MÜZİK HARAM MI, HELAL Mİ? ORHAN BURSALI

Aşağa gitmek

MÜZİK HARAM MI, HELAL Mİ? ORHAN BURSALI

Mesaj  Admin Bir Paz Ara. 16, 2012 5:47 pm

Orhan BURSALI /CBT / GündemBugün Gündem’i, anlı şanlı akademik unvanlarını ve beyinlerini müziğin nasıl dine göre haram olduğunu kanıtlamak için harcayanlara ayırıyorum..Toplumun önünü açmak için çırpınan ilahiyatçıların bir avuç olduğununu biliyoruz, ama yüzde 99’unun, çağdaşlıkla ne kadar ilintili oduğu tartışmaya açıktır.

Yazık bu ülkeye diyeceğim sadece..Aşağıda hem prof unvanlı hem de tanınmış dini hocaların müziğe ilişkin ilginç yorumlarından bir derleme..

Bu araştırmayı yapan ve gönderenlere teşekkür ederim.
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğr. Üyesi Prof. Orhan Çeker;

“Müzik için haram diyemeyiz ama helâl de diyemeyiz. İçeriği İslâm’a uygun olmalıdır. Ama kadın sesi içeren müzik kesinlikle caiz değildir.

http://www.habername.com/yazi-prof.-orhan-ceker-muzik-ile-musiki-farkli-midir-1890.htm


Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren;

“Çalgı aletleri, bunları çalmak, satmak ya da şarkı söylemekten para kazanmak, nefsi azdıran, örneğin diri bir kadının ya da şarabın heyecan verici niteliklerini anlatan şarkılar (çalgısız dahi olsa) caiz değildir.”

http://www.hikmet.net/soru/343/islam-da-sarki-turku-ve-calgi-sesinin-hukmu-nedir

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ekrem Buğra Ekinci ise

" şarkı denilen şeyin ancak “eğer çalgı ve kadın sesi içermiyor, sözleri de dinen sakıncalı değilse” dinlenebileceğini belirtiyor.

http://www.ekrembugraekinci.com/cevaplar.asp?text=Teganni

Türkiye Gazetesi ‘ilim’ yazarı Mehmet Ali Demirbaş’ın dilinde ise yıllardır tüy bitmiş bulunuyor; ''Müzik ne kelime, ilâhi bile haramdır” demekten.
http://www.mehmetalidemirbas.com/print.asp?Aid=1054


İstanbul müftü yardımcılığı, Yeni Cami ve Şehzadebaşı Camii vaizliği yapmış Timurtaş Hoca da(tüyler ürperten konuşmasında) aynı şeyi söylüyor ve okullara müzikdersi koyanları lânetliyor.


Beyoğlu Belediye Başkanı’nın babası ve ‘İslâmî seks uzmanı’ olarak da ünlenmiş Ali Rıza Demircan, “iş yerlerinin telefonlarında arayanı bekletme süresi içinde İslâm zaviyesinden sakıncalı olabilecek türden müzik çalınmaması” gereğine bile işaret ediyor.
http://www.alirizademircan.net/makaleler/detay.aspx?SectionID=zMZohgBeVsDvCSlSRj%2ByMA%3D%3D&ContentID=jhF5vzx1MoSQ86PDUKFTMQ%3D%3D

İslâm Hukuku profesörü Hayrettin Karaman “(ülkemizde mensuplarının çoğunluğu oluşturduğu bilinen) Hanefî mezhebine göre müziğin icrası da,dinlenmesi de haramdır. Bir değneğin, bir çubuğun bir yere ahenkli bir şekilde vurulması bile bu hükme dahildir ve haramdır” hükmünü aktarıyor.
http://www.hayrettinkaraman.net/kitap/helalharam/0135.htm

Bir yazısında veya yaptığı bir konuşmada, Doğan Kuban hoca, bizim ilahiyatçılar arasında İslam dininde yorumlarıyla toplumun önünü açacak ve yol gösterecek pek kimse çıkmadığını söylemişti.Belki bu saptamaya şu açıdan neden aramak doğru olur mu? Bunun temel nedeni, sünni hiyerarşik siyasi yapılanmanın, ilahiyatçılara özgür bir alan tanımamasıdır. Sivrilebilecek ilahiyatçıların nasıl dışlandığına ilişkin olgular bol sayıda vardır.. Sünni kalıp yapılanma nasıl kırılabilir? İlahiyatçılara en geniş özgürlük alanı yaratılabilir?***

Müzik dinlemek, resim ve heykel yapmak haram mıdır?

Müzik dinlemek, heykel ve resim yapmak haram değildir. Bu konuda tek bir ayet yoktur. Tersine İslam’ın yayılmasında müzik, resim ve heykeller bir sanat dalı olarak olarak kullanılabilirdi.“Uydurulan Din ve Kuran’daki Din”

İSTANBUL KURAN ARAŞTIRMALARI GRUBU
http://www.kurandakidin.net/Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz