındırıyor genellikle. Kodek türü denebilir. Bir ve birden çok altyazıyı videoya yapıştırmaz , tek bir dosya içinde barındırabilir. Ancak altyazı senkronu yaparken ben çok zorlanmıştım bu X264′e. Bilmiyorum sizde nasıl olur ama. X264 uzantılı dosyaları açabilmeniz için özel kodek veya kodek paketleri(K- lite önerimdir) bulundurmanız gerekiyor.Forumumuz da X264 ile ilgili detaylı başlıklar bulunmakta.

.


HD-DVD : Yüksek kaliteli videolar için kullanılıyordu. Ancak BluRay ile olan rekabetini kaybettiği için geliştirilmesi Toshiba tarafından durdurulmuştur. Daha doğrusu Toshiba’nın HD sürücü vb ürünlerinin üretimini durdurması HD-DVD’yi yapan firmaların rekabeti kaybettiklerini açıklamasıyla bu iş sona ermiştir.

.


Blu-ray : Yüksek kaydetme kapasitesiyle çok kaliteli videoların dağılması için kullanılan üstün bir teknoloji. Riplenmem iş halinin BluRayDisc halinde sunulup boyutlarının 25 GB – 40 GB arasında değişebildiğini görebiliyoruz. Yazılabilmesi için BluRay Yazıcı , BluRay Oynatıcı bir sürü ıvır zıvır gerekiyor. BluRay’in riplenmiş ismi BRRip veya BDRip şeklinde geçebilir.Boyutları küçük sayılabilecek( max 2.5 GB) ve Divx oynatıcıların dostu BRRip-AFR sunumlar var mesela ya da 720P olarak geçen BluRayRipler var.

.


720P : High Definition yani çok yüksek kalitede video dosyalarıdır. Çalıştırmak için iyi bir sisteme sahip olmak gerekir. Eğer HD izleyecek ekipmanınız varsa izlenmesi oldukça keyiflidir. Çözünürlüğü 1280×720′dir. Boyutları genelde 4 GB kadardır. Ancak yüksek boyutlu olabilenleri de vardır. Filmdeki sahnelere , süresine göre her şey değişebilir. BluRay’ den riplenmiştir.

.


1080P : 720P’den çok daha iyisini düşünün. Çözünürlüğün 1920×1080 olduğunu da unutmayın.Genellikle 8 GB kadar boyutu var. Yine süreye , kaliteye , sahnelere vb faktörlere göre boyut değişilik gösterebilir. Orijinal BD’den riplenmiştir.

.


1080i : Yüksek çözünürlüklü video türü.Geniş ekran TV’lerde hep görüyoruz bu ifadeyi.720P’ ye göre çok daha keskin ve güzel görüntüler elimize veriyor. 16:9 ekranı da desteklemekte. AC3/DTS desteği de var.

.


Director’s Cut : Çıkarılmış sahneler içerir. Yönetmen tarafından bizzat yapılır. Yönetmenin sözlerine yer verilir.Tamamen yönetmen kesip biçmesi.Yönetmen kendi isteği doğrultusunda filmi ayarlar.Sanki baştan düzenlenmiş gibi hissedersiniz.

.


Extended : Sinemalara çıkan filmlerde göremeyeceğiniz sahneleri bulunduruyor.

.


Anniversary Edition: Eskisiyle büyük farklar gözlemlemeyiz. Yeni sahneler sıklıkla eklenmez. Zaten bir filmin 20.senesi falan olunca piyasaya çıkıyor.

.

Uncut: Unrated ile benzer nitelik taşır. Sinemalara girerken mesela cinsel içeriği , küfürü veya vahşeti/korku öğeleri nedeniyle bazı filmlere yaş sınırı konulduğunu görüyoruz.Ancak UNCUT sürümlerde bu sınırlara neden olan sahneleri görebilirsiniz.

.


Theatrical Cut : Film sinemalarda nasıl gösterildiyse o şekilde.

.


Extended Uncut : Extended ve Uncut için verdiğim tanımlara bakın. Sonra bu tanımların birleştirildiğ ini düşünün. İşte Extended Uncut o dur.

.


Special Edition : Kısaltması SE şeklinde verilir. Bazı “özel” şeylerin ( sahne arkası konuşmalar ,kostümler vs) verilebileceğ i bir sürümdür.

.


Limited Edition : Kısaltması LE şeklinde belirtilir. Sınırlı sayıda piyasalara CD/DVD olarak çıktığının göstergesidir.

.


Alternate End’s : Alternatif son demek. Mesela bir filmin sonu kötü bitiyorsa , alternatif bir son çıkarılır bazı filmlere. O sonda da iyi bitirirler filmi.

.


VC1 : BluRay/720P/ 1080P sunumlarda görebileceğiniz bir terim.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5200
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz