SİNEMATEK DERNEĞİ HAKKINDA BİLGİ

Aşağa gitmek

SİNEMATEK DERNEĞİ HAKKINDA BİLGİ

Mesaj  Admin Bir Çarş. Nis. 23, 2008 11:53 am

KURSLAR / ATÖLYELER: Kamera kullanımı, senaryo yazımı, Kurgu video edit ve Oyunculuk konularında teorik ve pratik olarak yapılan atölye / work shop çalışmasıdır. KAMERA, KURGU, SENARYO ve OYUNCULUK KONULARINDAKİ TEMEL EĞİTİM KURSLARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR.Ayrıntılı bilgi için tıklayınız...

FİLM GÖSTERİMLERİ “HER CUMARTESİ 18 - ÜCRETSİZ”: Ankaralıların Türk Sinemasını yakından tanımasını sevmesini amaç edinmektedir.

AÇIK HAVA GÖSTERİMLERİ: Yaz Döneminde Beşiktaş'ta ve Çankaya’daki bir çok park, pazaryeri ve Taş Ocakları gibi mekanlarda her Cumartesi ve Pazar akşamları ücretsiz film gösterimleri gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlik Beşiktaş Belediyesi ve Çankaya Belediyesi ile işbirlği içinde yürütülmektedir.

FİLM OKUMA GÜNLERİ: Her Pazartesi saat 19.00 da Sinematek Genel Merkezi'nde bir film gösterilmekte ve filmle ilgili olarak söyleşi ve tartışma yapılmaktadır.

BAŞKENT 1. ULUSAL SENARYO YARIŞMASI / ALTIN KEÇİ ÖDÜLLERİ : Türk Sinemasına özgün senaryolar kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu yarışmanın gelenekselleşmesi hedeflenmektedir. Geçen yıl ilk kez düzenlenen yarışma kısa film, belgesel ve uzun metraj film senaryosu dallarında açılmış fakat maddi ödüllerin verilememesi nedeniyle sonuçlandırılamamıştır.

ÇOCUKLARA SİNEMA: Her yıl 23- 24 Nisan Çocuk Haftası içerisinde ücretsiz çocuk filmleri ve çizgi filmler gösterilmektedir.

ÜLKE SİNEMALARI GÖSTERİMLERİ: Ankara’da elçilikleri bulunan yabancı ülkelerin sinemasını ve sanatını tanımak ve kültürel yakınlaşma sağlanması temel amaçtır. Belirlenen ülkeye ait filmler bir konsept içerisinde gösterime sunulacaktır.

ÇOCUK ve GENÇLİK FİLMLERİ FESTİVALİ: Uluslararası bir "Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali" gerçekleştirilmesi düşünülmektedir. Çalışmalar son aşamaya gelmiştir. Bu etkinlik her yıl 10-19 Şubat tarihlerinde yapılacaktır. Yarışmalı bölümde "Altın Keçi Ödülü" verilecektir.

ARŞİV : Türk Sinemasının tüm filmlerinin orijinal bir kopyasının arşivlenmesi amaçlanmaktadır. Şimdilik DVD, VHS ve Divx formatında arşiv çalışmaları yapılmaktadır. Film Müzikleri ve Belgesel, Kısa Film ve Uzun Metraj Film Senaryoları arşivimiz mevcuttur. Arkadaşlarımızın bize kullandırdığı arşivimizde 3000'i aşkın film bulunmaktadır.

PRODÜKSİYON DESTEK PROJESİ: Türkiye'de film yapmak yapmak isteyen yerli ve yabancı film ekiplerine, kişilere ekip ve ekipman desteği sağlanmaktadır... Ayrıca amatör sinemacılar için ekip ve ekipman verilmektedir.

Derneğimizin çalışmalarıyla ilgili merak ettiklerinizi sinematek@gmail.com adresine bir mail göndererek sorabilirsiniz.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5213
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sinematek, 25 yıl sonra yeniden açıldı

Mesaj  Admin Bir Çarş. Nis. 23, 2008 12:12 pm

Sinematek, 25 yıl sonra yeniden açıldı
12 Eylül 1980`de kapatılan İstanbul Sinematek`i, merhum Ömer Kavur`un isteği üzerine 25 yıl sonra aynı gün yeniden açıldı

Alin Taşçıyan


Beşiktaş Belediyesi `ne ait Levent Kültür Merkezi sinema salonu bundan böyle Sinematek olarak da hizmet verecek. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal , Kültür Sanat Platformu Danışmanı Zeliha Berksoy ve Sinema Koordinatörü Murat Borovalı işbirliğiyle hizmete giren Sinematek `in Ekim ayında açılması planlanıyordu. Ancak Ömer Kavur , Zeliha Berksoy `a Sinematek `in kapatıldığı gün açılmasının çok anlamlı olacağını söyleyince işler hızlandırıldı. Sinematek , mayısta yitirdiğimiz Ömer Kavur `un başyapıtı `Anayurt Oteli `nin gösterimiyle 12 Eylül `de açıldı.


`Eksikliği çok ağır`


Türkiye `de bugüne dek 12 Eylül`de kapatılan Sinematek `in yerini tutacak hiçbir girişim yapılamadı. Şimdi nasıl bir oluşumla karşı karşıyayız?


İsmail Ünal : Beşiktaş `a kültür sanat açısından bakışımızı ortaya koymak istedik. Kültür ve Sanat Platformu `nu oluşturduk. Levent Kültür Merkezi bizim yerimiz. Geçmiş dönemlerde sinema olarak hizmet veriyordu. Bir süredir kapalı. Sinematek `in yeniden açılışını çok anlamlı buluyoruz. Beşiktaş `ta yaşayacağına inandığımız için burada vücuda getirdik. Mimar Sinan Üniversitesi de destek verdi. Sinematek nasıl bir politika izleyecek?


Zeliha Berksoy : Yeni kuşaklar için bir Sinematek `in eksikliğini çok derin ve ağır buluyorum. Diğer etkinliklerimizi de uluslararası statüde tutuyor ve gençlere odaklanıyoruz. 6 aydır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Mensubu olduğum Mimar Sinan Üniversitesi de ortak bir protokolle arşiv ve program açısından bize destek oluyor. Eskiden 7 gün Sinematek işlerdi. Artık zaman değişti. Biz Türk ve Avrupa sineması ağırlıklı bir vizyon programı sürdüreceğiz. Şenlikler ağırlık kazanacak. 14-15-16 Eylül tarihlerinde bir Sonbahar Şenliği yapacağız. Workshoplar düzenleyerek, yönetmenler davet ederek dünya düzeyinde bir tartışma ortamı yaratmak istiyoruz.


Kar amacı gütmeyen sinema


Dünyadan hangi kurumlarla ilişki kurdunuz? Nerelerle anlaşmanız var? Nasıl bir arşiv oluşturacaksınız?


Murat Borovalı: Önce Mimar Sinan arşiviyle başlayacağız. Türkiye `de bulunan, hali hazırda getirilmiş filmleri de izleyiciye yeniden izleme fırsatı vereceğiz. ABD ve Fransa başta olmak üzere bu alanda kendini kanıtlamış kurumlarla yapacağımız anlaşmalarla kendi arşivimizi oluşturmaya başlayacağız. Sinematek ciddi bir emek, süre, ruh ve yatırım ister. Buranın Sinematek fonksiyonu dışında yıl boyunca kar amacı gütmeyen bir sanat sineması olma özelliği var. Sonbahar Şenliği`nde `Bebekler`, `Temmuzda`, `Daima Lilya `, `İnci Küpeli Kız `, `Elveda Lenin ` gibi Türk dağıtımcıların elindeki filmleri göstereceğiz. Sinematek kuşağında Mimar Sinan arşivinden filmler yer alacak. Yönetmen kuşağında ilk önce Ekim `de Erden Kıral toplu gösterisi yapacağız. Ekim `de `8 Alternatif` başlığıyla bir festivalimiz var. Dünya sinemasından 8 bağımsız yapımdan oluşan bir programımız olacak. Ardından TÜRSAK `ın Komedi Filmleri Festivali `nin bir ayağı burada olacak.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5213
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz