KEDİ VE KÖPEKLERDE DERİ VE TÜY BAKIMI

Aşağa gitmek

KEDİ VE KÖPEKLERDE DERİ VE TÜY BAKIMI

Mesaj  Admin Bir Cuma Mart 04, 2016 1:08 am


Yazar: petmama shop
Yayın tarihi: 2016/02/24

Sağlıklı bir deri ve tüy yapısı, küçük dostlarımızın hayat kalitesi için olduğu kadar evcil hayvan sahiplerinin de mutlu olmaları ve iyi hissetmeleri için gereklidir. Her hayvan sahibi evlerini paylaştıkları minik dostlarının sağlıklı bir deri ile güzel, parlak ve güçlü tüylere sahip olmalarını ister. Bu isteği mümkün kılmak adına, evcil hayvanlarımıza düzenli olarak bakım yapmak, gerektiğinde minik dostlarımıza deri sağlığı ihtiyaçlarını karşılayabilecek kaliteli mamalar ile beslemek, onları mümkün olduğunca deri sağlığını etkileyebilecek hastalıklardan korumak gibi sorumluluklarımız vardır.

Deri ve Tüy Sağlığının Korunması İçin Ne Yapmalıyım ?
Evcil hayvanlarımızda deri ve tüy sağlığının korunması için düzenli olarak bakım yapılması özellikle uzun tüylü ırklar için elzemdir. Kedinizin veya köpeğinizin tüylerinin düzenli olarak taranması ve zayıflamış tüylerin deriden uzaklaştırılması düzenli olarak tatbik edildiğinde, minik dostunuzun tüylerinde zamanla görülür bir fark yaratacaktır. Tarama işlemi yapılırken uygulamanın tüylerin çıkış yönüne ters olarak yapılması, tarama işleminin daha etkili olmasını sağlamaktadır. Fırçalar ve bıçaklı taraklar ise düzenli olarak tatbik edilmesi gereken tarama işlemi için farklı materyal ve boyut seçenekleri ile tedarik edilebilmektedir. Tarama işlemi için farklı özellikte taraklar mevcuttur.

Furminator Tarak
Furminator kedi ve köpeğinizin dökülmekte olan veya zayıflayarak dökülmeye yüz tutmuş tüyleri toplamada en etkili ve bilinen taraktır. Haftada 1 kere 10-20 dk taramada tüy dökülmesini %90 oranında azaltmaktadır.

Kıtık Kesici Tarak
Köpeğinizin tüylerinde oluşmuş keçeleşmiş ve yumak olmuş tüyleri aşmak için kullanılır.

Pire Tarağı
Adından anlaşılacağı gibi sık dişleri sayesinde köpek ve kedinizin üzerindeki pirelerden kurtulmak için kullanılan taraktır.

Standart Fırça Tarak
Kedi ve köpeğinizin günlük taramak için kullanılacak taraktır. Uç kalınlıkları ve materyali ürüne göre değişsede genel kullanımı aynıdır. Köpek ve kedinizin cilt ve kürk yapısına göre masaj özellikli, plastik uçlu , eldiven şeklinde olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Kedi ve köpeğinizin banyosundan sonra da kullanacağınız tarak seçimi bu olmalıdır.Tarama işlemi sayesinde zayıflamış ve kopmuş tüyler deriden uzaklaştırılmakta, bu da özellikle evde bakılan hayvanlarda tüy dökülmesinde büyük oranla azalmalara neden olmaktadır. Ayrıca taranan noktaralda kan dolaşımı hızlanmaktadır ve dolaşımın bu vesile ile hareketlenmesi tüy dökülmesinde azalmaya katkıda bulunmaktadır

Deri ve Tüy Sağlığının Korunması İçin Yıkama
Köpekleri yıkamak onların deri ve tüy sağlıklarına katkı sağlayan bakı aktivitelerinden biridir. Yıkama işlermi için çeşitli deri yapılarına uygun köpek şampuanları piyasada bulunmaktadır. Yıkama işlemi yapılacaksa suyun sıcaklığı mutlaka hava durumuna veya ortam ısınsa göre ayarlanmalıdır. Yıkama için köpeğinizin deri özelliklerine göre formüle edilmiş şampuanlar kullanılmalıdır. Banyoyu takiben köpeğiniz havlu ve kurutucular yardımıyla kurutulmalı ve ardından mutlaka taranmalıdır.

Anti Alerjenik Şampuan
Hipo-alerjenik formüllüdürler. Cilt sorunlarının tedavisine yardımcıdır. Hassas derisi olan köpek ve kedilerde kullanılır

Pudra Şampuanlar
Kedi ve köpeğinizin suyu sevmediği durumlarda temizliği sağlayan susuz kullanılan şampuan çeşitleridir.

Beyaz Renkli Köpekler için Özel Şampuanlar
Sarımsı renklenmeyi gideren özel formüllü şampuanlardır.

Kepek Oluşumunu Önleyen Şampuanlar
Kepek oluşmasını önleyen özel formül içerir.

Keçe Çözücü Şampuan
Uzun süre taranmamış ve dolayısıyla tüyleri keçeleşmiş kedi ve köpeklerde tüy yumaklarını açmak amacıyla formüle edilmiştir.

Göz Yakmayan Yavru Köpekler İçin Şampuan
Aynı bebeklerde olduğu gibi yavru köpekler için degöz yakmayacak şekilde üretilmiştirler.

Siyah Renkli Köpeklere Özel Şampuan
Koyu renk tüylerin kuvvetlenmesini ve doğal rengin korunmasını sağlar.

Kedilerin yıkanmasında ise durum biraz daha farklıdır. Kediler gerek zımparaya benzeyen dil yapıları gerekse tükürük içerikleri sayesinde kendilerini uygun bir biçimde tazeleyebilen hayvanlardır. Kedilerde yıkama işlemi kedinin sağlığına zararlı bir maddenin içine düşmesi veya kendini temizleyemeyecek bir durumda olması koşuluyla tercih edilebilir. Böyle bir durumda da kedilerin sahibi tarafından yıkanması veya temiz alkolsüz bir ıslak mendil ile temizlenmesi daha doğru olacaktır.

Kedi ve Köpeklerde Deri Bakım Ürünleri
Piyasada minik dostlarımızın deri ve tüy sağlığını korumak için çeşitli bakım ürünleri vardır. Bu tip ürünlere örnek olarak biotin içeren tüy güçlendirici ürünler, koku giderici ürünler, pati bakım ürünleri, fırçalar ve bıçaklı taraklar sayılabilir. Tüy güçlendirici biyotin takviyeleri sprey şeklinde bulunabildiği gibi ense damlası şeklinde de bulunabilir. Bununla beraber koku giderici ürünler özellikle köpeklerde karşılaşılması muhtemek kötü kokulara çözüm olması için düzenli olarak uygulanabilmektedir.

VMP Tablet
Yüksek oranda biyotin ve çinko içeren bilinen en yaygın ev etkli ilaçtır. Aynı zamanda eklem sağlığınıda destekler. Gelişim aşamasında olan kedi ve köpeğinizin iyi bir kemik gelişimini destekler. Gebe ve emziren köpeklerde de artan ihtiyacın karşılanmasına yardımcı olur. Kuzu içerikli olduğundan kedi ve köpeğinizin severek yiyeceği tablettir.

Gimcat Multi Vitamin
Kediler için taurin içeren multivitamin takviyesidir. Alman menleşidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren A, E, B2, B12 gibi vitaminlerin hepsini içeriğnde blundurur.

Natur BiotoZinc
Kedi ve köpekler için sağlıklı tüy yapısını destekleyen çinko ve biyotin ihtiyacını karşılayan tablettir.

Kedi ve Köpeklerde Dış Parazit Bakımları
Evcil hayvanlarımızın deri ve tüy sağlıklarını koruyabilmek için dış parazit uygulamalarının zamanında ve eksiksiz olarak tatbik edilmesi önemlidir. Dış parazit istilalarının önlenmesi, tüylerin ve derinin sağlıklı görünmesini sağlamak için önemli noktalardan biridir.

Dış parazitler ve parazit yumurtaları ile mücadelede ense damlarının kullanımı oldukça yaygındır. Emilmelerini takiben derinin y ağ dokusuna yayılarak etki gösteren bu ürünlerin uygulama sıklıkları evcil hayvanınızın yaşam tarzına göre farklılık gösterebilir. Genel olarak 2 ayda bir yapılan uygulama yeterli olsa bile çok sık dış ortama çıkan canlılarda bu işlem ayda bire düşürülebilir.

Tüy ve Deri Sağlığının Karşılanması için Besin İhtiyaçlarının Karşılanması
Sağlıklı deri ve tüy yapısına sahip olabilmeleri için evcil hayvanların özel besin ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların tam olarak karşılanabilmesi için çok önemlidir. Kullanılacak mamaların yeterli oranda omega yağ asitleri, karoten ve biyotin içermesi, görülmesi muhtemel alerjik reaksiyonların engellenebilmesi için ise üretimde kullanılan ham maddelerin kolay sindirilebilir, doğal ve yeterli olması gerekmektedir. Bu durumda kullanılacak mama markasını seçerken mamanın formülünün iyi dengelenmiş, hammadde seçiminde güvenilir ve eldeki en yeni bilimsel verileri mamalarına entegre edebilen bir marka olmasına dikkat etmemiz hem evcil hayvanımızın hem de bizim yararımıza olacaktır. Ancak yinede köpeğiniz ve kediniz için seçtiğiniz besinler dönem dönem onların ihtiyaçlarını karşılamayabileceklerdir. Özellikle kıştan ilkbahara ve yaz mevsiminden sonbahara geçişteki dönemlerde artan ek besin ihtiyaçlarını karşılamak için kedi köpek vitaminleri yada suplementleri kullanmanız gerekebilecektir. İşte bu dönemlerde evdeki sevimli dostlarınızın ihtiyacının ne olduğunu ve doğru ürünü satın almak için size ilk yardımcı olacak tabiki sevimli dostunuzun doktoru, ziyaretine gittiğiniz veteriner hekiminizdir. Ayrıntılı bir muayeneden sonra veteriner hekiminiz en uygun ürünü size tavsiye edecektir.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz