JESSICA ALBA

Aşağa gitmek

JESSICA ALBA

Mesaj  Admin Bir Cuma Mayıs 09, 2008 4:39 am

Doğum adı :Jessica Marie Alba

Doğum tarihi : 28 Nisan 1981 (yaş 27)
Doğum yeri : Kaliforniya, ABDJessica Marie Alba (d. 28 Nisan 1981), Altın Küre'ye aday gösterilmiş ABD'li oyuncu. Dark Angel (Karanlık Melek), Sin City (Günah Şehri), Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) ve Into the Blue (Maviliklere Doğru),Idle Hands ve Good Luck Chuck gibi yapımlarda rol aldı.Maksim dergisinin Hot 100,Askmens.com sitesinin 99 En Fazla Beğenilen Kadın ve FHM'in 2007'de yaptığı Yeryüzündeki En Seksi Kadınlar listelerinde bir numara oldu.


Biyografi
Alba,Pomona-Kaliforniya'da doğdu.Annesi Catherine anne tarafından bir Fransız Amerikan ve baba tarafından da Danimarka ve Amerikan kökenlidir.Babası Mark Alba ise anne ve babası Kaliforniya'da doğmasına rağmen Meksikalı'dır.Jessica Alba'nın anne ve babası henüz çok gençken evlendiler.Annesinin babası olan dedesi,Amerika ordusunda denizcilik yapmış ve ikinci Dünya Savaşında da Pasifik okyanusunda görev almıştır.Alba,erkek kardeşi Joshua ile beraber büyükannesi ve dedesi tarafından büyütüldü.Kardeşi Joshua,Alba'nın rol aldığı Dark Angel adlı dizinin son bölümünde yer aldı.Jessica Alba on yedi yaşına kadar büyük annesi ve dedesinin yanında yaşadı.Babasının hava kuvvetlerinde olması nedeniyle aile bir çok kere taşındı.Taşındıkları yerler arasında Missisipi ve Teksas gibi eyaletler vardır.Fakat yine en sonunda Kaliforniya'ya geri döndü.

Alba'nın ilk yılları hep hastalıklar ile sürdü.Çocukluk yıllarında iki kez akciğerlerinden,bir kez apandistinden ve bir kez de bademcikleinde oluşan bir kistten dolayı sorun yaşadı.Çocukken okuldaki diğer çocuklardan izole yaşadığını iddia etmesinin nedeni de çok sık hastaneye yatmasına bağlamaktadır.Bu yüzden de kimsenin onu arkadaş olarak tanıma fırsatı bulamadığını da eklemektedir.

Ayrıca çocukken çok saplantıları olan bir çocuk olduğunu itiraf etmektedir.Ailesini Kaliforniya'ya taşındığı yıllarda 16 yaşında iken liseden mezun oldu.Bunu takiben Atlantic Theater Company'ye gitti.


Kariyeri

Kariyerinin İlk Yılları
Alba beş yaşında iken oyunculuğa ilgisini göstermeye başladı.İlk oyunculuk deneyimini on iki yaşında,bir oyunculuk ajansına kaydolmasından dokuz ay sonra yaşadı.

İlk film deneyinimini Gail adlı küçük bir rolle 1994 yapımı Camp Nowhere adlı film ile yaşadı.Önceleri bu filmde iki haftalık bir rol için düşünülse de,filmde yer alan aktrislerden birinin ayrılması üzerine iki ay kadar bu film setinde çalıştı.

Alba çocukken Nintendo ve J.C.Penney'in iki adet reklamında oynadı.Ardından iki adet kısa filmde yer aldı.1994 yılında gereksiz Jessica rolüyle Nickelodeon'da yayınlanan The Secret World of Alex Mack adlı dizinin üç bölümünde boy gösterdi.1995 yılında Fliiper dizisinin ilk iki sezonunda Maya rolüyle izleyenlerin karşısına çıktı.Annesinin cankurtaran olması nedeniyle yüzmeyi yürümesinden bile önce öğrendiği için bu yeteneğinden ,dizi çekiminde bu yeteneğinden bol bol yararlanıldı.Dizi çekimleri Avustralya'da yapıldı.Ayrıca, Jessica Alba sertifikalı bir aletli su altı dalıcısıdır.


Good Luck Chuck'ın Çekimleri Sırasında Jessica Alba1998 yılında da Alba bazı dizilerde görünmeye devam etti.Drama türünde olan Steven Bochco'da Melissa Hauer rolüyle Brooklyn South adlı bölümde oynadı.Yine aynı yıl Beverly Hills 90210 dizisinde Leanne karakterini iki bölüm boyunca,The Love Boat: The Next Wave dizisinde de Layla karakterini canlandırdı.1999 yılında Randy Quaid ile beraber başrolünü paylaştığı P.U.N.K.S. adlı filmde yer aldı.Alba, liseden mezun olduktan sonra Atlantic Theater Company'de William H. Macy ve eşi Felicity Huffman'dan oyunculuk dersleri aldı.(Atlantic Theater Company Pulitzer ödüllü senaryo yazarı ve yönetmen olan David Mamet'in kurduğu bir oyunculuk okuludur.)

Alba,1999 yılında Drew Barrymore'un başrolünü oyndaığı bir lise filmi olanNever Been Kissed isimli filmde oynayarak Hollywood'un ilgisini çekti.Ardından yer aldığı komedi-korku türündeki bir film olan Idle Handsde Devon Sawa ile karşılıklı oynayarak dikkatleri üstüne çekmeye devam etti.

Fakat,film sektöründeki en büyük parlamasını ,James Cameron'ın yönettiği Dark Angel adlı dizi ile yaptı.Dizide Alba, Max Guevara adlı genetik özellikleri değiştirilmiş bir süper askeri canlandırmaktaydı.Amerikan Fox adlı televizyon kanalının yayınladığı dizinin,2000-2002 yılları arasında iki sezonu yayınlandı ve sonra bitti.


Film Kariyeri
Alba'nın yer aldığı en önemli filmler bir dansçı ve aynı zamanda dans koreografını canlandırdığı Honey,dansçı Nancy Callahan'ı canlandırdığı Sin City ve Marvel'in bir çizgi romanı olan Fantastik Dörtlü'nün sinemaya uyarlandığı Fantastik Dörtlü filmleridir.Ayrıca 2006 MTV Film Ödülleri'nde (MTV Movie Awards) King Kong,Görevimiz Tehlike 3,Da Vinci Şifresi gibi filmler ile ilgili komedi türünde skeçlerde oynadı.Şu anda planlanma aşamasında olan yapımları arasında The Eye and Sisters filmi vardır.

İnsanların Jessica Alba'ya Bakışı
2006 yolında Askmens.com sitesinde Yeryüzündeki En Güzel 99 Kadın listesinde oylama sonucu birinci seçildi.2007 yılında Maxim dergisinin yine en güzel kadinlar ile ilgili yüz kişinin olduğu bir listede Lindsay Lohan'ın ardından ikinci seçildi. GQ ve In Style dergilerinin de 2007 Haziran sayılarında dergi kapağı oldu.Aynı yıl FHM'in sekiz milyon kişinin oy kullanması sonucu oluşturduğu listede 2007 Yılının En Güzel Kadini seçildi.

Alba'nın popüler kültürde çok başarılı bir yeri vardır.Buna kanıt olarak, TEen Choice ödüllerinde 2001 yılında En İyi Bayan Oyuncu Ödülü dalında Dark Angel'da oynadığı rol ile aldığı ödül gösterilebilir.Ayrıca başarılarının arasında Maxim dergisinin En Güzel 100 Kadın listelerinde 2003, 2004, 2005, 2006, ve 2007 yıllarında olmak üzere toplam beş kez yer alması da örnek gösterilebilir.2006 yılında MTV Sinema Ödülleri'nde En Seksi Performans dalında Sin City filmindekiNancy Calahan rolü ona bu ödülü kazandırdı.2007 yılında da aynı şekilde Spike TV Guys tarafından aynı konuda bir ödül kazandı.

2006 yılında Playboy dergisi tarafından Mart ayının dergi kapağına koyulması ve Yılın En Seksi Bayanı seçilmesi sonucu Alba,bu dergiye dava açtı.Çünkü dergi, Alba'nın Maviliklere Doğru filminin afişi için verdiği pozu kullanmış ve kullanırken de Jessica Alba'dan izin almamıştı.Alba'nın bu çıplak içeren pozunun izinsiz kullanlması sonucu açılan dava,Alba tarafların anlaşması sonucu geri çekildi.Bunun nedeni de derginin sahibi olan Hugh Hefner'ın Alba'dan kişisel olarak özür dilemesi oldu.Hefner,bunun karşılığında özür niteliğinde Alba'nın desteklediği iki hayır kurumuna yüksek miktarlarda bağiş yaptı.

Alba,toplum tarafından sürekli bir seks idolü olarak anılmasını sevmedğini sık sık ifade etmektedir.Bunu Her nasılsa Natalie Portman hiç bir zaman böyle bu tür şeyle ile anılmıyor diyerek bir röportajında yakınmıştır.Ayrıca Alba,sadece oyunculuğu ile ön plana çıkmak istediğini,ciddi bir aktris olarak anılmak istediğini ve bunun için de daha fazla projede yer almak zorunda olduğunu ve artıkyer aldığı yapımlarda daha seçici olması gerektiğini de bir röportajında dile getirmiştir.


Hayır İşleri
Alba, bir çok hayır kurumuna üyedir ve bunlara katkıda bulunmaktadır.Bu kurumlar arasında; Clothes Off Our Back, Habitat for Humanity, National Center for Missing and Exploited Children, Project HOME, RADD, Revlon Run/Walk for Women, SOS Children Villages, Soles4Souls and Step up.Bu kurumlar kadın sorunları,çocuklar,çevre kirliliği konularında aktif olan kuruluşlardır.


Filmografi
Yıl --------------İsim --------------------Rol
2007 Sin City 2 (Günah Şehri 2) Nancy Callahan
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (Fantastik Dörtlü 2) Sue Storm / Görünmez Kadın
Testere 4 bilinmiyor
The Eye Allison
The Ten Liz
Bill Lucy
2006 Good Luck Chuck Cam Wexler
Awake Sam
2005 Into the Blue (Mavilikleklere Doğru) Sam
Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) Sue Storm / Görünmez Kadın
Sin City (Günah Şehri) Nancy Callahan
2003 Honey Honey Daniels
The Sleeping Dictionary Selima
2000–2002 Dark Angel Max Guevara/X5-452
2000 Paranoid Chloe
1999 Idle Hands Molly
Never Been Kissed (Gerçek Öpücük) Kirsten Liosis
P.U.N.K.S. Samantha Swoboda
1996 Too Soon for Jeff Christy
1995–1996 Flipper Maya
1995 Venus Rising Young Eve
1994 Camp Nowhere Gail


Televizyon
Yıl -----------Yapım ---------------Rol --------------Notlar
1994 The Secret World of Alex Mack Jessica 3 bölüm
1995–1997 Flipper Maya Graham 10 bölüm
1996 After school special Christy 1 bölüm
Chicago Hope Florie Hernandez 1 episode
1998 Brooklyn South Melissa Hauer 1 bölüm
Beverly Hills, 90210 Leanne 2 bölüm
The Love Boat: The Next Wave Layla 1 bölüm
2000–2002 Dark Angel Max Guevara/X5-452 42 bölüm
2003 Mad TV Jessica Simpson 1 bölüm


Ödülleri ve Adaylıkarı
Teen Choice Ödülleri

Ödül: TV - En iyi aktris, Dark Angel (2001)
Adaylık: TV - En iyi aktris, Dram, Dark Angel (2002)
Adaylık: En iyi film içeriği, Honey (2004, Mekhi Phifer ile)
Adaylık: En iyi aktris- Dram/Aksiyon Macera, Honey (2004)
Adaylık: En İyi çıkış yapan bayan oyuncu, Honey (2004)
Adaylık: En iyi aktris: Dram/Aksiyon Korku, Sin City (2005)
Adaylık: En iyi aktris: Dram/Aksiyon Macera, Fantastic Four (2006)
Adaylık: En iyi aktris: Hissy Fit, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)
Adaylık: En iyi aktris: Aksiyon Macera, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)
ALMA Ödülleri

Adaylık: Yeni bir dizide en iyi bayan oyuncu, Dark Angel (2001)
Ödül: Yılın en iyi çıkış yapan bayan oyuncusu (2001)
Adaylık: Bir TV dizisinde en iyi bayan oyuncu, Dark Angel (2002)
Adaylık: Bir filmde en iyi yardımcı bayan oyuncu, Sin City (2006)
Satürn Ödülleri

Ödül: Televizondaki en iyi aktris, Dark Angel (2001)
Adaylık: Bir dizideki en iyi aktris, Dark Angel (2002)
Adaylık: En iyi yardımcı kadın oyuncu, Sin City (2006)
Altın Ahududu Ödülleri

Adaylık: En kötü aktris, Fantastic Four (2006)
Adaylık: En kötü aktris, Into the Blue (2006)
DVD Exclusive Ödülleri

Ödül: Bir DVD prömiyerindeki en iyi bayan oyuncu, The Sleeping Dictionary (2003)
Altın Küre Ödülleri

Adaylık: Bir dizideki en iyi aktris performansı, Dark Angel (2001)
Imagen Foundation Ödülleri

Adaylık: En iyi bayan oyuncu, Fantastic Four (2006)
Young Artist Awards

Adaylık: Bir dizideki en iyi performans - En iyi genç oyuncu, Dark Angel (2001)
TV Land Ödülleri

Adaylık: Küçük ekran/Büyük Yıldız Ödülü (Bayan) (2007)
TV Guide Ödülleri

Adaylık: Yeni bir dizideki yılın bayan oyuncusu, Dark Angel (2001)
Ödül: Yılın en iyi çıkış yapan oyuncusu, Dark Angel (2001)
Spike TV Guys' Choice Ödülleri

Ödül: En ateşli -Jessica (2007)
Genç Hollywood Yıldızları Ödülleri

Ödül: Geleceğin Yıldızı (2005)
YoungStar Ödülleri

Adaylık:Gündüz yayınlanan bir programdaki en iyi genç oyuncu, Flipper (1998)

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5194
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: JESSICA ALBA

Mesaj  Admin Bir Cuma Mayıs 09, 2008 4:44 am

Jessica Alba Biyografi
Jessica Alba 28 Nisan 1981’de Pomona, Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir. Babası Mark Alba Meksika, annesi Catherine Jensen ise Fransa ve Danimarka kökenlidir. Alba’nın çocukluğu zatürre, astım gibi çeşitli hastalıklardan dolayı hastanelerde geçmiştir. Alba 12 yaşında oyunculuk dersleri almaya başlamış 1994 yılında da Camp Nowhere adlı filmde küçük bir rol alarak kariyerine başlamıştır. Nickelodeon kanalı için The Secret World of Alex Mack adlı komedi dizisini çekmiş ayrıca iki sezon çekilen Flipper’da da yer almıştır. Liseyi bitirdikten sonra Alba, Desperate Housewives adlı dizinin ünlü oyuncusu Felicity Huffman ve eşi William H. Macy’den oyunculuk dersleri almaya başlar. Ardından Derw Barrymore ile Never Been Kissed adlı filmi çeker. Bunu Honey (2003), Sin City (2005), Fantastic Four (2005), Into the Blue (2005), Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer,(2007) Sin City The Eye 2 Part 2 (2007) izler. Alba, 2006’da Playboy’un Mart sayısının kapağını süsler ve dergi Alba’yı; yılın Sex Star’ı seçer ancak Alba dergiye, kendi izni olmaksızın fotoğraflarını yayımladığı için dava açar fakat daha sonra Playboy’un sahibi Hugh Hefner’in kendisinden özür dilemesi ve Alba’nın desteklediği iki yardım kurumuna bağış yapması üzerine ünlü aktris açtığı davadan vazgeçer. Bu olaydan sonra Alba’nın ünü daha da artar ve yine aynı yıl Askmen.com okuyucuları Alba’yı, 100 En Çok Arzu Edilen Kadın arasından bir numaraya oturtur. FHM, 2007 yılının En Seksi Kadını olarak belirlerken GQ dergisi ise Haziran kapağında Alba’ya yer verir. Yönetmen Frank Miller ve Robert Rodriguez filmlerindeki çıplak sahnelerde rol almasını teklif ettiklerinde bunu “Belki bu beni kötü bir oyuncu yapacak ve bazı projelerde yer alamamı sağlayacak olsa da bunu yapmam, yapmayacağım” diyerek reddeder.
[img][/img][img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5194
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: JESSICA ALBA

Mesaj  Admin Bir Cuma Mayıs 09, 2008 4:47 am

[img][/img]
[img][/img][img][/img][img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5194
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: JESSICA ALBA

Mesaj  Admin Bir Ptsi Kas. 10, 2008 4:14 pm


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5194
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz