BEYNİMİZ BİZİMLE OYUN MU OYNUYOR?

Aşağa gitmek

BEYNİMİZ BİZİMLE OYUN MU OYNUYOR?

Mesaj  Admin Bir Çarş. Mayıs 25, 2016 10:36 pmBeyninizin sizi yanıltabileceğini hiç düşündünüz mü? Acaba beynimizden gelen her mesaj kesin ve faydalı mıdır?
Belki şimdi sıralayacağımız 10 madde bu konuda biraz daha düşünmenize yardımcı olur.

1.Beynimiz bize yapabileceğimizden daha fazla dürtü kontrolümüz olduğunu söyler.
Örneğin, diyet yapabilme konusunda başarılarımızın yanında hızla geri alabildiğimiz kiloları da unutmamak gerekir. O yüzdendir ki asıl önemli olan; her zaman daha fazlasını bekleyip mutsuz olmak yerine, yapabilirliklerimizle mutlu olmaktır.

2. İdare edebileceğimizden daha fazla otomatik düşünce üretir.
Her an otomatik düşünce istilasında olabiliriz. Bu düşüncelerin bir kısmı bizi oldukça rahatsız ediyor olabilir. Fakat unutulmaması gereken; adı üstünde otomatik oluşlarıdır. Her birini kontrol edemeyiz; fakat hangisine odaklanmamız gerektiğini belirleyebiliriz.

3. En kötü korkular üzerinde tekrar tekrar düşünmeye iter.
İşte, evde veya okulda gelişen herhangi bir olumsuz durum karşısında ne kadar da çabuk paniğe kapıldığınızı fark edebilirsiniz. Felaket senaryoları ardı ardına geliyor olabilir. Burada da önemli olan; eğer sürekli kötü olan tarafa odaklanıyorsanız, durumu fark ettiğiniz an sonucu değiştirebilmeye yönelik neler yapabileceğinizi araştırmanız gerekir. Şayet ki yapacak bir şey bulamıyorsanız, odağı başka yere kaydırın ve oradan uzaklaşın.

4. Beyin, üzerindeki yükü dağıtmak için dikkat dağınıklığına yöneltir.
Dikkat dağınıklığı, bazen de asıl ihtiyacımız olan şey olabilir. Bu yüzden korkmayın. Sadece eğer kronik olarak dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız bir uzmana başvurmanız gerekebilir.

5. Sizin birer akıl okuyucu ya da falcı olduğunuzu düşündürür.
Kimi zaman kendimizi kahin gibi hissederiz. Karşımızdaki ne düşünüyor, söylemeden tahmin etmeye çalışırız. Fakat yanılma payımız azımsanmayacak derecede olabilir. Eğer ki, kahin olmak yerine gerçekleri öğrenmek istiyorsanız elinizdeki kanıtları sorgulamak iyi bir başlangıç olacaktır.

6. Hangi ödülün peşinden koşacağınıza dair karışık mesajlar gönderir.
Soyut ya da somut her daim ödül arayan bir organdır, beyin. Yalnız bazen hangi ödülün daha etkili olduğuna dair karışıklık yaratabilir. Bu durumda da “ne zaman ve neden”o ödülün gerekli olduğunu belirlemek önemlidir.

7. Belli modellerin arayışına sokar. Orda , burda, her yerde…
Beynimiz belli modelleri ve örüntüleri anlama ve çözme konusunda oldukça başarılıdır. Fakat bazen hangi örüntünün anlamlı olduğuna ilişkin karışıklık çıkabilir. Bu yüzden hangisinin anlamlı ve kullanışlı; hangisinin kullanışsız olduğunu sorgulamak önemlidir.

8. Karşılığı olsun olmasın karşımızdakine güvenmeye doğru itiyor.
Beyinlerimiz, diğerlerinin beyinleriyle bağlantı içerisindedir. Sonuç itibariyle bizler sosyal olarak birbirimize bağımlıyız.Bu yüzden de bazen karşımızdakine, aslında çok gerekli olmadığı halde, güvenme eğiliminde oluruz. Güven oldukça önemlidir fakat karşımızdakinin aslında göründüğü gibi olup olmadığını sorgulamak ilk yapılacak işlerden olmalıdır.

9. Bazı şeylerin çok önemli görülmesine sebep oluyor, öyle olmadıkları halde..
“Bu, hemen yapılacak ya da en en yakın zamanda!”
Gerçekten de o kadar da acil mi, yapılması gereken? Yapılacak listesinin önem sırasına göre doğru olarak ayrılması, harcancacak enerjinin verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

10. Her zaman bazı şeylerin kötü gitmesinin sorumlusu kim? Sen mi?
Bazı şeyler kötü gider, çünkü koşullar öyle gerektirir. Fakat beynimizin olası suçlu listesinin en başında kim var? Evet, biz. Halbuki, kendimize sıklıkla, bazı şeylerin herhangi bir suçlusu olmadan da kötü gidebileceğini hatırlatmamız önemlidir.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz