Küresel ısınma göze de zarar

Aşağa gitmek

Küresel ısınma göze de zarar

Mesaj  Admin Bir Salı Nis. 08, 2008 3:05 am

Küresel ısınma göze de zarar
İklim değişikliği diğer zararların yanı sıra katarakt riskini de beraberinde getiriyor

07.04.2008 15:15
Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin ultraviyole ışınlarına daha fazla maruz kalmaya yol açacağından katarakt riskini artırabileceği bildirildi.

Avustralya'nın "Fred Hollows" derneğinden doktorlar, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 60. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yayımladıkları araştırmada, iklim değişikliğinin ultraviyole ışınların seviyesini yükselteceğini, bunun da ultraviyole ışınlara fazla maruz kalmaya neden olacağını belirtti.

Kataraktı tetikleyen 3 ana nedenin yaş, tütün ürünlerinin kullanımı ve ultraviyole ışınlara fazla maruz kalma olduğu, ameliyatla kolayca tedavi edilebilse de kataraktın, tedavi yetersizliği nedeniyle dünya genelinde körlük vakalarının yaklaşık yarısından sorumlu olduğu vurgulandı.

"Environment Australia" adlı başka bir kuruluşun yayımladığı raporda da iklim değişikliğinin bulaşıcı ve solunum yolu hastalıklarının yanı sıra fırtına veya orman yangınlarına bağlı yaralanmaların sayısını da artırabileceği belirtildi.

Rapora göre, iklim değişikliğinin 10 yıl içinde sağlık açısından çok büyük sorun haline gelebileceğine dikkat çekildi. Kuruluş yıl dönümünü "sağlığı iklim değişikliğinden korumak" temasıyla kutlayan DSÖ, 2005 yılında küresel ısınmanın her yıl 150 bin kişinin ölümüne ve 5 milyon hastalık vakasına neden olduğu uyarısında bulunmuştu.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz