ALTMIŞ YAŞ ÜZERİNDEKİLERE NASİHATLER

Aşağa gitmek

ALTMIŞ YAŞ ÜZERİNDEKİLERE NASİHATLER

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ocak 18, 2017 1:14 am

(alıntı)
Yazım hataları tarafımdan düzeltildi. (Eray Önelçin)


Yaşam boyu tasarruf ettiğiniz parayı kullanma zamanıdır. Bunları, onu biriktirmek için bulunduğunuz özverileri bilmeyenlere bırakmayınız.
Size üzüntü verecek yatırımlar için kullanma zamanı değildir, sizin için huzur ve sükunet dönemi başlamıştır artık.

Çocuklarınızın ve torunlarınızın parasal problemleri ile uğraşmaktan vazgeçin; sizin için harcadıkları paralar için kendinizisuçlu hissetmeyin. Eğitim dahil, onlar için en iyisini yapmaya çalıştınız daima. Şimdi sorumluluk onlarındır.

Biraz bencillik yapın, ama tefeci olmayın. Gezintiye çıkın ve başkalarının hoşuna gidecek şeylerin peşinden koşmaktan vazgeçin.

Sağlıklı, büyük fiziki hareketler gerektirmeyen bir yaşamınız olsun. Ölçülü bir şekilde jimnastik yapın ve iyi beslenin.

En iyisini ve en zarifini satınalın. Bu dönemde, ana gaye, paranın sizin tarafınızdan, zevkinize ve arzularınıza göre harcanmasıdır. Unutmayın ki, ölümünüzden sonra para, sadece kin ve nefrete yol açar.

Küçük şeyler için kendinizi üzmeyin, hatırlamak isteyeceğiniz güzel anlar gibi unutulması gereken kötü anlarınız da olur

Yaşa bağımlı kalmayın, sevginizi hep canlı tutun.

Kendinize iyi bakın, temizliğinize dikkat edin. Görünüşünüz görkemli olsun: sık sık kuaföre gidin, tırnaklarınız bakımlı olsun, cildiyeciye, diş hekimine gidin, düzenli bir şekilde parfüm ve krem kullanın. Artık genç ve yakışıklı olmasanız bile, en azından bakımlı olursunuz.

Modern olmak önemli değil, iyi bir klasik olmaya çalışız. Saçlarınızı boyatarak ve şatafatlı giyinerek gülünç olmayın.

Gün, bu gündür. Kitapları ve gazeteleri okuyun, radyo dinleyin, TV de ki güzel programları seyredin, internete girin, mailler gönderin ve alın, sosyal ağlara katılın, dostlarınıza telefon edin.

Gençlerin düşüncelerine saygılı olun, onlar sizin bildiklerinizi bilmeseler de, yaşadıklarını yaşamasalar da, sizin yaşınıza geldiklerinde muhtemelen sizin konumunuzda olacaklardır, kendi düşüncelerinizi de söyleyin onlara, dinlemesini bilen yararlanır, yanılmış olsalar bile, onlarla tartışmayın.

Sadece anılarınızla yaşamayın, “bizim zamanımızda” deyimini çok sık kullanmayın, sizin zamanınız da bu gündür. Kıymetini bilin...

Çocuklarınız ve torunlarınızla birlikte yaşamaktan kaçının, sadece onları görmeye gidin veya davet edildiğinizde onlarla beraber olun.

Gerektiğinde bir yardımcı kadın bulundurun evinizde. Gündelik yaşamınızı mümkün olduğunca ve imkanların nisbetinde kolaylaştırın.

Seyahat etmek, yürümek, resim yapmak, dostlarınla oyun oynamak veya bir şeylerin koleksiyonunu yapmak gibi hoşunuza giden bi hobiniz mutlaka olsun, olanaklarınız dahilindeki şeyleri yapın.

Yeni veya faydalı bir şey öğrenmeye gayret edin ve zorunuza gitse bile ileri teknolojinin gerisinde kalmamaya çalışın.

Sosyal ve kültürel etkinliklere katılın. Müzeleri gezin, sinemaya gidin... Önemli olan, biraz evden uzaklaşmaktır. Eğer arzu ettiğiniz bir yere davet edilmezseniz, sakın gücenmeyin, Unutmayın ki, gençliğinizde, sin de birilerini hayal kırıklığına uğratmış olabilirsiniz, anne ve babanızı fazlaca davet etmemiş olabilirsiniz.


Az konuşun, çok dinleyin, yaşamınız ve geçmişiniz, sadece sizi ilgilendirir. Bir şey ile ilgili fikrinizi soran olursa, kısa konuşun ve sadece, iyi ve hoşa giden şeylerden bahsetmeye çalışın. Yavaş bir tonla ve kısa konuşun, eleştirmeyin. Her şey gelip geçicidir, olduğu gibi kabul edin. Bir dönemin doğruları bazen başka bir dönemin yanlışları olarak kabul edilebilir.

Acılar ve üzüntülerle hep karşılaşılır, onlarla ilgili problemleri fazlaca dile getirmeyin. Azaltmaya gayret edin. Sonuçta, sadece sizi etkilerler bu yaşta sorunlarınız sadece sizin ve doktorunuzun problemleridir.

Her fırsatta gülün, yaşadığınız ve sağlıklı olduğunuz için mutlu olun,unutmayın siz şanslısınız, hayatınızın geleceğinizin belirsiz olması gibi, ölümünüz de başka bir meçhul evre olacaktır.

Eğer biri size, artık hiçbir işe yaramıyorsunuz derse, duymazlıktan gelin ve bunu dert etmeyin. Siz de kendi dünyanızda size göre önemli bir şeyler yapmışınızdır. Mühim olan bunu sizin hissetmenizdir.

Unutmayın hayat hikayeniz iyi veya kötü olsun, bir daha tekrar etmeyecektir.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5200
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz