MADAM MARTHA KOYU VE BİR HAZİN ÖYKÜ

Aşağa gitmek

MADAM MARTHA KOYU VE BİR HAZİN ÖYKÜ

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ağus. 08, 2015 2:43 pm"... Martha Lübnanlı Katolik bir Ermeniydi.
Burgazada'da Martha isimli bir koy vardır. Geleni gideni fazla olmayan bir yerdir. Denizi -günümüz şartlarında- güzel değildir, yosunludur, yolu yokuştur. Orada Ali Kemal isimli Burgazadalı bir balıkçı şezlong kiralayıp küçük ocağında çay demleyip tost yapar. Velhasıl Ali Kemal abi sadece askerliği sırasında adadan ayrılmış tipik bir adalı balıkçıdır...
- Ali Kemal abi neden Martha bu koyun ismi?
- Burada Madam Martha diye biri yaşardı. Yaz kış çıplak yüzerdi. Değişik biriydi.
- Nasıl yani?
- Transparan kıyafetler giyerdi, değişik aksesuarlar kullanırdı, o garip kıyafetlerle kocasını karşılamaya iskeleye giderdi.
- Allah allah. Nasıl biriydi?
- İyi bir kadındı. Pasta yapıp içine büyüklü küçüklü madeni paralar yerleştirirdi. Sonra mahallenin çocuklarını çağırırdı. Bak bu kitapta fotoğrafı da var. (Bercuhi Berberyan'ın Burgazada Sevgilim kitabını sahilden topladığı şeylerle yaptığı kütüphaneden çıkardı. Kitap solmuş ve parçalanmaya yüz tutmuş haldeydi.)
Madam Martha'nın fotoğrafına baktım ve kitabı okumaya başladım.
“Marta, adanın en ilginç ve en sıra dışı kadınıydı. Yaz, kış denize çıplak girerdi. Bir dolu dikizcisi olmalı ki, herkes bilirdi bunu. İplemezdi Marta... Deniz onun canıydı... İbadet eder gibi yüzerdi, meditasyon yapar gibi... Çocuğunun doğum sancısı bile denizdeyken gelmiş, bıraksalar suda doğururdu belki de...”
“Rastgele salıverdiği saçlarına alından sıkma bandanalar, kolunun dirsekten yukarısına tahta bilezikler, kulağına kocaman halka küpeler, ayak bileğine de halhallar takardı. Bu modalar bizde değil, daha dünyada bile yoktu.”
“Ah, o zaman için birkaç numara büyük gelirdi adanın geri kalmış yerli halkına...”
- Neden bu koyun adı Martha oldu abi?
- Madam öldükten sonra değişti. Nereye gidiyorsun Martha'ya gidiyorum diye diye kendiliğinden bu adı aldı.
- Madam Martha'ya ne oldu?
- İntihar etti.
- Aaaaaaaa neden acaba?
- Laf söz yüzünden olabilir. Naif biriydi. Emin değilim ama bu ikinci denemesiydi. O gün biz koştuk oraya. Kasılıp kalmıştı. İlaç içmiş. El arabasıyla doktora götürdük ama ölmüştü. Arkasında ARTIK RAHAT EDERSİNİZ diye bir not bırakmış. Değişik biri olduğu için hakkında konuşuluyordu. Çok iyi bir kadındı.
- Üzüldüm abi..."

ALINTI" (Bercuhi Berberyan'ın Burgazada Sevgilim kitabı)

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5213
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz