bunları biliyor muydunuz

Aşağa gitmek

bunları biliyor muydunuz

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mayıs 05, 2008 6:17 am

(ALINTI)


.. Basit Bilgisayar Testleri de Yararlı ..
ABD'li ve İsviçreli bilimcilerden oluşan bir grup, bireyleri yeteneklerine göre sınayan bilgisayar temelli testlerin gelişmeye yardımcı olduğunu gösterdi. 35 gönüllüye, "şu anda duyduğunuz harf, üç önce duyduğunuz harfle aynı mı?" gibi basit sorulardan oluşan 25 dakikalık testler uygulandı. Doğru yanıtlarda sorular giderek zorlaşırken, yanlış yanıtlar bir dahaki sorunun daha kolay olmasına yol açıyordu. Üç hafta sonunda, her gün bu testleri uygulayan gönüllülerin performansları, bu testleri uygulamayan kişilerle karşılaştırdı. Karşılaştırma için daha önceki testlerle ilişkisi olmayan sorular kullanıldı. Testleri uygulayan kişiler, hem kendi daha önceki performanslarından, hem de bu testleri çözmeyen diğer kişilerden daha iyi performans gösterdi.

.. Dünyanın En Yaşlı Ağacı ..
İsveç'te bulunan ve yaklaşık on bin yaşında olduğu hesaplanan bir ladin ağacı, dünyanın bilinen en yaşlı ağacı ünvanını ele geçirdi. Daha önce bilinen en yaşlı ağaç, Kuzey Amerika'da saptanan ve yaklaşık 4700 yaşında olduğu sanılan bir tür çam ağacıydı. Yeni rekortmen ağaç ise, 2004 yılında İsveç'teki ağaç türlerinin yeni bir envanterini çıkarmak üzere yapılan çalışmada saptandı. Dalarna ilindeki Fulu dağında 910 metre yükseklikte bulunan ladin ağacı, son buz çağının sonlarından bu yana canlı. Ağacın bu kadar yaşlı olması araştırmacılar açısından şaşırtıcı oldu. Her şeyden önce bölgedeki tarihinin çok eskiye gitmediği sanılan ladinlerin, bu bölgenin en eski ağaç türlerinden biri olduğu anlaşıldı. İkinci olarak, on bin yıllık ağaç, bölgenin, ağacın yetiştiği zamanlarda, eskiden sanılandan daha sıcak olduğunu gösteriyor.


.. İnsan Türü Neredeyse İkiye Ayrılıyormuş ..
Mitokondrial DNA analizine dayanarak yapılan yeni bir çalışma, modern insanın Afrika'da ortaya çıkışından günümüzden yaklaşık 90-140 bin yıl önce birbirinden genetik olarak yalıtılmış iki popülasyona bölündüğünü ve bu popülasyonların 50-100 bin yıllık uzun bir süre boyunca birbirinden yalıtılmış halde yaşadığını ortaya koydu. Bu yalıtım, modern insanlık tarihindekilerin en uzunu. Araştırmanın ayrıntıları American Journal of Human Genetics?de yayınlandı. Anneden çocuklarına geçen mitokondrial DNA'yı analiz eden araştırmacılar, Doğu Afrika'da ortaya çıkan modern insanın Güney Afrika?ya yayıldığını, ancak daha sonra Doğu ve Güney Afrika popülasyonları arasındaki bağlantının kuraklık ve benzeri nedenlerle kesildiğini ileri sürüyorlar. Buna göre Doğu Afrika'daki popülasyon dünyanın diğer yerlerine yayıldıktan (günümüzden yaklaşık 60-65 bin yıl öncesi) sonra, her iki popülasyon Geç Taş Çağı'nda (günümüzden yaklaşık 40 bin yıl önce) yeniden birleşmiş.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz