BAHAR YORGUNLUĞUNA DİKKAT

Aşağa gitmek

BAHAR YORGUNLUĞUNA DİKKAT

Mesaj  Admin Bir Salı Nis. 22, 2008 11:27 pm

Bahar iyi hoş da şu yorgunluğu da olmasa ... Peki ne yapmak gerek?

Kışın soğuk günleri yavaş yavaş yerini baharın neşesine ılıklığına bırakırken birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetler gözleniyor. Bu yakınmaların çoğu bahar yorgunluğuna bağlanıyor.

Bahar mevsimi ile birlikte havadaki artan elektrik yükü, yorgunluk, halsizlik ve gerginliğe neden oluyor. Havadaki elektrik yüklerinden pozitif olanlarının vücutta zindelik, negatif olanların ise yorgunluk ve halsizliğe neden olduğu belirtiliyor.

Bu yorgunluğa bağlı olarak kalp ve romatizma hastalarında yakınmaların arttığı belirtiliyor. Bahar yorgunluğu önlem alınmazsa kronik yorgunluk sendromuna da dönüşebiliyor. Havadaki elektrik yükünün şehirlerde daha fazla olduğu biliniyor. Taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları gibi etkenlerin elektrik yükünü artırdığı ifade ediliyor.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erkan, bahar aylarında hava sıcaklıklarına bağlı olarak metabolizmada oluşan değişikliklerin insan vücudunun bu elektrik yükünden etkilenmesini artırarak bahar yorgunluğuna neden olduğunu açıkladı. Bahar yorgunluğunun insanlarda bitkinlik etkisi oluşturacağına değinen Erkan, 'Kimsenin kolunu kaldırmaya hali kalmaz. Baharın gelmesi adeta dört gözle beklenir ancak ısınan hava insanların içerisindeki yorgunluğu da dışarıya yansıtmasına neden olur' açıklamasında bulundu.

Elektrik yükünün yoğunluğunun, bahar mevsiminde sinir gerginliğini ve stresi de tırmandırdığını anlatan Erkan, alışılmış olan uyku ritimlerinde ani değişiklikler yapılmaması ve yatış kalkış saatlerinin birden bire değiştirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yaşam tarzı, giyim kuşam ve beslenmeye dikkat edilmesini isteyen Erkan, bahar mevsiminde sebze ve meyvelerin yanısıra bol sulu gıdaların tüketilmesinde fayda olduğunu anlattı. Özellikle B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Erkan 'B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde potasyum ise, domates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bu dönemde bu gıdaların bolca tüketilmesi gerekir. Bunun yanı sıra günlük ortalama 3 litre su tüketilmeli, her sabah en az beş dakika yürünmeli. Alkol ve sigara kullanılıyorsa mümkün olduğunca azaltılmalıdır' diye konuştu.
Admin
Admin

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz