Keşke Dememek için Her Yaşta Öğrenilmesi Gereken Şeyler

Aşağa gitmek

Keşke Dememek için Her Yaşta Öğrenilmesi Gereken Şeyler

Mesaj  Admin Bir C.tesi Ara. 17, 2016 9:05 pm


Nesrin Bayraktar

Hepimiz zaman zaman pişmanlıklar yaşarız. Kimi zaman küçücük hatalardan kimi zaman da hayatımızın gidişatını değiştirecek kadar büyük olanlardan dolayı “keşke” der, bu acımasız kelimenin zalimliğini ta içimizde hissederiz. Peki, hiç pişmanlık yaşamadan şu ömür denilen yolculuğunu tamamlayabilen yok mudur? “Keşke” kelimesini bir kez bile ağzına almadan, halinden de yaşamından da hoşnut bir şekilde yaşamak imkansız mıdır? Yani kişi her ne kadar adımlarını doğru atsa da, hayatını her ne kadar doğru yaşadığını düşünse de arkasına dönüp baktığında “iç çekeceği” bir şeyleri mutlaka olacaktır. En azından “öyle değil de böyle yaşasaydım, acaba nasıl olurdu” diyecek, seçmediği o alternatif hayatı düşünerek içinde pişmanlığın kırıntıları hissedecektir.

Tamam mı? Bütün bunlarda hemfikir miyiz? Öyleyiz öyleyiz! O zaman pişmanlıkla ilgili asıl varmak istediğim konuya geçeyim. Evet, hepimiz bir şekilde “keşkeli” cümlelerden nasibimizi alıyor, hepimiz zaman zaman bir pişmanlık silsilesiyle yüz yüze geliyoruz. Ancak bu konuda yapabileceğimiz bazı şeyler olduğu da yadsınamaz bir gerçek! Yani yaşayacağımız pişmanlıkları en aza indirgemek veya çoğu kişinin diline dolanan “keşke’li” cümlelerin olası nedenlerini ortadan kaldırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler var. İşte hemen şimdi bu yöntemleri inceleyeceğiz. Siz de çok geç olmadan öğrenilmesi gereken “keşke önleyici” şeyleri merak ediyorsanız, aşağıdaki maddelere mutlaka incelemelisiniz, derim.

Dipnot: Bu yazı her yaş grubuna hitap etmektedir. Yani aşağıdaki başlıklara “ben daha yolun başındayım” ya da “artık benim için çok geç” diye düşünmeyerek bakmanızı öneririm.

Gençliğinizin Kıymetini Bilin!
Gençliğinizin Kıymetini Bilin!
Evet, ileride pişmanlık yaşamamak için gençken öğrenilmesi gereken şeylerin farkında olmalısınız. Mesela mı? Mesela; mesleğinizi aileniz onu istiyor diye değil, siz o işi yapmak istiyorsunuz diye seçmelisiniz. Üniversite hayatını gezip tozmak, sabahlara kadar coşmak olarak düşünmemeli, o güzel yılları size her anlamda fayda sağlayacak şekilde geçirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Diğer bir deyişle; hem gençliğinizin hakkını vermeli hem de kendinizi geliştirerek geleceğinize yatırım yapabilmesiniz. Daha mı çok ayrıntı? Dilerseniz; buradan kariyerinizde keşke dememek için gençken yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ne Geçmişte Ne Gelecekte Yaşayın!
Ne Geçmişte Ne Gelecekte Yaşayın!
Sonradan pişman olmak istemiyorsanız, içinde bulunduğunuz anı kaçırmamalı, ne geçmişte ne de gelecekte yaşamalısınız. Nitekim bu insanların en çok düştüğü keşke hatalarından bir tanesi! Ayrıntı vermem gerekirse; pek çok kişi çoktan olmuş bitmiş kötü olayların etkisinden sıyrılamayıp hayatı kendine zehir etmeyi seçer. Günlerce, aylarca hatta belki de yıllarca geçmişte yaşayıp, kendini ya da başkalarını suçlayarak zamanını heba eder. Veya tam tersini yapar! Kişi hayatından memnun olmadığı için bir nevi hayal aleminde yaşar. İleride varacağı noktayı düşleyerek, içinde yaşadığı zamanı görmezden gelir. Evet, kısacası geçmiş ya da gelecek! Seçenekler birbirinin tam tersi belki ama emin olun ki her ikisinin sonucu da aynı pişmanlık! Siz bunu yapmayın! Bir şeyler için çok geç olduğu gerçeğiyle yüzleşmek istemiyorsanız eğer yaşadığınız anın kıymetini bilin.

Yaşadığınız Hayatın Sizin Olduğunun Farkına Varın!
Yaşadığınız Hayatın Sizin Olduğunun Farkına Varın!
Çoğu insan gibi kendinizi mutsuz olacağınız bir hayatın kucağına atmak istemiyorsanız, yaşadığınızın sadece size ait olduğunu anlayın. Birileri öyle istiyor ya da birileri öyle istemiyor diye, gerçeklerinizin üzerini kapatmayın. Ömrünüzü adayacağınız işin olumlu ya da olumsuz yönlerinin gerçek anlamda sadece size bir şeyler ifade edeceğini anlayın. Veya alacağınız o büyük kararın sonuçlarından yalnızca sizin etkileneceğinizi bilin. Anlayacağınız; ömür denilen o geminin kaptanı da yegane yolcusu da sizsiniz. Başkalarını düşünerek ya da onlardan etkilenerek kendinizi pişman olacağınız durumlar içerisine sokmayın!

Pireyi Deve Yapmayın!
Pireyi Deve Yapmayın!
Aslında küçük olan ama gözünüzde büyüyen sorunlar için kendinizi üzmekten vazgeçin. Bu hayatın hakkını vererek yaşamak istiyorsanız eğer, pireyi deve yapmayın. Karşınıza çıkan sorunlara karşı “bırak, dağınık kalsın” bakış açısıyla yaklaşmayı öğrenin. Ne bileyim, bitip giden ilişkinizin ardından asırlarca yas tutmayın. Size dost kazığının ne demek olduğunu öğreten arkadaşınızın yaptığını, zihninizde milyon kere tekrar canlandırıp aynı acıyı kendinize mazoşistçe yaşatmayın. Alışveriş merkezinde tartıştığınız mağaza görevlisini, trafikte sizi delirten cahilleri, konuşmalarıyla ömrünüzü törpüleyen boş beleş insanları takmayın. Onlar için değil fazladan bir dakikanızı, saniyenizi bile harcamayın. Unutmayın, vaktiniz böyle şeyler için harcanmayı hiç ama hiç hak etmiyor.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5200
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz